Getting your Trinity Audio player ready...
|
Европейският съюз одобри набор от правила – първата подобна регулация в света – за регулиране на криптоактиви като криптовалути и токени в опит да ограничи дейностите по изпиране на пари и да защити инвеститорите.
Законодателството за пазарите на криптоактиви (Markets in Crypto-assets – MiCA) беше одобренo единодушно от членовете на Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС (EcoFin). EcoFin представлява министрите на икономиката и финансите на всички 27 държави от ЕС. Правилата бяха обект на обсъждане от Европейския парламент, който даде одобрението си още през месец април.
Новите правила ще увеличат прозрачността и ще създадат цялостна рамка за предприятията, опериращи на криптопазарите, включително по отношение на спазването на правилата за борба с изпирането на пари, се посочва в съобщение за медиите на Съвета на ЕС от 16 май.
„Неотдавнашните събития потвърдиха спешната необходимост от налагане на правила, които ще осигурят по-добра защита на европейците, инвестирали в тези активи, и ще предотвратят злоупотребите в сектора на криптоактивите за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма.“, заяви Елизабет Свантесон, министър на финансите на Швеция.
Криптопазарите пострадаха през последните месеци поради фалита на множество фирми. FTX, Alameda, Core Scientific, Voyager Digital, Celsius Network, BlockFi и Three Arrows Capital са някои от големите криптокомпании, които подадоха молби за обявяване в несъстоятелност, решавайки да конвертират активите си в ликвидни такива, за да се разплатят с клиентите си. Смята се, че всяка от тези компании има задължения на стойност милиарди долари, които дължи на хиляди кредитори.
Според уебсайта за пенсионно планиране Еquable поне 15 държавни и общински пенсионни фонда са претърпели загуби при колапса на американската платформа за търговия с криптоактиви FTX през есента на 2022 г. Глобалният инвеститор Пенсионен план на учителите в Онтарио загуби инвестиция от 95 млн. долара във фалиралата криптоборса.
През май миналата година председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард изрази загриженост относно криптовалутите по време на интервю за холандска телевизия.
„През цялото време съм казвала, че криптоактивите са силно спекулативни, много рискови активи. Моята много скромна оценка е, че те не струват нищо. Те не се основават на нищо, няма базови активи, които да действат като котва на сигурността“, заяви Лагард в телевизионното предаване.
Законодателството на ЕС
С MiCA регулациите се определят единни изисквания за публичното предлагане и допускането до търговия на платформа за търговия с криптоактиви, различни от токени, обезпечени с активи, и токени за електронни пари, с токени, обезпечени с активи, и с токени за електронни пари, както и изискванията за доставчиците на услуги за криптоактиви.
Регламентът се прилага по отношение на физическите и юридическите лица и определени други предприятия, които участват в издаването, публичното предлагане и допускането до търговия на криптоактиви или които предоставят услуги, свързани с криптоактиви, в Съюза.
Законодателството е на път да влезе в сила в региона на ЕС това лято и се очаква да бъде въведено от 2024 г.
Фирмите, които искат да емитират, търгуват или съхраняват криптоактиви в блока на ЕС, ще трябва да си осигурят лиценз за това. MiCA има за цел да се бори с укриването на данъци и изпирането на пари чрез криптовалути, като направи трансакциите с тези инструменти по-лесни за проследяване.
От януари 2026 г. доставчиците на услуги в криптоиндустрията ще трябва да получават имената на подателите и бенефициентите на цифрови активи, независимо от сумата на транзакцията.
Субектите, извършващи дейност в криптосектора, ще бъдат задължени да гарантират, че техните протоколи за сигурност отговарят на необходимия стандарт. Те трябва да спазват строги правила за защита на средствата на потребителите и могат да станат отговорни в случай на загуба на средствата на инвеститорите.
MiCA установява изисквания за ликвидност и оповестяване на информация за криптокомпаниите. Ръководството на криптофирма може да бъде глобено, в случай че не се увери, че резервните средства се управляват правилно.
Ситуацията в САЩ
Усилия за установяване на цялостна регулация в криптоиндустрията се полагат и в САЩ. През март 2022 г. президентът Джо Байдън издаде изпълнителна заповед, целяща да гарантира отговорното развитие на цифровите активи.
Оттогава множество правителствени агенции разработват политики, насочени към прокарване на шестте области на фокус, очертани в заповедта, включително защита на инвеститорите и клиентите, осигуряване на финансова стабилност и противодействие на незаконното финансиране.
През септември администрацията на Байдън публикува първата в историята си цялостна рамка, насочена към регулиране на цифровите активи като криптовалутите.
Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан отдавна бие тревога по отношение на криптовалутите, които той постави на радара на администрацията през юни 2021 г. след широко отразената кибератака с цел откуп на компанията Colonial Pipeline, поддържаща най-големия тръбопровод за гориво в САЩ. Компанията е платила солидния откуп в „трудно проследима криптовалута“ след кибератаката, причинила сериозни смущения в доставките на гориво, при които щатите Флорида и Алабама обявиха извънредно положение.
В допълнение, Белият дом посочва, че липсата на протоколи за сигурност е позволила на Северна Корея да „открадне над един милиард долара, за да финансира агресивната си ракетна програма“. Това се отнася до твърденията на Главната агенция по разузнаването на Южна Корея, че северната им съседка е използвала организирани от държавата хакери, за да извлече 1,2 млрд. долара от различни проекти за цифрови активи.
„Privacy coins“ или поверителни монети, представляващи криптовалути, които алгоритмично „измиват“ транзакциите, за да заличат историята на собствеността нa активите, също са в полезрението на администрацията на Байдън. В доклад от 2022 г. „privacy coins” са посочени в раздела „Злоумишлени действия“, като се споменава, че такива токени са предпочитано средство за размяна от престъпници и отрицателни играчи на световната сцена.
Поддръжниците на популярната „privacy coins” разглеждат възможността за извършване на трансакции с анонимност като един от основните принципи, залегнали в основата на криптодвижението. Псевдонимният характер на адресите на биткойн позволява транзакции без идентифициране на лична информация, но това не ги прави напълно анонимна криптовалута. Тъй като цялата история на трансакциите е публично достъпна в блокчейна, разследващите лица или компании могат да сглобят самоличността на хората въз основа на движението на биткойните и данните, съхранявани в IP адресите.
През януари 2023 г. в публикация в блога на Белия дом отново бяха изтъкнати някои от опасностите, които криптовалутите създават, като същевременно бе отправен призив към Конгреса на САЩ да приеме нови закони за ограничаване на престъпната дейност в сектора.
Длъжностните лица характеризираха цифровите активи като обещаваща зараждаща се индустрия, която трябва да бъде обуздана, за да се защитят потребителите. Също така поискаха да се избягва приемането на закони, стимулиращи по-големи инвестиции в криптовалути.
„Законодателството не трябва да дава зелена светлина на основните институции, като пенсионните фондове, да се гмуркат с главата напред на пазарите на криптовалути“, се казва в блога. „Би било сериозна грешка да се приеме законодателство, което обръща посоката и задълбочава връзките между криптовалутите и по-широката финансова система.“