„Детство мое, реално и вълшебно…“. Най-пъстрият период от човешкия живот си остава именно детството. Изпълнено с чудеса, мечти, очаквания и надежди, това е времето, към което всеки понякога тайно мечтае да се завърне, дори и за кратко. Да успеем да съхраним детето в себе си е голямо предизвикателство, но и е така важно, както се пее в едноименната песен: „…щом студено ми стане, да мога да си взема от детския огън“.
История и произход
Идеята за Международен ден на детето за първи път се обсъжда през 1925 г., когато в Женева се провежда Световна конференция, касаеща детското психическо и физическо здраве. Но заслугата за това се приписва главно на тогавашния китайски главен консул в Сан Франциско, който завежда няколко китайски сирачета на празника на лодките – дракони (древен китайски празник, отбелязващ пролетното равноденствие – бел.ред.)
В България празникът се въвежда през 1927 г., когато е издаден указ на цар Борис Трети, според който Денят на детето се празнува на втората неделя след Великден. Така за първи път у нас празникът е отбелязан официално на 8 май 1927 г.
През 1949 г. денят официално е обявен за Международен ден за защита на децата, а през 1950 г. 1 юни за първи път е честван едновременно в 51 страни по света.
Как се отбелязва празникът
Разбира се, когато става дума за деца, са замесени и подаръци, но най-прекрасният подарък за едно дете е пълноценното време, прекарано с него. Обикновено на този ден се провеждат специални игри за деца и детски празненства. По телевизията се излъчват предимно анимационни филми, а някои заведения отварят врати за различни детски партита, на които се раздават почерпки и балони.
В България традиционно празникът се отбелязва с различни програми, подходящи за деца, организирани от местните общини. Веселието и празничната еуфория са задължителни, за да може дори и възрастните да си припомнят колко е хубаво да си дете.
Любопитно
Денят на детето си има и собствено знаме. В центъра на изображението е планетата Земя – символ на нашия общ дом. Върху нея са стъпили пет деца в различни цветове, хванати за ръка, символизиращи разнообразието и толерантността. Фонът е зелен, представляващ плодородието, свежестта и растежа.
Честит празник на всички пораснали и непораснали деца!