Университетът в най-стария германски град Трир преустановява всички дейности на контролирания от Пекин институт „Конфуций“. Решението влезе в сила след като Китайската комунистическа партия (ККП) наложи санкции на европейски агенции и лица в отговор на тяхното застъпничество за правата на уйгурите в Синдзян.
В скорошно изявление университетът изрази притеснението си относно действията на китайския режим за „ограничаване на свободите чрез налагане на санкции на учени от цяла Европа, в това число и на Института за китайски изследвания Меркатор“.
„Свободата в преподаването и провеждането на изследвания е ключов елемент – се казва в изявлението. – Основният закон на Федерална Република Германия изрично набляга на този вид свобода в член 5.“
Университетът представи решението за прекратяване на партньорските отношения с института „Конфуций“ като „знак на протест и солидарност към колегите, тук и в чужбина, засегнати от наложените санкции.“
През март китайският режим наложи санкции срещу 10 европейци и четири европейски обекта. Това се случи непосредствено след наложените от Европа ограничения върху служители на ККП и други лица, пряко отговорни за влошаващата се ситуация с нарушаване на човешките права в Синдзян.
Наложените санкции от ККП са насочени към четири организации: Комитетът за политика и сигурност на Съвета на Европейския съюз, Подкомисията по правата на човека на европейския парламент; Институтът за китайски изследвания Меркатор (MERCIS) в Германия и Фондация Алианс на демократите (AoD) в Дания.
„Няма да се поддадем на тормоза на авторитарните държави – заяви основателят на Алианс на демократите – Андерс Фог Расмусен, в отговор на наложените санкции. – Нашето дело за насърчаване на свобода, демокрация и човешки права по света ще продължи.“
Той добави още, че скорошните действия на Китай „за пореден път подчертават спешната нужда от обединяване на демокрациите за спиране на вълната на автокрация по света.“
Това не е първият затворен институт в Германия. През 2016 г. Университетът „Хайнрих Хайне“ в Дюселдорф прекрати сътрудничеството с Ханбан – Централата на институт „Конфуций“, поради опасения за разширяване на политическата пропаганда в него. Заради подобни съображения Университетът в Бон също преценява дали да продължи дейността на института.
В институтитв са на лице притеснителни данните за ограничаване на свободата на словото и проучванията чрез блокиране на чувствителни теми като тези за човешките права и религиозните вярвания. Повдигнати са обвинения в дискриминация при набирането на персонал, според Дорис Лу – независима журналистка и режисьор. Поради това в много от демократичните страни институтите се сблъскват с надигащо се недоволство.
През юни 2014 г. Американската асоциация на университетските професори (AAUP) пусна изявление, приканващо американските университети да прекратят сътрудничеството си с институти „Конфуций“, освен ако университетите не поемат пълен контрол над академичните дейности и не се осигури преподавателите в тях да имат същата академична свобода, от която се ползват други университетски преподаватели, както и при условие, че споразуменията между университетите и ИК са достъпни за обществото.
Изявлението на AAUP беше широко отразено от американските медии, което предизвика широк дебат в САЩ.
От края на март 74 института Конфуций в САЩ са в процес на закриване или са напълно затворени, според доклад на американската Национална асоциация на учените. От оставащите 50 института в страната, осем са подготвени за закриване, се споменава още в доклада.
Лиу сподели пред „Епок Таймс“ на 12 април, че „този ход бележи началото на тенденция за масово затваряне на Институтите „Конфуций.“
Тя отбеляза още, че създадените от ККП институти „Конфуций“ са много повече от обикновени езикови и културни центрове.
„Въпреки че не можем да твърдим, че всички преподаватели, работещи за тях, са шпиони, истина е, че те са инструмент на Обединения фронт и работят за интересите на ККП чрез социалните мрежи назапад.“
Лиу разкри още, че разузнавателните агенции в много страни са докладвали на правителствата си за преподаватели от институтите, извършващи подозрителни действия.
Документалният материал на Лиу – „В името на Конфуций“ (In the Name of Confucius) се съсредоточава върху разпростиращото се влияние на ККП в западни колежи и университети. Филмът е преведен на 12 езика в приблизително 20 страни, включително на български.
Лиу предупреждава, че дори институтите „Конфуций“ да бъдат официално затворени, демокрациите трябва да се предпазят от инфилтрацията на ККП по други канали, предвид широкото ѝ влияние върху чуждестранните кампуси.