Getting your Trinity Audio player ready...
|
Калин Джорджеску водеше кампанията си основно чрез видеа в TikTok, критикувайки Европейския съюз, НАТО и румънския политически елит
Калин Джорджеску, независим дясно-популистки кандидат, който водеше кампания предимно в TikTok, спечели първия тур на президентските избори в Румъния на 25 ноември.
Джорджеску, на 62 години, и Елена Ласкони, лидер на опозиционната центристко-дясна партия „Спасете Румъния“, се класираха за втория тур, насрочен за 8 декември.
Марчел Чолаку, настоящият министър-председател от управляващата Социалдемократическа партия, се нареди на трето място и не успя да стигне до балотажа.
Джордж Симион, десен националист от Алианса за обединение на румънците, завърши на четвърто място, като в надпреварата участваха още девет кандидати.
Централното изборно бюро на Румъния съобщи, че 9,4 милиона души са гласували, което представлява избирателна активност от 52,4 %.
Джорджеску води кампания срещу НАТО и Европейския съюз. В интервю от 2021 г. той нарече противоракетния отбранителен щит на НАТО, разположен в румънския град Девеселу, „срам за дипломацията“.
Той твърди, че НАТО няма да защити членовете си, ако бъдат нападнати от Русия, и се застъпва за по-тесни връзки с Кремъл и намалена подкрепа за Украйна.
Според конституцията на Румъния президентът има петгодишен мандат и има правомощия за вземане на решения относно националната сигурност, външната политика и съдебните назначения.
Джорджеску, който има докторат по почвознание, е работил като държавен служител в Министерството на околната среда на Румъния през 90-те години. От 1999 до 2012 г. той представлява Румъния в Програмата на ООН за околната среда.
Между 2000 и 2013 г. той оглавява Националния център за устойчиво развитие на Румъния и оттогава се преобразява в популистки политик.
Профилът на Джорджеску в TikTok, който е събрал 1,6 милиона харесвания, показва как той посещава църква, практикува джудо, тича и говори в подкасти.
По време на кампанията си той често публикуваше кратки, целенасочени видеа в TikTok, критикувайки Европейския съюз, НАТО и румънския политически елит.
След като пусна бюлетината си, Джорджеску написа във Facebook на 24 ноември: „Гласувах за онеправданите, за унизените, за тези, които чувстват, че не са от значение в този свят… те са тези, които имат значение!“
„Бунт срещу елита“
Кристиан Андрей, политически консултант от Букурещ, посочи, че по-доброто от очакваното представяне на Джорджеску е „голям протест или бунт срещу елита“.
„Основните политически партии са изгубили връзката с обикновените румънци“, каза Андрей. „Няма силни кандидати или силни лидери… има слаби кандидати, слаби лидери и партиите като цяло са доста откъснати.“
Той изтъкна, че Джорджеску няма ясна програма и има само неясен и популистки манифест, като е заемал политически позиции, които са „отвъд нормалния дискурс“.
Джорджеску иска да подкрепи румънските фермери, да намали зависимостта на страната от вноса и да увеличи производството както на храни, така и на енергия.
Джорджеску е описвал Йон Антонеску, който съюзява Румъния с нацистка Германия по време на Втората световна война, и Корнелиу Зелеа Кодряну, лидер на антисемитската Желязна гвардия през 40-те години, като национални герои.
Джордж Симион, гласен поддръжник на новоизбрания президент Доналд Тръмп, поздрави Джорджеску за победата и каза, че е „много щастлив, че приблизително 40% от гласовете на румънците отидоха за суверенната опция“.
Симион води кампания за обединение със съседна Молдова. Молдова наскоро поднови петгодишната забрана за влизането му в страната поради съображения за сигурност. Той също така има забрана за влизане в Украйна.
Румъния провежда парламентарни избори на 1 декември, за да определи следващото правителство и министър-председател на страната.
Associated Press, Reuters и Крис Съмърс допринесоха за този материал.