„Никога не сме били в такова положение… накъдето и да погледнеш е бедствие, но най-голямата катастрофа е начинът, по който се изтеглихме от Афганистан“
Бившият държавен глава на САЩ Доналд Тръмп даде ексклузивно интервю за англоезичната медия The Epoch Times от своята резиденция в Мар-а-Лаго в щата Флорида на 31 януари 2022 г. Интервюто с водещия Каш Пател беше излъчено в неговата рубрика Kash’s Corner на 7 февруари 2022 г. по EpochTV.com (платформа за видео стрийминг, част от Epoch Media Group).
Каш Пател заемаше висок пост в Белия дом като началник щаб на Пентагона в администрацията на Доналд Тръмп. По време на диалога двамата обсъдиха настоящата ситуация в САЩ, кризата на границата с Мексико, заплахата от комунистически Китай, изтеглянето на американските войски от Афганистан и други горещи теми.
Америка започва да прилича на „социалистическа или комунистическа държава“
Още в началото на интервюто президентът Тръмп дискутира с водещия промяната в същността на САЩ: „Унищожават страната ни. Превръщат ни в различна държава. Ставаме като социалистическа или комунистическа страна“ – заяви той.
След това бившият държавен глава коментира пресата в САЩ, която се е превърнала във „враг на народа“. Той обясни, че важна информация не може да получи гласност в масовите медии и добави: „Вече нямаме свободна и безпристрастна преса“. Тръмп похвали журналистиката на The Epoch Times и посочи, че това, което медията прави, е много важно.
Въпреки че Байдън отхвърля социалистическия наратив, провежданите от него политики приличат на тези в социалистическите и комунистическите режими. Нивото на инфлацията е най-високото от десетилетия насам, а цените на бензина са най-високите от септември 2014 г. Въпреки че няма доказателства за недостиг на продоволствия, забавянето на доставките доведе до изпразването на рафтовете на магазините в различни щати, недостиг на части за камиони, нови автомобили и други стоки.
Много американци възприемат изискванията на Байдън за ваксиниране и носене на маски като подкопаване на своята свобода. Независимо че според Белия дом тези мерки са необходими за ограничаване разпространението на COVID-19, болестта отне повече животи на американски граждани при Байдън, отколкото при Тръмп.
„Трябва да спрем задължителните мерки. Те са ужасни и трябва да бъдат прекратени. Не биваше да ги започваме“ – убеден е Тръмп.
Тръмп изказа недоумението си от политиката на настоящата администрация за ограничаване бюджета на армията и полицията, увеличаването на лихвения процент и данъците, отварянето на южната граница и за повишената престъпност. „Това не е на добре – посочи Тръмп. – Или са глупави, каквито знам, че не са, или мразят страната ни“.
Тръмп коментира, че понастоящем в армията има „woke (будни за либерална социална справедливост – бел. авт.) генерали, които не знаят какво правят“. „Всичко е „woke“ – възмути се той, давайки за пример мъже, които се състезават и поставят рекорди в женски категории спортове, като например в женското плуване и вдигане на тежести. „Това е позор – заяви той. – Това са най-тъжните за нашата страна времена, а според мен и най-срамните.“
Мерките на Байдън за ограничаване на COVID-19
На въпроса на Пател за мнението на Тръмп относно факта, че две години след началото на пандемията все още има забрани за пътуване, последният отговори: „На Китай му се размина нещо абсолютно ужасно – едно от най-лошите неща, които някога са се случвали на света, а може би най-лошото, защото китайският вирус нанесе поражения в цял свят.“
Тръмп заяви, че Джо Байдън и неговата администрация се справят „много зле с COVID-19“ и че „не знаят какво правят“. Бившият държавен глава посочи, че е постигнал много повече в борбата с пандемията, отколкото Байдън, който в своята предизборна кампания обеща на Америка, че щe победи вируса.
По повод локдауните Тръмп посочи, че по време на своя президентски мандат е оставил решението за затваряне на икономиката на губернаторите на отделните щати, поради което някои щати наложиха продължителни локдауни, а други останаха отворени. „Демократите полудяха и затвориха всичко“ – възмути се той от губернаторите на Ню Йорк и Калифорния, като в същото време похвали колко добре са се справили със ситуацията републиканските щати.
Той също така припомни, че решението му да затвори САЩ за Китай, а впоследствие и за Европа е спасило стотици хиляди американски животи, въпреки че беше силно критикуван и подиграван заради тези мерки.
Границата на САЩ с Мексико
Доналд Тръмп нарече южната граница на САЩ „трагедия заради милионите хора, които влизат в страната“ и заяви, че настоящата администрация няма да затвори границата и няма да изгони убийците, наркотрафикантите и терористите, които влизат на талази в Щатите. „Терористи идват със самолети от Афганистан“, разтревожен е той, както и от факта, че стотици хиляди души прекосяват границата, без да бъдат проверявани и да се знае тяхната идентичност.
Тръмп посочи, че по негово време потокът от хора на южната граница е бил най-ниският и че в момента е най-висок, като също така включва и трафик на наркотици, който по думите му е „10 до 15 пъти по-висок, отколкото преди една година.“
Оттеглянето на американците от Афганистан
По време на интервюто Доналд Тръмп многократно спомена ситуацията с оттеглянето на американците от Афганистан. Неговото мнение е, че САЩ не е трябвало да напускат въздушната база Баграм в Афганистан през месец август 2021 г. поради стратегическото ѝ местонахождение в близост до Китай.
„Аз бих задържал Баграм, моят план винаги е бил да го запазя – коментира Тръмп. – Той е точно до Китай, на един час от мястото, където правят ядрени оръжия.“
Военновъздушната база Баграм е най-голямото летище в Афганистан. То беше сърцето на американската военна мощ в Афганистан в продължение на почти две десетилетия, преди да бъде превзето от талибаните миналата година. САЩ построиха на него писта с дължина почти 4 километра на стойност 68 милиона долара (110 милиона лева), която беше открита през 2016 г.
Миналата година Пентагонът реши, че летището в Баграм не е нито тактически, нито оперативно необходимо, което доведе до оттеглянето на американските войски от базата през август 2021 г. Този ход предизвика остри критики.
Неотдавнашен доклад на Федерацията на американските учени (FAS) разкри, че Китай тайно изгражда три ракетни силозни полета близо до Юмън, Хами и Ордос в Западен Китай, които са в съседство с Афганистан. В доклада се заключава, че Китай провежда „безпрецедентно ядрено натрупване“ и общият брой междуконтинентални балистични ракетни сили на Китай „има възможност да надхвърли тези на Русия и Съединените щати в обозримо бъдеще“.
“Как можем да загубим Баграм – запита Тръмп по време на интервюто. – Баграм ще е на Китай.“ Той също така посочи, че заради решението на Белия дом американските войски са изоставили в Афганистан последен модел военно оборудване на обща стойност 85 милиарда долара, което включва оръжие, хеликоптери, танкове, очила за нощно виждане и други. Тръмп изрази опасения, че те ще попаднат в ръцете на китайския режим, който ще види как са направени и ще създаде техни подобия.
Той също така разкритикува факта, че армията се е оттеглила от Афганистан, преди да изведе всички цивилни американци от страната. „Начинът, по който се оттеглихме от Афганистан е като на шайка, която не може да стреля“ – заяви Тръмп и предупреди, че последствията от това няма да закъснеят и че американците ще заплатят „много висока цена по отношение на тероризма“.
Заплахата от ядрено въоръжаване на Иран
На въпроса на Каш Пател дали може да даде на американския народ увереността, че Иран няма да се въоръжи с ядрено оръжие, Тръмп отговори: „Не можем да позволим това да стане, но мисля, че Байдън ще позволи да се случи. И ако това стане, ще бъде ужасяващ ден за света… По мое мнение Израел вече няма да съществува.“
„Бихте ли казали на израелските американци и на хората в Израел, че според Вас тази администрация ще позволи на Иран да получи ядрено оръжие?“ – попита Пател, на което Тръмп отвърна: „Изглежда, че ще го направят. Считам, че това ще бъде един от трагичните моменти в историята.“
Китай, Русия и Украйна
По време на интервюто Каш Пател попита президента Тръмп „Как да рестартираме Китай?“. Бившият държавен глава отвърна, че „след Олимпиадата ще се случат лоши неща по отношение на Тайван“. Той също така напомни, че Китай създава армия, каквато никой досега не е виждал, докато в същото време в САЩ военният бюджет се съкращава, което според него е недопустимо.
Тръмп подчерта, че това, което става с Русия, Украйна и Северна Корея са преговори от позиция на слабост. „Не бива да се сражаваме с тези страни. Трябва да се разбираме с тях и това включва Китай“- убеден е той. Според него САЩ са изгубили авторитета си пред тези държави. „Трябва да спечелите тяхното уважение“ – препоръчва предишният президент.
Разследването на “Russiagate”
Пател обърна специално внимание на темата за “Russiagate”. Става дума за разследването на ФБР на президентската кампания на Тръмп през 2016 г. Срещу него бяха отправени обвинения за руска намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г. и предполагаеми връзки между сътрудници на Доналд Тръмп и руски служители. „Чувам, че много неща ще излязат наяве“ – каза Тръмп по този повод.
Главният прокурор Уилям Бар възложи на Джон Дърам на 13 май 2019 г. да разследва произхода на разследването на ФБР на кампанията на Тръмп, наречено Crossfire Hurricane и го назначи за специален съветник.
Екипът на Джон Дърам твърди, че свързан с демократите технически изпълнителен директор е бил платен, за да шпионира резиденциите на Доналд Тръмп и Белия дом по време на президентския му мандат.
В съдебните преписки на Дърам се посочва, че адвокатите на президентската кампанията на Хилъри Клинтън са платили на въпросния директор, за да проникне в сървъри на Trump Tower и Белия дом, с цел да установят „намеса“ и „наратив“ за връзка на Тръмп с руското правителство.
Бъдещето на Америка
Пател отправи въпрос към 45-ия президент как би могъл да даде вяра на хората, които са гласували за него, че през следващите една или две години нещата ще се променят към по-добро. „Мисля, че ще имаме огромна победа в Камарата на представителите (Долната камара)“ – отговори Тръмп и заяви, че републиканците могат да спечелят и Сената (Горната камара). Според него победа в Долната камара би послужила като блокаж, който ще спре много от нещата, които се случват в момента, за да унищожат Съединените щати.
„Кой не би гласувал в момента за републиканците?“ – изрази оптимизма си Доналд Тръмп и поясни, че победа на републиканците в Долната камара би била голям успех.
Относно международните отношения Тръмп заяви: „Когато Си Дзин Пин, Путин, Ким Чен Ун и другите ядрени лидери виждат как в страната ни нахлуват безконтролно милиони хора от различни държави, те спират да ни уважават. А е толкова лесно. Просто трябва да я затворим [границата], което ще им изпрати ясен и категоричен сигнал. Така ще си върнем самоуважението.“
Деси Иванова е журналист и коментатор по политически и социални теми в американското общество.