Както Теодор Рузвелт някога мъдро е заявил: „Любезността е също толкова отличителен белег на джентълмена, колкото и смелостта“. Да бъдеш джентълмен е нещо повече от познаването и прилагането на правилата на етикета – това е онази присъща на човека грижовност и уважение към другите, особено към жените. В Световния ден на мъжете, припомняме няколко от основните правила, които подчертават именно тази грижовност и уважение към другите.
„Благодаря ви, любезни господине!“
Галантността не е сексистка, нито пък е мъртва. Отворете вратата на своята дамата (всъщност трябва да го правите независимо от пола), издърпайте стола ѝ в ресторанта, помогнете ѝ с торбите и вървете по тротоара откъм улицата, за да се уверите, че няма да бъде напръскана от преминаващите коли.
Единственото изключение от принципа „първо дамите“ е при вземането на такси. В този случай трябва да се качите първи, за да я предпазите от измачкване на дрехите ѝ, докато се придвижва по предполагаемо мръсната седалка.
Да изглеждаш добре
Както гласи старата поговорка: „По дрехите посрещат“. Затова не е необходим огромен гардероб. Качественият костюм, ризата и вратовръзката могат да се обличат в зависимост от случая, което ги прави отлично начало. Костюмът трябва да ви стои добре и да допълва косата и тена на кожата ви. Тъмносиньото, сивото и черното са сигурни варианти за цвят на костюма. Подходящ колан и лъснати обувки допълват визията.
Не забравяйте хигиената – джентълменът е винаги добре поддържан. И накрая, като последен аксесоар, овладейте твърдото ръкостискане и добрия контакт с очите.
В социална среда
Джентълменът винаги отговаря на покана с твърдо „да“ или „не“. Той също така знае, че никога не трябва да се появява с празни ръце. Независимо дали става въпрос за официална вечеря или барбекю в задния двор, алкохолът, цветята или шоколадът винаги са добре дошли.
В ресторант той предлага да плати сметката, но приема с любезност, ако негов приятел, колега или партньор настоява да плати. Когато е на среща, той не поглежда към други жени, дори ако те се редят на опашка за него пред ресторанта (добре, може би в тази конкретна ситуация може). Винаги изпраща дамата си до вкъщи след среща, тъй като това не е старомодно, а по-скоро възпитано.
Бизнес ситуации
Джентълменът знае, че традицията повелява да даде думата първо на другите, което често ги кара да имат положително мнение за него. Това също така го предпазва от прибързване при потенциално неразбирателство. С други думи, джентълменът първо изслушва, а след това говори. Това също така прави другите по-склонни да слушат внимателно, когато той изкаже своята гледна точка по въпроса.
Джентълменът никога не псува, дори и другата страна да го прави; не повишава тон и не коментира негативно нищо, дори времето. След първоначалното ръкостискане не бива да има докосване, особено при другия пол.
Време с момчетата
Може би, когато приятелите ви са си сложили краката на холната масичка, не е точното време да демонстрирате етикет – обаче вие отново трябва да дадете добър пример. Бъдете точни – приятелите ви може и да прощават, но закъснението е неуважително. По същия начин винаги плащайте вашата част от сметката коректно – дори и да не се оплакват, никой не обича мошеници.
Ако някой приятел ви съобщи страхотна новина, не публикувайте поздравления онлайн, преди той да я е публикувал, за да не му откраднете момента.
И запомнете това златно правило: Ако приятел се мести, вашата работа е да помогнете, а неговата – да осигури пицата и напитките.