В интервю за китайска държавна медия основателят на Световния икономически форум(СИФ) Клаус Шваб заяви, че Китайската комунистическа партия (ККП) е пример за другите държави.
Шваб направи тези коментари в интервю за китайската държавна телевизия CGTN в рамките на срещата на върха на главните изпълнителни директори на регионалната организация Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (Asia-Pacific Economic Cooperation) в Банкок, Тайланд, на 19 ноември.
Шваб заяви, че уважава „огромните“ постижения на Китай в модернизирането на икономиката през последните 40 години.
„Смятам, че той е пример за подражание за много страни“, заяви Шваб, като добави, че според него всяка страна трябва сама да избере каква система да приложи. „Мисля, че трябва да сме много внимателни при налагането на системи. Но китайският модел със сигурност е много привлекателен модел за доста страни“, добави той.
Шваб не уточни кои аспекти на китайския модел му допадат, нито кои биха били полезни за други държави. Китай се управлява от абсолютната власт на Китайската комунистическа партия (ККП), която не позволява на хората да практикуват религия или убеждения по свой избор и не проявява никаква толерантност към инакомислието или критиката.
Коментарите на Клаус Шваб се появиха малко след като китайският лидер Си Дзинпин си осигури трети мандат като ръководител на управляващата Комунистическа партия насред все по-обтегнатите отношения между Пекин и Вашингтон.
„Очаквам с нетърпение да имаме силно присъствие на Китай в Давос [Швейцария, където се провежда СИФ], за да бъде показано още по-добре на света какво означава партийният конгрес да определя принципите на политиката [и] какво наистина означава това за глобалното сътрудничество и глобалното развитие“, добави Шваб.
Исторически протести в Китай срещу политиката на „нулев ковид“
От избухването на пандемията Китай прилага строги мерки за нейното ограничаване, като издава ваксинационни паспорти, провежда масови тестове и блокира големи части от страната. Много експерти нарекоха мерките „драконовски“, тъй като те доведоха до това, че хората в Китай не могат да работят, а в някои случаи дори нямат достъп до основни хранителни и медицински продукти.
През последните дни избухнаха протести след смъртта на най-малко 10 души в град Урумчи, столицата на Синдзян, в Северозападен Китай, след като спасителни екипи не са могли да стигнат до горящ апартамент.
Д-р Фаучи: Китай не сътрудничи
През 2020 г., без никаква отчетност или прозрачност, китайското правителство прокара закон за „националната сигурност“ на Хонконг, който според критиците даде на властите претекст за брутално потушаване на продемократичните активисти.
Преследването на уйгурите от страна на китайския режим, включително политическо превъзпитание, принудителен труд, мъчения и насилствена стерилизация въз основа на тяхната религия и етническа принадлежност, също беше осъдено от световните лидери.
Директорът на Националния институт по алергии и инфекциозни болести на САЩ (NIAID) д-р Антъни Фаучи заяви, че китайският режим не е съдействал на разследването за произхода на COVID-19 и обяви действията на ККП за подозрителни, като е вероятно да е прикрила тайно произхода на пандемията.
В интервюто за китайската телевизия CGTN Шваб изрази „голямото си задоволство“ от нарастващия потенциал за подобряване на отношенията между Китай и Европейския съюз.
По време на срещата на Г-20 в Индонезия по-рано през ноември Си Дзинпин се срещна със западни лидери и декларира съгласието си да подкрепи глобален метод за удостоверение на ваксинация, който да допринесе за „улесняване на безпроблемното международно пътуване“, както и да подкрепи „надеждна глобална цифрова здравна мрежа“, която се основава на съществуващата система на цифрови паспорти от ваксинация против COVID-19.
През 2014 г. ККП обяви система за социален рейтинг, според която отделни лица, правителствени организации и компании се класират въз основа на социалния им авторитет и поведение. Бяха направени сравнения с оценките за екологични, социални и управленски аспекти или ESG, които се използват от големи финансови институции и глобални организации за създаване на вид система за социален кредит, предназначена да повлияе на поведението и да трансформира обществото.
През 2019 г. Шваб написа, че оценките на ESG са необходими за капитализма на заинтересованите страни.
„Капитализмът на заинтересованите страни“, модел, който предложих за първи път преди половин век, поставя частните корпорации като попечители на обществото и очевидно е най-добрият отговор на днешните социални и екологични предизвикателства – пише Шваб. – Трябва да се възползваме от този момент, за да гарантираме, че капитализмът на заинтересованите страни ще остане новият доминиращ модел.“
„Много се радвам, че говорим не само за китайско-американските отношения, но отново и за европейско-китайските отношения, като смятам, че въпреки всички въпросителни и до известна степен предпазливия подход, който виждаме в Европа, смятам, че между Китай и Европа отново могат да се установят много тесни връзки, тъй като икономиката е толкова преплетена“, заяви Клаус Шваб.