Getting your Trinity Audio player ready...
|
Сурогатното майчинство е свръхчувствителна тема и за нея трябва да се говори много внимателно. Няма официална статистика колко двойки прибягват до услугите на сурогатното или още заместващо майчинство, тъй като тази информация може да се счита за адвокатска тайна.
Факт е, че много двойки се възползват от този метод, за да се сдобият с биологично дете. Този вид „услуга” в страната ни е криминално деяние и поради този факт, двойките търсят сурогатни майки в чужбина.
Украйна, Грузия и Северен Кипър са най-предпочитаните дестинации от сънародниците ни, тъй като тези страни са най-близо и цените са най-достъпни.
Над 40 000 евро са принудени да плащат бъдещите родители. Тази дейност е превърната в бизнес, но тя крие редица рискове, тъй като не е правно регулирана.
Тъй като у нас сурогатното майчинство е забранено, двойките сдобили се с такова дете в чужбина, най-често им се налага да попълват документите на детето с невярно съдържание, което само по себе си е престъпление. Морално-етичната страна на казуса също не е за пренебрегване в тази ситуация.
Осъзнавайки важността на проблема и неговите бъдещи проявления, от гражданското сдружение Асоциация Общество и Ценности са отнесли въпроса до най-високо държавно ниво – правосъдния министър. От асоциацията посочва защо предложените законодателни промени от белгийското председателство на Европейския съюз, в опит да решат проблема, неизбежно ще доведат до признаване на сурогатното майчинство.
Един от спорните въпроси, залегнали в предложения от Европейската комисия регламент по въпросите за родителството и създаване на европейско удостоверение за родителство е свързан с признаване не само на еднополовото родителство, но и на сурогатното майчинство.
От асоциацията посочват също, че практиката на сурогатното майчинство, забранена у нас и в редица държави-членки, не зачита правата и достойнството на децата и жените. Същите се превръщат в обект на експлоатация и са третирани като стока и предмет на договаряне. То подкопава правото на детето да знае своя произход и да развие семейна идентичност.
От „Асоциация Общество и Ценности“ обръщат внимание, че предложеният регламент ще продължи да нарушава най-добрия интерес на детето и националните правомощия, вкл. като налага признаване на родителството и осиновяванията на деца от еднополови двойки, осъществени в други страни-членки на ЕС.
В писмото се иска от правосъдния ни министър да защити правата на децата да имат връзка и с двамата си родители, както и да отстои принципите, заложени в Конституцията на страната ни, като се противопостави на регламента за родителството и в последващите му обсъждания.
В него също се посочва, че дете, родено след договор за сурогатно майчинство, съзнателно е поставено в ситуация на планирано изоставяне от биологичната си майка, както и потенциално от единия или двамата си генетични родители, което има негативни последици в бъдеще.
Пример за подобен случай ни показват от „Асоциация Общество и Ценности“, запознавайки ни с историята на Оливия Маурел, родена от сурогатство, която тя споделя пред народните представители в парламента в Чехия. С нейно разрешение от асоциацията предоставят десет минутното й изказване, разкриващо тъмната страна на сурогатното майчинство, което си заслужава да се види тук .
С пълния текст на писмото изпратено от гражданското сдружение „Асоциация Общество и Ценности“ до г-жа Мария Павлова – служебен министър на правосъдието, можете да се запознаете от тук .