Детайлите на близо два милиона членове на ККП изтекоха от сървъри в Шанхай, изнесени от китайски дисиденти, съобщи пред австралийската телевизия „Скай Нюз“ популярната тв водеща Шари Марксън, понастоящем журналист в The Australian. В базата данни са включени имена, партийни постове, дата на раждане, номер на лична карта и етническа принадлежност. Става дума за хора, които работят по цял свят – в Австралия, Обединеното кралство и САЩ. Нещо повече, сред детайлите на тези хора, които са предимно от Шанхай, има данни и за 79 000 партийни организации в чужбина, като някои от тях са в големи международни компании и в правителствени агенции.
Новината е сериозна най-вече защото показва, че ККП има свои агенти в едни от най-големите световни компании, както и във важни правителствени агенции. Явно това е начинът, по който действа Китай под ръководството на Си Дзинпин.
„Западни компании са инфилтрирани от хора, които са част от партията, заклели са се да служат на комунистическата идея“ – казва Марксън.
Г-жа Марксън казва, че китайските дисиденти са извлекли данните от сървър в Шанхай през април 2019 г. През септември същата година те са предадени на новосформирания Интерпарламентарен съюз по въпросите на Китай – група от законодатели от цял свят под ръководството на британските консерватори Йейн Дънкан Смит и Люк де Пулфорд. След това данните са предадени за анализ на четири медии: The Australian, The Sunday Mail в Обединеното кралство, белгийците De Standaard и шведски издател. Оповестеното от г-жа Марксън е резултат именно от тяхната работа.
„Изтеклите данни ще бъдат огромно неудобство за китайския президент Си Дзинпин, но също така и за компаниите, оказали се неволни гостоприемници за тези комунистически организации. Те явно не са помислили как да се предпазят от икономически шпионаж, как да предпазят интелектуалната си собственост“ добавя тя.
От „Епок Таймс“ напомняме, че дипломатическите връзки между Австралия и Китай са силно обтегнати, откакто Австралия започна и не спира да настоява за независимо международно разследване на произхода на вируса COVID-19, причинил глобална пандемия в целия свят. Китай е наложил мита от 200% за австралийското вино. В края на ноември Китай отправя към Австралия провокация по повод заявление на австралийските сили за отбрана, че са намерили „достоверна информация“, че 25 австралийски войници са замесени в убийствата на 39 афганистански цивилни и затворници между 2009 и 2013 г. Говорителят на китайското външно министерство Джао Лидзян публикува в Twitter фалшива снимка на австралийски войник, опрял нож до гърлото на афганистанско дете, със следния коментар: “Шокиран съм от убийството на афганистански цивилни и затворници от австралийски войници. Ние категорично осъждаме подобни действия и призоваваме те да бъдат подведени под отговорност“.
Австралийският премиер Скот Морисън свика пресконференция, за да осъди тази възмутителна постъпка и да обяви, че очаква извинение от Китай. Китай обаче отказа да се извини: „Съветът ни е австралийската държава да се изправи срещу престъпленията, извършени от австралийски войници в Афганистан, да накара тези извършители да бъдат отговорни и да осигури справедливост на жертвите.”
Интересен съвет от страна на държава, обвинявана за ужасяващи престъпления спрямо уйгурското си малцинство и спрямо последвателите на най-масовото духовно движение в Китай, Фалун Гонг, чиито последователи са подложени на преследване вече над 21 години.