Getting your Trinity Audio player ready...
|
По данни на правозащитната организация „Международна тибетска мрежа“ в петък в Китай са арестувани над 1000 тибетци, включително монаси. Репресиите са извършени в град Дерге, в тибетската автономна префектура Кардзе в югозападната китайска провинция Съчуан след мирни протести срещу изграждането на язовир с водноелектрическа централа.
Според правозащитните групи проектът за изграждане на язовир ще доведе до принудително изселване на жителите на две села и ще потопи шест манастира.
Според Международната тибетска мрежа протестите са започнали на 14 февруари, когато най-малко 300 тибетци са протестирали в кметството на окръг Деге. Арестите започват на 22 февруари, когато китайските власти арестуват над 100 протестиращи тибетски местни жители и тибетски монаси.
Според съобщение на радио „Свободна Азия“ китайските полицаи са използвали водни оръдия, лютив спрей и електрошокови палки, за да упражнят контрол върху протестиращите на 22 февруари. Някои от арестуваните протестиращи по-късно са били приети в местна болница за лечение, допълва медийното издание.
„Настоящият статут на арестуваните текущо е неизвестен“, се посочва в съобщението, преди да се добави, че арестуваните са задържани на различни места в окръг Деге.
Много официални лица на Запад осъдиха арестите.
„Дълбоко сме обезпокоени от съобщенията за масовите арести на тибетци, протестиращи срещу строителството на язовир, което заплашва с преместване на села и разрушаване на манастири“, заяви Узра Зейа, заместник-държавен секретар на САЩ по въпросите на гражданската сигурност, демокрацията и правата на човека, в публикация в социалната платформа X на 25 февруари.
„[Китай] трябва да зачита правата на човека и свободата на изразяване и да включи тибетците в разработването и прилагането на политиките за управление на водите и земята“, добави г-жа Зейа. „Тези вековни манастири са дом на стотици тибетски будистки монаси и съдържат незаменими културни реликви.“
„Възмутително е това, което се случва в Тибет в момента … колонизаторите крадат всичко, което имаме, и въпреки това тибетците продължават да се съпротивляват“, пише Тензин Янгзом, служител по застъпничеството в Тибетската асоциация на Бостън, който работи и за Международната тибетска мрежа, в публикация в X на 24 февруари.
Бенедикт Роджърс, активист за правата на човека и заместник-председател на Комисията по правата на човека на Консервативната партия на Обединеното кралство, се включи с пост в X, за да нарече репресиите на Китай срещу тибетците „ужасяващи и възмутителни“.
„Нека не забравяме Тибет. Нека #ОсвободимТибет (#FreeTibet)“, добави Бенедикт Роджърс.
Тибет
Китайската комунистическа партия нахлува в Тибет през 1949 г. и налага на тибетците споразумение от 17 точки, за да легитимира управлението на ККП. Въпреки розовите обещания за тибетска автономия на хартия, китайският комунистически режим превръща региона в държава на наблюдение и трудови лагери.
Далай Лама, духовният водач на региона, заминава в изгнание в Индия през 1959 г., след като китайският режим брутално потушава въстание, при което загиват десетки хиляди тибетци. По-късно през същата година духовният водач създава тибетска администрация в изгнание, официално известна като Централна тибетска администрация.
Сикьонг Пенпа Церинг, временен президент на Централната тибетска администрация, излезе с изявление на 24 февруари, в което се казва, че „потушаването на ненасилствените протести в Дерге е акт дори отвъд осъждане“.
„Незачитането на правата на тибетците от страна на китайските власти е неприемливо от всяка гледна точка. Наказателните действия показват, че Китай дава приоритет на своята идеология и интереси пред правата на човека“, добави Сикьонг Пенпа Церинг.
„Призоваваме китайското правителство да освободи всички задържани и да зачита правата и стремежите на тибетския народ. Светът трябва да чуе гласовете на тибетците и да се изправи срещу истината за несправедливото управление на Китай в Тибет.“
В прессъобщение на основаната през 1988 г. международна група за защита правата на тибетците „Международна кампания за Тибет“ изграждането на язовира – електроцентрала с мощност 2240 мегавата, разположена в горните райони на река Яндзъ – ще доведе до преселването на около 2000 местни жители. В един от шестте засегнати манастира – манастира Уонто – има стенописи, датиращи от XIII в., посочва групата.
По-рано този месец законодателите от Камарата на представителите на САЩ приеха Закона за насърчаване на разрешаването на тибетско-китайския конфликт (H.R.533) след гласуване с 392 гласа „за“ и 28 гласа „против“. Двупартийният проектозакон (S.138) все още не е преминал гласуване в Сената.
Според прессъобщение на Комитета на външните работи на САЩ законодателството има за цел да „даде тласък на преговорите“ между служители на ККП и Далай Лама или негови представители, тъй като двете страни не са водили официален диалог от 2010 г. насам.
Председателят на „Международна кампания за Тибет“ Тенчо Гяцо направи изявление, в което приветства приемането на законопроекта в Камарата на представителите по-рано този месец.
„Днешното гласуване показва, че подкрепата на САЩ за Тибет само се засилва, дори след 65 години контрол и окупация от страна на Китай“, заяви Тенчо Гяцо. Китай е в изчакване, надявайки се, че международната общност в крайна сметка ще изостави Тибет. Очевидно това не е така.
„Китайското правителство трябва да приеме намека и да възобнови процеса на диалог с тибетските лидери. Благодарим на конгресмена Макгавърн и председателя Маккол, както и на всички представители, които помогнаха за приемането на закона за разрешаване на проблемите на Тибет днес.“
ККП арестува повече от 1000 тибетци след протести, свързани с проект на китайските власти за изграждане на язовир