Бурен протест под надслов „За бъдещето на българския футбол“ се състоя на 31 март от 17:00 часа пред сградата на Националната футболна база в квартал Бояна в София. Той е организиран от едноименното обединение на клубовете, които са “за” промяна в управлението на българския футбол, след като от ПФК ЦСКА-София обявиха, че излизат на безсрочен мирен протест с палатков лагер пред централата на БФС заради наказанието на клуба и изпълнителния му директор.
На 24 март Дисциплинарната комисия на БФС взе горецитираното решение да накаже Филип Филипов – изпълнителен директор на ПФК „ЦСКА-София“ гр. София и Митко Димитров – представител на ОФК „Янтра 2019“ гр. Габрово със забрана за изпълняване на функции в БФС и от името на ФК в системата на БФС за срок от 1 една година. Наказанието включва и имуществена санкция в размер на 15 000 лева за ПФК „ЦСКА-София“ и 10 000 лева за ОФК „Янтра 2019“.
На уеб страницата на обединението „За бъдещето на българския футбол“ поканата за общонационален протест гласи: „Призоваваме всички клубове, които търсят промяна; всички фенове, без значение от клубната принадлежност, но милеещи за любимата игра; всички хора, които искат да гледат качествен продукт – присъединете се към нас. Нека загърбим пристрастията и действаме заедно за общата кауза. Каузата БЪЛГАРСКИ ФУТБОЛ.“
Ден преди събитието на страницата излезе и публикацията: „Фенове на два от най-големите клуба в Първа лига – ФК „Ботев” и ФК „Локомотив” подкрепиха инициативата срещу беззаконието, завладяло българския футбол. Привържениците на двата тима загърбиха различията и всеки по свой начин се обяви „За!” края на ерата „Михайлов”, довела до крах на най-популярния спорт у нас.“ По обявление в страницата футболисти и фенове от Бургас, Варна, Велико Търново, Добрич, Пазарджик, Русе и Ямбол също се включат в националния протест.
В деня на протеста се събраха футболни фенове и клубове от цялата страна, като голяма част от присъстващите бяха деца, трениращи в аматьорските клубове. Същите, които на 23 март получиха от Дисциплинарната комисия на БФС наказание във връзка с участието си в конгреса на 18 март, организирано от щаба на Димитър Бербатов и на което присъстващите делегати гласуваха избора му за президент на БФС.
Протестиращите пред Националната футболна база призоваваха за оставката на Борислав Михайлов, като някои от тях си позволиха да замерят с кутии боя, плодове, бутилки и други предмети оградата на комплекса на базата и да употребяват нецензорни изрази. За кратко бяха затворени „Софийски околовръстен път“ и бул. „България“, като за това протестиращите разполагаха с разрешение от Столична община. Димитър Бербатов се появи на събитието близо час след неговото започване и остро осъди всички прояви на младежки вандализъм по време на обявения мирен протест. Той призова за обединение и откритост между всички свързващи звена във футбола. Големите, както ги нарече той, да подадат ръка на по-малките, за да се роди нещо ценно от тази приемственост.
На въпроси от журналисти какво следва от тук нататък, Бербатов отговори така:
„В патова ситуация сме… Тъжно е това, което се случва с българския футбол, но сме принудени от юридически фатки, перипетии и казуси и за това се стига до тука. Другият вариант е да не правим нищо, да оставим нещата както си бяха през 16-те години. Бездействието е съучастие.”
„За съжаление, всичко ще се реши от българския съд“ – каза Бербатов, който получи отказ да бъде вписан като президент на БФС в Търговския регистър след жалба от страна на Емил Костадинов в Софийски градски съд. В рамките на 7 дни решението може да бъде обжалвано.
На 23 март, след заседание на изпълнителния комитет на БФС, е публикувано решение, с което членовете на ИК, запознавайки се със становищата на Аматьорската футболна лига и Комисията „Етика и феърплей“ (от 22.03.2022 г.) по повод организираното на 18.03.2022 г. в Националния дворец на културата и несъвместимо с членството в БФС събиране на клубове, приема тяхното предложение към участвалите аматьорски футболни клубове да бъдат приложени най-строги санкции на основание чл. 28, ал. 1, т. 2 от Устава на БФС, а именно – 62 клуба да бъдат изключени като членове на БФС, а отборите им да бъдат извадени от първенствата в системата на БФС. В решението да се изключат като членове на БФС са цитирани и още клубове, като за разпореждането са посочени различни обосновки.
Дни преди националния протест, следващ протеста на ФК-ЦСКА, на официалната страница на БФС беше поместено следното изявление:
„ЦСКА-София е единственият представител на Първа професионална лига, участвал в напълно нелегитимното и противоуставно събиране на клубове в НДК, провъзгласено за „конгрес“. За своеволието, противоречащо с всички писани и неписани принципи, клубът е наказан единствено с финансова глоба и индивидуална санкция за представителя си. Въпреки това привържениците на клуба, чийто интереси Българският футболен съюз винаги е защитавал както на родна, така и на международна почва, организират протест срещу същия този Български футболен съюз. Протест, обязден от нездрави лични амбиции на самопровъзгласила се за президент фигура, целяща единствено да раздели футболната общественост за постигане на користните си цели.“
В публично обявление по повод решението на Изпълнителния комитет на БФС от 23 март екипът на Бербатов заяви, че всеки засегнат футболен клуб от решението има право да го обжалва пред конгреса на БФС в едномесечен срок. В случай че конгресът потвърди решението на Изпълнителния комитет, заинтересованият футболен клуб може да обжалва решението на конгреса пред Софийски градски съд, както и има право да се обърне към Министерството на младежта и спорта, ФИФА и УЕФА с жалба и да поиска защита срещу неправомерните действия на Изпълнителния комитет на БФС. В заключение се казва, че Димитър Бербатов е сезирал ФИФА за незаконните действия на Изпълнителния комитет на БФС от 23 март и е на разположение на засегнатите футболни клубове за всякакви въпроси, информация и правна помощ.