Getting your Trinity Audio player ready...
|
Всяка година на 13 май хиляди хора, облечени в слънчогледовожълти фланелки, участват в парадни шествия в различни градове на света – Ню Йорк, Тайпе, Торонто, Сидни, Отава.
Те са последователи на Фалун Дафа – китайска духовна практика за усъвършенстване на съзнанието и тялото, позната също като Фалун Гонг. Фалун Дафа означава „Великия път на колелото на Закона“. Практиката е вкоренена в духовна традиция, датираща хилядолетия назад в историята на Китай.
Датата 13 май 2025 г. отбелязва 33-ата година от нейното първо публично представяне през 1992 г. от създателя ѝ г-н Ли Хонгджъ. На този първи лекционен курс присъстват 180 души. Впоследствие г-н Ли Хонгджъ изнася поредица от лекции из цялата страна в продължение на две години, на които присъстват стотици хиляди китайски граждани от всички сфери на живота.
Фалун Дафа е учение от Буда школата и включва пет медитационни упражнения, както и философия, базирана на универсалните принципи Истинност, Доброта, Търпение. То се практикува в 159 страни по света, включително България. Книгите на практиката са преведени на над 50 езика, включително на български и са достъпни безплатно в интернет.
Това, което откроява Фалун Дафа от другите медитативни духовни практики, които се разпространяват в източната държава по онова време е не само здравословната полза, но и стремежът на практикуващите да подобрят своя морален характер. Посредством последователно и целеустремено самоусъвършенстване, те постигат състояние на себеотрицание, по-висше прозрение и осъзнаване, вътрешна чистота и хармония – неща, които довеждат до т. нар. „истинско здраве“. Защото подобряването на вътрешната същност на човека, чрез отказване от привързаности, лоши мисли и постъпки, води до подобряване и на физическото здраве. По този начин практикуващите вървят към това, което азиатските традиции наричат „просветление“ или „постигане на Дао“ (или „Пътя“).
Популярността на Фалун Дафа
Ученията на г-н Ли Хонгджъ започват бързо да се разпространяват в Китай, предимно от уста на уста. Милиони хора установяват, че Фалун Дафа наистина им носи здраве и хармония в живота. Проучване от 1998 г., проведено сред 12 000 последователи на духовния метод в Пекин, установява, че 80% от тях изпитват физическо подобрение, докато 96,5% усещат положителна промяна в психическото си състояние. Повечето от участниците в проучването са страдали от болести, преди да започнат да практикуват; само 6,6% от изследваната група не съобщават за никакви физически неразположения.
Регистрирани са много свидетелства на практикуващи, които описват чудотворните промени, настъпили в резултат на на самоусъвършенстване в Дафа.
Г-н Ли Хонгджъ получава многобройни награди и благодарности от китайското правителство, за своя принос за повишаване морала и здравето на хората, включително и от китайското Министерство на обществената сигурност. Номиниран е два пъти за Нобеловата награда за мир (2000 г. и 2001 г.) и за наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта на Европейския парламент (2001 г.). Сред практикуващите Фалун Дафа са били високопоставени членове на Китайската комунистическа партия (ККП), военнослужещи, доктори.
По официални правителствени данни, до 1998 г. в Китай практикуват Фалун Дафа между 70 и 100 милиона души. Тогавашният китайски премиер Джу Жундзи дори изказва похвала към Фалун Дафа за подобряване на здравето на китайския народ, респективно намалявайки разходите за здравеопазване, което намалява тежестта върху икономическите ресурси на развиващите се страни.
Преследването
Фалун Дафа става популярен във време, когато Китай преживява драстични промени. Партията взема решение за „реформи и отваряне“ през 80-те години на миналия век. Вследствие на това източната държава навлиза в световната икономическа система след десетилетия изолация под управлението на комунистическия диктатор Мао Дзедун.
Но в същото време ККП държи с желязна десница своята политическа власт. През 1989 г. светът стана свидетел как хиляди студенти, протестиращи за демокрация, бяха застреляни на площад „Тиенанмън“. А през 1999 г. тогавашният партиен лидер Дзян Дзъмин, бивш кмет на Шанхай, решава, че Фалун Дафа и нейните аполитични, мирни последователи представляват още по-голяма заплаха за комунистическия режим.
Обзет от завист и необосновани опасения, той твърди, че духовното учение набиращо популярност в Китай, е сериозно предизвикателство към атеистичния марксизъм на ККП и ще доведе до разпадането на партията и падането на държавата. През юни 1999 г. Дзъмин еднолично нарежда създаването на специална работна група за справяне с „проблема“ Фалун Дафа. През юли същата година полицията в цял Китай се задейства и започва масово преследване на симпатизанти на практиката, което продължава и до днес. Те са подложени на различни форми на репресии: уволнения от работа и изключване от учебни заведения, клеветническа пропаганда, публично поругаване, незаконни арести, лишаване от свобода в затвори, трудови лагери, центрове за промиване на съзнанието, психиатрични клиники и брутални изтезания – с цел да се откажат от своите духовни убеждения.
Хиляди Фалун Дафа практикуващи са загубили живота си през тези 26 години преследване, но истинският брой не е известен поради строгия контрол на информацията от страна на ККП. Нарастващите доказателства сочат, че ККП насилствено отнема органи от живи Дафа практикуващи и друг затворници на съвестта, като ги превръща в стока в контролирания от нея мултимилиарден трансплантационен бизнес.
Мирна съпротива
Фалун Дафа учи своите последователи да се придържат към високи морални стандарти. Въпреки бруталността, на която са подложени от комунистическия режим, те все още са милиони в Китай, според доклад на Freedom House от 2017 г. Дафа практикуващите не отговарят на жестокостите с насилие, а мирно и неуморно разясняват на света фактите за своята вяра и репресиите, на които са подложени в родината си.
Много от тях насърчават своите сънародници китайци да признаят тиранията на ККП и да се дистанцират от нейната идеология – гражданско движение, известно като „Туейдан“, което в превод означава „отказване от партията“. Към днешна дата над 446 милиона китайски граждани са се отказали от своето партийно членство.
От 2000 г. насам практикуващите Фалун Дафа по целия свят отбелязват 13 май като Световен ден на Фалун Дафа. Това е начинът да заявят своята благодарност към практиката и нейния основател. 13 май е начин да популяризират Фалун Дафа и да демонстрират своята непоколебимост пред лицето на ужасяващите репресии.