В първия дебат двамата кандидати за президент на САЩ, Тръмп и Харис, спориха за абортите, икономиката и границата, без да говорят за нови конкретни политики.
Американските избиратели имаха възможност да чуят гледните точки и на двамата кадидати за президент в дебат, в който вицепрезидентът Камала Харис за първи път се изправи срещу бившия президент Доналд Тръмп.
Дебатът по ABC News в Филаделфия се проведе на 10 септември и беше на моменти напрегнат , като и двамата кандидати говореха един през друг и си отправяха лични нападки. Нито един от кандидатите не предложи нови конкретни политики, като двамата кандидати представиха противоположни виждания за икономиката, абортите и външната политика.
След дебата републиканците обвиниха модераторите Дейвид Мюър и Линси Дейвис в пристрастност към Харис. Бившият кандидат от Републиканската партия Вивек Рамасуами описа дебата като „битка на трима срещу един“, докато конгресменът Майк Уолц (републиканец от Флорида) постави под въпрос справедливостта на модераторите от ABC, които на няколко пъти притиснаха Тръмп заради негови изказвания.
Междувременно демократите обвиниха Тръмп, че изглежда отбранително настроен срещу нов и относително непознат кандидат. Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм заяви, че Харис е „надминала всички очаквания“.
Ето някои от основните теми, които се очертаха от първия президентски дебат с Харис като кандидат на демократите.
Харис се дистанцира от Байдън, като в същото време Тръмп ги свързва
Докато на предните изборите се противопоставяха бившият президент срещу действащият президент Джо Байдън, Харис се стареше да си извоюва собствено място, като същевременно търсеше признание за това, което тя определи като положителен принос на сегашната администрация.
„Запомнете това – тя е Байдън“, каза Тръмп към края на дебата. Той приписа високата инфлация, граничната и енергийна политика на Харис.
„Ясно е, че аз не съм Джо Байдън“, каза Харис, добавяйки, че ще осигури „ново лидерство за страната“, като същевременно похвали постиженията на своята администрация в областта на енергетиката, икономиката и др.
Думите на Харис бяха повторение на коментарите ѝ по-рано в дебата във връзка с външната политика.
След като каза, че светът е на ръба на Трета световна война, Тръмп постави под въпрос годността на Байдън за поста, питайки: „Къде е нашият президент?“
„Вие не се кандидатирате срещу Джо Байдън, а срещу мен“, отговори Харис.
В заключителните си забележки Тръмп се съсредоточи върху ролята на Харис в настоящата администрация, като посочи, че тя е имала пълен мандат като вицепрезидент, за да осъществи промените, които обещава да направи.
„Тя е там от 3 години и половина. Те са имали 3 години и половина да оправят границата. Те са имали 3 години и половина да създадат работни места и всички неща, за които говорихме. Защо не го направи?“, каза Тръмп.
Фокус върху абортите
Харис и Тръмп се сблъскаха по въпросите за абортите, тема, която остава особено значима в годините, особенно след като Върховният съд отмени решението „Роу срещу Уейд“, след което щатите имат властта сами да избират, каква политика да следват по отношение на абортите чрез референдуми или други методи.
Харис, която иска правото на аборт да се определа на федерално ниво, каза, че нейният опонент би подписал „национална забрана за абортите“, ако попадне на бюрото му, докато е на власт. Тя цитира откъс от „Project 2025“ на фондация „Херитидж“, от който бившият президент многократно се е дистанцирал.
„Няма да подпиша забрана и няма причина да подписвам забрана“, каза Тръмп, защитавайки връщането на политиката свързана с абортите към отделните щати след отмяната на „Роу срещу Уейд“.
Когато беше притиснат по въпроса, той не се ангажира да наложи вето върху законодателство, налагащо общонационални ограничения върху абортите.
„Бихте ли наложили вето на национална забрана за абортите?“, попита го Дейвис.
„Няма да се наложи“, отговори той, като се аргументира, че този въпрос няма как да бъде одобрен от Сената, където се изисква подкрепата на поне 60 от общо 100 сенатора, а силите на двете партии са сравнително уравновесени.
Тръмп предизвика Харис да отговори на въпроса дали подкрепя абортите в третия триместър, като изтъкна, че решението по делото Роу срещу Уейд не ограничава абортите на този етап. Той припомни за противоречивия законпроект на бившия губернатор на Вирджиния Ралф Нортам относно късните аборти, който целеше да позволи живо новородено с „тежки деформации“ да бъде убито след като бъде родено. Законопроектът не беше приет.
„Защо не зададете въпроса?“ попита бившият президент модераторите.
Те не настояха Харис да отговори на въпроса на опонента си, а вместо това преминаха към друга тема.
Тръмп се фокусира върху митата, докато Харис представя икономическия си план
Икономиката – най-важният въпрос за избирателите – даде начало на президентския дебат.
Тръмп представи плана си за повишаване на митата върху вносните стоки, докато Харис сподели част от програмата си, насочена към намаляване на разходите за семействата и малкия бизнес.
Харис подчерта плана си за разширяване на данъчния кредит за деца до 6000 долара, така че „младите семейства да могат да си позволят да купят кошара, да купят детско столче за кола, да купят дрехи за децата си.“ Тя също така повтори предложението си за 50 000 долара данъчно облекчение за започване на малък бизнес.
Тръмп заяви, че прилагането на плановете му за митата ще генерира милиарди долари приходи. Бившият президент е предложил налагане на 10-процентни мита за всички продукти, внасяни в САЩ от чужбина.
„Другите страни след 75 години, най-накрая ще ни се отплатят за всичко, което сме направили за света, и митата ще бъдат значителни“, каза Тръмп.
Той също така отхвърли критиките, че митата му ще възобновят инфлационния натиск.
„Имаше мита и въпреки това нямаше инфлация“, каза Тръмп, говорейки за времето, когато той беше президент, добавяйки, че упоритата инфлация през последните години е „бедствие за хората, за средната класа“.
Нито един от кандидатите не представи нови политики
В дебата не се наблюдаваше ключов политически напредък и от двамата кандидати.
Докато отговаряха на въпроси по теми, включително икономиката, външните работи, енергетиката, абортите, имиграцията, изменението на климата и здравеопазването, Харис и Тръмп предимно повтаряха установените си позиции.
В отговор на въпрос за борбата с изменението на климата и двамата кандидати изглежда или отклониха, или преминаха към друга тема. Харис критикува Тръмп за това, че нарича изменението на климата измама.
След това тя подчерта състоянието на пазара на труда в областта на производството и подкрепата на синдикатите. Тръмп не каза нищо по темата, а вместо това критикува администрацията на Байдън и самия президент за отношенията ѝ с другите страни.
Дейвис притисна Тръмп относно предишните му обещания да отмени и замени закона, чрез който медицинските грижи да станат по-достъпни, известен като Obamacare.
„Работим по някои неща. Ще го направим. Ще го заменим“, каза той.
Въпреки че все още няма окончателно предложение, Тръмп каза, че има идеи по които работи.
„Бих го променил само ако измислим нещо, което е по-добро и по-евтино“, каза той.
Джанис Хисъл и Ян Йекелек допринесоха за този материал.