През 2025 г. се навършват 80 години от победата над Хитлеристка Германия и края на Втората световна война в Европа. Това е и краят на войната за Съветския съюз, който изнася основната битка срещу Германия на собствената си територия, губейки ужасяващата бройка от 20 милиона души. В тази връзка припомняме част от историческите събития през тези паметни дни.
Ходът на Втората световна война на Източния фронт се изменя рязко в началото на 1943 г. Тогава започва мащабното контранастъпление на съветските войски в битката за Кавказ. Сраженията за Северен Кавказ започват през лятото на 1942 г. и са изключително сложни. Дължината на фронта през различните периоди варира между 320 и 1000 километра, а дълбочината му – между 400 и 800 километра.
Задачата на германците е да завладеят кавказкия нефт и да лишат Съветския съюз от най-плодородните му земеделски райони на Дон, Кубан и Ставропол.
Най-ожесточените боеве се водят през лятото и есента на 1942 г. за Големия кавказки хребет. Германците така и не успяват да го преминат. В края на 1942 г. германските войски са спрени и при Сталинград (днес Волгоград).
През януари 1943 г. войските на Съветския съюз успяват да минат в настъпление. Освободени са Северна Осетия и Кабардино-Балкария, както Ростовската област, Ставрополския край и останалите завзети от Хитлер южни райони на Русия. В тези битки загиват около 275 хиляди германски войници, унищожени са 890 танка, извадени са от строя над 2 хиляди самолета и 2 хиляди топа. В боевете вземат участие 583 хиляди войници от Червената армия. През февруари същата година съветски военни алпинисти махат от връх Елбрус – най-високият в Русия и Европа (5642 м) – нацистките флагове и ги заменят с червените знамена на СССР.
Руският Черноморски флот и Азовската военна флотилия също играят важна роля за освобождаването на Кавказ. Те подкрепят настъплението на сухопътните войски, обстрелвайки врага откъм морето, извършват и морски десанти. Най-героичният морски десант е в района южно от Новоросийск. Те са поставени там под командването на майор Куников в началото на февруари 1943 г. и въпреки яростните опити на германците да ги прогонят удържат позицията си до септември.
През лятото на 1943 г. в небето над Кубан се разиграва едно от най-мащабните въздушни сражения по време на Втората световна война. С геройството си в тези сражения се отличава Александър Покришкин.
Последната битка за Кавказ е от 9-ти септември до 9-ти октомври 1943 г. В хода на Новорусийско-Таманската стратегическа операция Червената армия прогонва германските окупатори от Таманския полуостров и град Новороссийск.
Благодарение на тази победа плановете на Германия да продължи агресията си към Близкия Изток и да вкара във войната съседна Турция са осуетени. Започва обратното настъпление – от Изток към Запад, което ще приключи след две години и пет месеца с влизането на Червената армия в Берлин.
В материала са използвани данни и снимки от 2wars.ru