Getting your Trinity Audio player ready...
|
На 9 ноември Министерството на отбраната на САЩ съобщи, че е одобрило потенциална продажба на основни бойни танкове „Ейбрамс“ на Румъния на стойност 2,53 млрд. долара с цел укрепване на способностите на съюзника на НАТО в условията на продължаващата война между Русия и Украйна.
Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на САЩ (Defense Security Cooperation Agency – DCSA) съобщи, че в четвъртък е уведомила Конгреса за възможната продажба на оръжие, която включва 54 бойни танка M1A2, бойни ремонтно-евакуационни машини и щурмови бронирани машини.
Продажбата включва също 54 картечници, 10 газотурбинни двигателя, 5940 високоскоростни експлозиви М1147, 4230 многоцелеви тренировъчни патрони М1002, трасиращи патрони и друго свързано спомагателно оборудване, заяви министерството.
„Това предложение за продажба ще подкрепи целите на външната политика и националната сигурност на САЩ, като спомогне за подобряване на сигурността на съюзник от НАТО, който е важна сила за политическата и икономическата стабилност в Европа“, се казва в съобщение за медиите на DCSA.
„Предложената продажба ще подобри способността на Румъния да посрещне настоящите и бъдещите заплахи, като осигури надеждни сили, способни да възпират противници и да участват в операции на НАТО.“
Одобрението на DCSA дойде само седмица, след като Вашингтон обяви нов пакет за военна помощ за Украйна на стойност 425 млн. долара, който включва боеприпаси с лазерно насочване за сваляне на руски безпилотни самолети.
Украйна ще получи боеприпаси за противовъздушната си отбрана, боеприпаси за предоставените от САЩ ракетни системи, артилерийски снаряди, копия и противотанкови системи, за да помогне на войските си да се борят срещу руските сили на украинска територия.
Русия често атакува украинските пристанища на река Дунав в близост до румънската граница, откакто се отказа от споразумението през юли, което позволяваше безопасен износ на украинско зърно. Москва заяви, че няма да се върне към сделката, докато не бъдат изпълнени нейните искания.
Фрагменти от предполагаем руски дрон са открити на румънска територия
По-рано през септември румънските власти съобщиха за открити фрагменти от дронове на територията на страната, които са „подобни на тези, използвани от руската армия“.
Румънският президент Клаус Йоханис заяви, че находките показват, че е налице „абсолютно неприемливо нарушение“ на суверенното въздушно пространство на страната му „с реални рискове за сигурността на румънските граждани в района“.
По-късно Съединените щати изпратиха четири изтребителя F-16 в Румъния, за да засилят охраната на въздушното пространство на НАТО в Черноморския регион. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че „няма индикации за намерение да се атакува“ Румъния, но руските удари са „дестабилизиращи“.
Заместник-генералният секретар на НАТО Мирча Джоана заяви, че „няма риск“ Румъния да бъде въвлечена във война след откриването на фрагменти от дронове на нейна територия близо до границата с Украйна.
„Най-важното е да се потвърди отново фактът, че няма индикации за умишлени действия [от страна на Русия] за нанасяне на удари по румънска територия и следователно по територия на НАТО“, заяви г-н Джоана на 11 септември.
На 14 март Съединените щати и Румъния излязоха със съвместно изявление след осмия кръг на стратегическия диалог, в което призоваха за „засилено сътрудничество в рамките на НАТО“ за засилване на отбраната в Черноморския регион.
„Румънската и американската делегации обърнаха специално внимание на потенциалния риск от дестабилизиращи действия на Русия в Черноморския регион, особено срещу сигурността и стабилността на Република Молдова.“, се казва в изявлението.
Двете страни подчертаха, че „сега, повече от всякога, е необходимо трансатлантическо единство, за да се възпре бъдеща агресия и да се позволи на Черно море да достигне пълния си потенциал като стратегическа връзка между Европа и Централна Азия“.
Асошиейтед прес допринесе за този материал.