Конституционният съд на Република България взе днес ключово решение, касаещо българската съдебна система. То гласи: „… Конституцията включва възможността министърът на правосъдието да прави предложение до Висшия съдебен съвет за предсрочно освобождаване от длъжност на председателя на Върховния касационен съд, на председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор.“ Решението е прието единодушно с 10 гласа.
Това означава, че съдбата на главния прокурор Иван Гешев е в ръцете на правосъдния министър Надежда Йорданова. Припомняме, че на 16 декември 2021 г. при влизането на г-жа Йорданова в сградата на Висшия съдебен съвет г-н Гешев ѝ подари огромен букет цветя. Тя го прие с думите: „Пожелавам Ви да си носите отговорността винаги, а когато трябва, и да обсъдим условията за Вашата оставка.“
Разбира се, ако г-жа Йорданова поиска оставката на главния прокурор, решението за нея трябва да бъде взето на Висшия съдебен съвет. Същият Висш съдебен съвет гласува за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор на 24 октомври 2019 г. при безпрецедентни мерки за сигурност – цялата улица „Екзарх Йосиф“ бе отцепена за свободно преминаващи граждани. Допускани бяха единствено привърженици на Иван Гешев за митинг в негова подкрепа, организиран от собственика на в. ПИК Недялко Недялков. Стотици недоволни граждани блокираха Орлов мост през целия ден, но през нощта полицията разтури блокадата.
Иван Гешев нашумя като водещ прокурор по делото за фалита на Кооперативна търговска банка, чийто собственик Цветан Василев избяга в Сърбия, където се намира и до днес. Той е готов да свидетелства по делото за банката, което нарича „ограбване“, но до момента българската прокуратура не се е поинтересувала от неговите показания. През месец юли 2017 г. Иван Гешев сравни сложността на делото с „кацане на Луната“ и на журналистически въпрос защо името на Пеевски изобщо не се споменава в доклада на прокуратурата отговори, че „там липсват също имената на Барак Обама и Владимир Путин“.
Другото знаково дело, по което Иван Гешев беше главно действащо лице, беше арестът на г-жа Иванчева, демократично избран кмет на община „Младост“, и заместничката ѝ Биляна Петрова, на 17 април 2018 г. Двете бяха задържани в показна акция пред Спортната палата заради подкуп от 70 000 евро и държани с белезници и дори без достъп до тоалетна в продължение на часове, докато разследващите броят и описват банкнотите на тротоара, в присъствието на издигналия се вече до заместник главен прокурор Иван Гешев. На следващия ден на специална пресконференция Гешев заявява, че двете жени „светнали като елхи“ от веществото, с което били белязани парите, които им били дадени като подкуп от стротелния бизнесмен Александър Ваклин. Впоследствие излязоха медийни публикации, че Детелина Ханчева, с която Гешев живее на семейни начала е съдружник на Марио Кръковски, който има общи фирми с Александър Ваклин. Иванчева и Петрова прекараха в ареста при унизителни условия (без топла вода и дори без гребени) осем месеца, а след това задържани под домашен арест, от който Деси Иванчева бе освободена под гаранция през юни 2021 г., а Биляна Петрова – три месеца по-късно. Двете жени и до днес твърдят, че след като са били изведени от автомобила, полицията е имала възможност да подхвърли парите, за които после твърди, че е намерила. А за „светването“ казват, че може да е дошло от ръцете на полицайката, която ги е арестувала. На първа инстанция присъдите им бяха 20 и 15 години, а на втора те бяха намалени на 8 и 7 години. В момента делото се гледа на последна инстанция във Върховния касационен съд.
Оставката на Иван Гешев беше поискана от протестиращите български граждани през юли 2020 г., след като на 9 юли подчиненото на главния прокурор Бюро за защита на свидетелите арестува съветниците на президента Илия Милушев и Пламен Узунов. Година по-късно арестите на Милушев и Узунов са обявени за незаконни, тъй като прокуратурата не е представила никакви данни, че те може да са извършили престъплението, по което са били разследвани.
Последно оставката на главния прокурор бе поискана от служебния министър на правосъдието Янаки Стоилов на 16 юли 2021 г. Тогава Висшият съдебен съвет реши, че правосъдният министър няма право да иска оставката на главния прокурор. След решението на КС обаче ВСС отново ще се сблъска с казуса, предвид изявените вече намерения на г-жа Надежда Йорданова да внесе иск за оставката на Иван Гешев.
Пред кой състав на ВСС обаче ще се случи това? Настоящият гласува за Иван Гешев два пъти, като и двата пъти 20 от членовете му бяха „за“ и четирима „против“. Мандатът на настоящия Висш съдебен съвет изтича на 3 октомври 2022 г.
В публикация от 28 юли 2021 г. на „Медиапул“ се говори за вариант ВСС да бъде превърнат от постоянно действащ в непостоянно действащ съдебен орган, което би довело до предсрочно прекратяване мандата на сегашния състав и избиране на нови членове. Това може да се случи с промени в Закона за съдебната власт, за което е необходимо обикновено (50+1), а не квалифицирано (2/3) мнозинство.
От „Епок Таймс“ ще следим развитието на случая и ще ви информираме своевременно.