Китайският комунистически лидер Си Дзинпин се появи публично за първи път от близо две седмици, прекратявайки отсъствието си, което подхрани буря от непотвърдени слухове за местонахождението му.
Си, който ръководи Китай като генерален секретар на Китайската комунистическа партия (ККП), е посетил изложба в Пекин на 27 септември, съобщават китайските държавни медии.
Събитието е първата публична поява на Си след завръщането му в Китай от срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Узбекистан по-рано през месеца.
По време на тази среща на върха Си се срещна с руския президент Владимир Путин, който е негов неофициален съюзник. Двамата лидери потвърдиха подкрепата на своите държави в условията на нарастваща съпротива от страна на Запада за плановете на Китай по отношение на Тайван и войната между Русия и Украйна.
„Китайската страна е готова да работи с руската страна за непрекъснато осъществяване на стратегическо сътрудничество на високо равнище между двете страни, за защита на общите интереси и за насърчаване на развитието на международния ред в по-справедлива и разумна посока“, заяви членът на Политбюро на ККП Ян Дзиечи в навечерието на срещата.
Пътуването беше и първата обиколка на Си извън Китай след началото на пандемията COVID-19, а последвалото отсъствие след завръщането му в Китай предизвика водовъртеж от слухове в интернет.
Многобройни индийски новинарски издания и специалисти публикуваха необосновани твърдения, че Си е бил свален от китайските военни и поставен под домашен арест през уикенда. До 24 септември „Си“ беше най-популярната тема в Twitter. Името му се появи в хаштаговете повече от 42 000 пъти, а терминът „преврат в Китай“ се разпространи повече от 9300 пъти.
Авторът и експерт по въпросите с Китай Гордън Чан заяви, че въпреки неоснователността на твърденията, необичайността в изчезването на Си и продължаващите нередности в графика на пътуванията в страната сочат за някаква интрига във висшите ешелони на ръководството на ККП.
„Липсата на новини от Китай през последните няколко часа подсказва, че слуховете за преврат са неверни, но каквото и да се е случило в китайската армия през последните три дни – очевидно е, че се е случило нещо необичайно – ни подсказва, че във висшето ръководство на ККП има сътресения“, заяви Чан в Twitter.
Ветеранът в журналистиката и наблюдател на Китай Бил Герц обаче предполага, че дезинформацията може да е уловка, предназначена да бъде използвана от разузнавателни агенции в Китай или другаде, за да наблюдават протоколите на държавите за реакция при кризи.
„Създаването на слухове за преврат срещу Си Дзинпин в Китай би било отличен начин за електронна шпионска служба, E[ast] или W[est], да събере ценна информация за кризисните комуникации на различни правителства“, заяви Герц в Twitter. „Обзалагам се, че екипите за наблюдение са развълнувани тази вечер.“
Очаква се Си Дзинпин да осигури своя безпрецедентен трети мандат като лидер на ККП по време на Петия конгрес на партията през октомври.