Богатата програма за февруари сезон 2024/2025 на Драматичен театър и Куклен театър НАТФИЗ очаква своите нови зрители
Националната академия за театрално и филмово изкуство “Кръстьо Сарафов” (НАТФИЗ) е първото българско висше училище и една от най-престижните европейски и български образователни институции в областта на сценичните и екранни изкуства. Историята на НАТФИЗ е неразривно свързана с историята на българската театрална и филмова култура.
77 години НАТФИЗ
На 28 януари 1948 г. постановление на Министерски съвет преобразува „Държавната театрална школа при Народния театър“ в „Държавно висше театрално училище“.
То се състои от три отдела: актьорски, режисьорски и театрознание, в които се изучават следните предмети: история на театъра и драмата; история на българския театър и драма; история на западноевропейските литератури; история на славянските литератури; научна философия; история на изкуството; български език; актьорско майсторство; режисура; сценически упражнения; рецитация; техника на говора; сцена, декор; костюм; пластика; грим; музикално обучение; рисуване; руски език и френски език.
От ляво надясно: горе: Филип Филипов, Стефан Сърчаджиев, Любомир Тенев, Стефан Каракостов, Боян Дановски, Евгений Ващенко, Кръстю Мирски
долу: Георги Стаматов, Олга Кирчева, Д.Б. Митов, Владимир Трандафилов, Пенчо Пенев
През 1951 г. Държавното висше театрално училище получава името „Кръстьо Сарафов“, по случай 75-годишнината на актьора. А през 1954 г. става Висш институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов“ – ВИТИЗ.
През 1955 г. ВИТИЗ получава специално построената на ул. „Г. С. Раковски“ №108А сграда — с три сцени и голям брой аудитории. На 1 ноември 1957 г. се открива Учебният драматичен театър с премиерата „Двубой“ от Ив. Вазов, постановка Анастас Михайлов.
През 1966 г. се открива Учебният куклен театър с премиерите „Карнавал на животните“ по музика на Сен-Санс, сценарий и режисура Николина Георгиева и „Светлосиният Петър“ от Урбан Гюла, постановка проф. Атанас Илков.
През1973 г. се откриват специалностите „Кино и телевизионна режисура“ (приети са 11 студенти – 4 жени и 7 мъже), „Кино и телевизионно операторство“ (20 студенти – 19 мъже и 1 жена) и „Кинознание“ (приети са 10 студенти – 3 мъже и 7 жени). Първите им преподаватели са: професорите Неделчо Милев, Христо Христов, Борислав Пунчев и доцентите Атанас Тасев, Георги Карайорданов, Румен Георгиев. Същата година се открива и Учебната киностудия.
На 1 август 1995 г. ВИТИЗ се преименува в Национална академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ – НАТФИЗ.
Учи в НАТФИЗ: Завладей света!
Визията на НАТФИЗ определя Академията като авторитетно, модерно държавно висше училище, утвърдено в България и международен аспект като уникален творчески, културен и научно-изследователски център за подготовка на високообразовани професионални кадри в областта на сценичните и екранни изкуства, театрознанието и кинознанието.
Тази година документи за кандидатстване от български граждани се подават онлайн в периода от 21 до 25 юни. Редовните приемни изпити за учебната 2025/2026 година в НАТФИЗ се провеждат от 1 до 10 юли 2025 година, във времето от 9.00 до 21.00 часа. Повече информация за таксите и студентското кредитиране можете да научите от тук.
77 години след своето създаване НАТФИЗ и първият випуск от 22 студенти, които следват актьорско майсторство, театърът понастоящем представя богата програма от представления, изиграни от отдадените на театралното изкуство талантливи студенти на Драматичен театър НАТФИЗ и Куклен театър НАТФИЗ.
Акценти от месечната програма за февруари
„Ей, не случихме“ – Вечер на класа по разкази на Станислав Стратиев
Къде сме ние? – в България. Не е лесно, но ние си го знаем Прекрасни хора, цветни, интересни – точно такива ги описва и Станислав Стратиев. Такива ще ги видите и в изпълненията на студентите, представени с много любов и с намигване към нас зрителите. Правим това уточнение, за да се застраховаме, ако някой случайно се разпознае в случките и героите на “Ей, не случихме…” и се почувства засегнат или обиден. Всички герои и случки не са реални и са плод на художествена измислица. От нас – актьорска импровизация и вдъхновение. А от вас – усмивките и аплодисментите. Добро, лошо – наше си е!
Постановката на Светослав Добрев с участието на студенти от 4 курс „Актьорство за куклен театър“ с ръководител проф. Боньо Лунгов можете да гледате на сцената на Куклен театър НАТФИЗ на 26 март (сряда) от 19:00 часа.
„Очарователната обущарка“ от Федерико Гарсия Лорка
“Очарователната обущарка” е фарс от Федерико Гарсия Лорка. Това е смешната и поучителна история за различната любов, която не търси общественото одобрение, за селото, което постоянно се меси в чуждия живот и за една млада жена, която се бори за правото си на щастие и с тази борба ще подлуди цялото всички.
В съвременния живот думите се носят безнаказано и с лекота по всички възможни канали. Хората често съдят без да разбират и не си дават сметка, че може да разбият нечий живот и да съсипят нечия любов. Злонамереността, преоблечена като грижа, може да премине всякакви лични граници. В свят като този всички имаме нужда от една обущарка, която да се опълчи.
Ще разкажем нейната история с хумор и песни. Ще проверим дали любовта може да победи.
Постановката с режисьор Людмила Стоин, сценограф Юлияна Войкова-Найма, хореограф Александър Манджуков и актьори от класа на проф. Здравко Митков можете да гледате на Сцена 47 в Драматичен театър НАТФИЗ на 28 март (вторник) от 19:30 часа.
Билети за всички постановки може да закупите от касата на Драматичен театър НАТФИЗ/Куклен театър НАТФИЗ на адрес ул. “Г. С. Раковски” 108А, тел. 02/9231 303 (работното време: вторник – събота от 10.00 до 19.30 ч., обедна почивка 14.00 – 15.30 ч.), както и на eventim.bg.