Getting your Trinity Audio player ready...
|
Болестта на 21-век се превръща в пандемия – има ли начини за справяне с проблема?
Дигиталната зависимост на съвременния човек вече е факт. От малки до големи и по-големи всички вече сме зависими от нашите мини светове, побиращи се в едната ни ръка – телефонът. Той отдавна не е само инструмент за комуникация, той заема огромна част в живота ни. Той е личният ни органайзер – инструментът, чрез който пазаруваме онлайн и чрез който се свързваме в социалните медии. Телефонът ни е нашият личен банкер, будилник, преводач, навигатор и какво ли още не.
Поради всички тези факти се чувстваме тревожни да останем без телефон. Страхът човек да остане без своето мобилно устройство (компютър, таблет, телефон) се нарича от учените „номофобия” или „фобия без мобилни устройства”.
Това е психично състояние, при което хората се страхуват да останат без мобилен телефон или да нямат достъп до интернет. Оставането без мобилен телефон може да предизвика у човек крайни и силно тревожни реакции като: чувство за тревожност, безпокойство, треперене, изпотяване, задъхване, дори паника. Смята се, че вече над 30% от населението на земята проявява по-силни симптоми на безпокойство, когато остане без мобилно устройство, а 50% изпитват силен дискомфорт. Учените сравняват зависимостта от мобилното устройство с тази от алкохол, хазарт или наркотици. И тъй като зависимостта пряко вреди само на човека, който я има, тя значително е подценявана.
Терминът номофобия за първи път се въвежда във Великобритания през 2008 г. Британското правителство наблюдава влошаваща се тенденция за прекомерна употреба на смартфони и пряката им връзка с по-висока тревожност при хората и поръчва изследване на проблема. Резултатите от проучването показват, че 53% от хората никога не изключват телефоните си, а когато остават без телефон 9% стават особено тревожни. Повече от половината анкетирани, както жени, така и мъже изпитват силна тревожност, когато мобилното им устройство не е наблизо.
Най-силна тревожност поражда невъзможността и пристрастяването от свързване със семейството, приятели или колеги.
Страхът да не пропуснем нещо е това, което кара толкова много хора да споделят, че биха отговорили на обаждане или съобщение, дори ако в този момент са заети с нещо важно. Проучването разкрива още, че хората често са склонни да прекъсват жизнено важни за тях дейности, за да отговарят на обаждане. По-голяма част от хората (80%), са готови да отговорят на обаждане докато гледат телевизия, 40% биха отговорили докато се хранят, а 18% докато са в леглото с партньора си.
Кога се проявява номофобията
Зависимостта от телефон за първи път се проявява обикновено в ранните тинейджърски години. Младите момичета са по-склонни да изпитват стрес от оставането без телефон. На с напредването на технологиите и зависимостта от тях, ужасът да останат без мобилно устройство изпитват и все повече зрели хора. Прекалената употреба на мобилни устройств е една от причините това да доведе и до зависимост от тях.
До какво може да доведе номофобията
Тъй като е психично състояние номофобията може да има много и различни последици за хората. Ако не бъде погледнато на проблема с повишено внимание, той може да доведе и до сериозни последици като безсъние, ниско самочувствие, висока степен на тревожност и понижени академични постижения – това ни съобщават от Диагностичния и статистически наръчник за психични разстройства. Тази висока степен на тревожност се проявява и като социална фобия или социална тревожност, което неминуемо води до нарушаване на нормалното общуване сред обществото.
Учените смятат, че съществува силна връзка между номофобията и материализма, особено сред младите хора. Те притежават скъпи устройства, което ги прави пъти по-уязвими от връстници на тяхната възраст с по-евтини устройства.
Проведено е проучване сред 1326 младежи от различни страни на възраст между 16 и 24 години, като по-голямата част от тях са жени. Анкетираните попълват два въпросника с 10-степенна скала за материални ценности и 12- степенна скала, измерваща номофобията.
Въпросът за материалните ценности включва твърдения като: „Вещите ,които притежаваме, говорят много за мен. Те показват колко добре се справям с живота си и ако можех да си купя повече неща, бих бил по-щастлив”.
Втората стъпка на проучването, оценява степента, в която хората се страхуват да бъдат откъснати от своите онлайн дейности и да загубят удобството от притежанието на своя смартфон.
Така това проучване затвърждава, че младите хора се нуждаят от своите смартфони, за да се чувстват пълноценни и щастливи. Те вярват, че скъпият смартфон изразява техните умения и идентичност.
Симптомите на зависимостта
Всяка пристрастеност води след себе си куп неприятности. Да не затваряме очите си пред този проблем е началото на неговото преодоляване. Ето няколко напътствия, за да разберете дали страдате от номофобия:
- Изпитвате чувство на тревожност и дори паника, когато не намирате мобилния си тел.
- Ставате тревожни, треперите, получавате затруднено дишане, изпотяване и дори дезориентация, когато не можете да използвате мобилното си устройство.
- Когато не знаете къде се намира телефонът ви, изпитвате страх, дискомфорт и дори паника.
- Получавате паника, световъртеж, гняв и истерия, когато не намирате телефона си.
- Сполетява ви панически страх, че можете да пропуснете съобщения или новини. (често свързани със семейството).
- Телефонът винаги е с вас – на почивка, на плажа, в банята, до магазина (който е на много кратко разстояние от дома ви), при шофиране, при спане.
- Винаги гледате екрана на мобилния си телефон и проверявате съобщенията си или социалните си медии, дори когато сте на среща с приятели, в работна среща, дори на интимна такава.
- Проверявате батерията поне няколко пъти на ден и носите винаги зарядно със себе си.
- Чувствате се безпомощни без своето мобилно устройство.
- Постоянно актуализирате новите версии на операционните програми.
Паниката за останем без телефон някои психолози сравняват с вълнението в сватбения ден, със страх от летене или ходенето на зъболекар. Ако тези симптоми сериозно нарушават воденето на нормален живот, нарушават съня, влошават взаимоотношенията с приятели, колеги и семейството – може би е дошло време да се потърси помощ.
Последиците
Ако не се вземат мерки навреме, страхът от загуба на мобилно устройство или номофобия може да доведе до:
- невъзвожност от нормално общуване с други хора;
- чувство на самота и самоналожено странене от хората;
- невъзможност за достъп до информация при нормално общуване;
- влошено психическо и физическо здраве;
- депресия.
Решението
Ако смятате, че имате симптоми на номофобия, можете да потърсите различни начини за справянето с нея. Можете да проведете разговор със специалист като психолог или терапевт. Можете сами да си помогнете, като разчитате на собствената си воля и дисциплина. Ето и няколко практични съвета:
- Започнете да прекарвате време без телефон – оставете го в другата стая за определен период от време, като увеличавате постепенно времето.
- Отидете на близко разстояние, например до магазина, без мобилно устройство.
- Излезте с приятели или колеги и ни мислете за устройството – не проверявайте имейли и съобщения, нито социални медии.
- Четете хубава книга и поставете телефона на далечно разстояние от вас.
- Спортувайте – това е сигурен начин за разсейване от мисли за телефона ви.
- Правете разходки – те са прекрасен начин за почивка и възстановяване на мозъчната дейност.
Пълното ограничение от мобилно устройство в наши дни изглежда невъзможно. Но ние би трябвало да сме господари на ситуацията и да контролираме малките устройства, а не те нас. Човешкият организъм е съвършена машина. Правете си чести почивки, дори за кратко, без мобилните телефони. Припомнете си детството и чистото общуване с вашите приятели. Бъдете смели и решителни и не забравяйте, че човекът е създаден за общуване, чрез обмен на емоции и положителни мисли.