Републиканците нарекоха продажбата на един милион барела петрол на Китай „заслужаваща импийчмънт“
Ходът на администрацията на американския президент Джо Байдън да продаде на Китай почти един милион барела петрол от резерва на САЩ „противоречи на здравия разум“ и облагодетелства съперниците на САЩ за сметка на националните интереси. Така оцениха постъпката конгресмени от Републиканската партия, като някои от тях дори я нарекоха „заслужаваща импийчмънт.“
Министерството на енергетиката на САЩ е продало през месец април 2022 г. на Unipec America 950 000 барела от Стратегическия петролен резерв. Unipec America е американски дъщерен търговски клон на най-голямата китайска търговска компания Unipec, която е изцяло собственост на China Petrochemical Corporation, известна също като Sinopec.
Базираната в Пекин Sinopec държавна китайска компания за петрол и газ е свързана с Хънтър Байдън, който е единият от двамата сина на президента Джо Байдън. Международните бизнес транзакции на Хънтър предизвикват нарастващо обществено внимание.
Продажбата, която протече почти незабелязано е обект на остра критика от страна на конгресмени от Републиканската партия. В момента Стратегическият петролен резерв на САЩ (U.S. Strategic Petroleum Reserve – SPR), който е най-големият световен резерв на суров петрол се намира на исторически ниско ниво. И докато американците страдат от постоянно растящите цени на бензина и дизела в национален мащаб, такъв ход е в разрез с американските интереси и излага националната сигурност на риск, твърдят политиците.
„Администрацията на Байдън не бива да изнася в Китай нашите резерви, които са необходими за страната ни. Това е глупаво и противоречи на здравия разум,“ заяви през англоезичния Epoch Times сенаторът – републиканец от щата Флорида Марко Рубио. През месец юни 2022 г. Рубио внесе проектозакон, който забранява износа на петрол в Китай.
Конгресмените – републиканци Трой Нелс от щата Тексас и Майк Лойчик от щата Охайо описаха петролната сделка на американската администрация с Китай, като „заслужаваща импийчмънт.“
„Докато вие плащате ПЕТ ДОЛАРА за галон (3.8 литра) на бензиностанциите и едвам успявате да си платите тока, Байдън току що продаде на Китай един милион барела от нашите петролни запаси, за да може неговото семейство да изкара някой долар. Това заслужава импийчмънт“, написа Нелс в Twitter.
Връзката с Хънтър Байдън
Данни на Министерството на енергетиката на САЩ сочат, че сделката с Unipec струва 98 135 милиона щ.д. (190 470 милиона лв.) Unipec е една от 12-те компании, които спечелиха договори при втората спешна продажба на Министерството на енергетиката, за общото количество от 30 милиона барела петрол.
Министерството описа сделката като стъпка към „справяне с болката, която американците изпитват на бензиностанциите“ и „понижаване разходите на американците в бъдеще.“
Sinopec e свързана с Хънтър чрез BHR Partners – частна акционерна фирма, учредена с негова помощ. Компанията инвестира през 2014 г. общата сума от 10 милиарда китайски юана (2,87 милиарда лв.) в Sinopec.
Хънтър е бил неплатен член на борда на BHR до април 2020 г. и е притежавал 10 процента дял в компанията, който е продаден към ноември 2021 г., според изявление на неговия адвокат пред The New York Times.
Освен Unipec, други спечелили договори са американски петролни гиганти като ExxonMobil и Chevron, заедно с три базирани в Швейцария компании. Девет от компаниите са спечелили наддаванията в третия кръг от продажбата на 40 милиона барела суров петрол в края на май.
Провалящи се енергийни политики
Над 5 милиона барела петрол от аварийния резерв са били изнесени за Европа и Азия през юни 2022 г., с поне една доставка за Китай, сочи публикация на агенция Ройтерс.
Средната национална цена на бензина в САЩ спадна до 4,721 щ.д. (9,16 лв.) за галон на 8 юли 2022 г., падайки с 5,8 процента от пиковата цена 5,016 щ.д. (9,74 лв.) в средата на юни, според данни на Американската автомобилна асоциация AAA. Въпреки това, цената все още е над 50% по-висока от тази, през същия период миналата година.
„Енергийните политики на администрацията на Байдън изцяло провалиха тази страна“, заяви пред англоезичния The Epoch Times републиканският конгресмен от щата Аризона Анди Бигс. „От неохотата на администрацията да възобнови американската енергия – до износа на нашите ограничени запаси на съперници, свързани с Хънтър Байдън, тези решения сложиха край на американската енергийна независимост.“
„Цените на бензина са най-високите в историята, инфлацията продължава да расте до безпрецедентно ниво, но тази администрация продължава да отрича своя провал и обвинява всички други, освен себе си“, възмущава се Бигс. „Администрацията на Байдън няма решение на проблема, защото не осъзнава, че има проблем.“
На фона на скоковете на цените на петрола Байдън обвини петролните компании в печалбарство и поиска от бензиностанциите да „намалят цените, които са сложили на колонките“.
На въпрос на 8 юли дали администрацията на Байдън е знаела, че част от петрола в SPR може да бъде изнесен в чужбина, нястоящият прессекретар на Белия дом Карин Жан-Пиер отговори, че Министерството на енергетиката „не може да диктува какво правят петролните компании с петрола, който купуват или къде го откарват, за да го продадат.“
„Когато става дума за петрол, това е нещо, което решават петролните компании. Ние не можем да контролираме какво правят със своя петрол“, каза тя. „Попитайте петролните компании къде изпращат петрола, който са закупили и защо. Това не е нещо, на което ние тук можем да отговорим.“
Чезнещи петролни запаси
Американският петролен резерв разполагаше с 492 милиона барела към 1 юли 2022 г., отбелязвайки спад от 5,8 милиона барела спрямо предходната седмица. Това се равнява на най-ниското ниво от април 1986 г. насам. Базирайки се на статистика от 2021 г., сочеща че американците изразходват 19,78 милиона барела ежедневно, Администрацията за енергийна информация (EIA) изчислява, че настоящият петролен резерв ще стигне за по-малко от 25 дни.
Запасите от суров петрол продължават да намаляват, откакто администрацията започна да освобождава 1 милион барела на ден през април в рамките на шестмесечна инициатива за намаляване цените на енергията.
Намаляването на резерва, който обикновено се пази за извънредни ситуации като природни бедствия и войни, предизвиква тревога във Вашингтон.
В началото на месец юни републиканският конгресмен Кати Макморис Роджърс от щата Вашингтон – водещ републикански законодател в Комисията по енергетика и търговия в Камарата на представителите, заедно с републиканския представител от щата Мичигън Фред Ъптън – водещ републиканец в Подкомисията по енергетика, написа писмо до министъра на енергетиката Дженифър Гранхолм, в което предупреждава, че продължаващото източване изпразва американските горивни запаси, като в същото време позволява на съперници, като Китай да печелят геополитическо предимство.
„Американските граждани заслужават отговори защо нашите енергийни запаси се изнасят на чужди съперници като китайската комунистическа партия, което застрашава нашата енергийна и национална сигурност.“, сподели тя пред англоезичния The Epoch Times.
Роджърс отбеляза, че Министерството на енергетиката все още не е дало отговор.
„Какво имат да крият? Президентът Байдън трябва да запомни, че нашите стратегически енергийни запаси са за спешни ситуации, а не за прикриване на лоши политики“, възмущава се тя. „Америка трябва да направи драстична промяна и да увеличи капацитета си на производство и рафиниране на петрол тук – у дома. Сега не е моментът да използваме нашите стратегически запаси.“
Англоезичният The Epoch Times се е свързал с Министерството на енергетиката за подробности относно петролната доставка в Китай и договора с Unipec, но до момента няма отговор. Белият дом не е отговорил на искането за коментар от същата медия.
Ева Фу е базиран в Ню Йорк автор в англоезичния The Epoch Times. Тя се фокусира върху отношенията между САЩ и Китай, религиозната свобода и човешките права. Можете да се свържете с нея на имейл eva.fu@epochtimes.com