Getting your Trinity Audio player ready...
|
„Наивни сме, ако мислим, че комунистическата партия никога няма да използва тази сила“, заяви началникът на Военния комитет на НАТО, вицеадмирал Роб Бауер.
Началникът на Военния комитет на НАТО, вицеадмирал Роб Бауер заяви, че западните компании, които правят бизнес в или с Китай, трябва да са подготвени, че Китайската комунистическа партия (ККП) може да използва тези връзки в случай на конфликт, предвид това, което Европа видя от Русия.
„Наивни сме, ако мислим, че комунистическата партия никога няма да използва тази сила. Бизнес лидерите в Европа и Америка трябва да осъзнаят, че търговските решения, които вземат, имат стратегически последствия за сигурността на тяхната нация“, каза Бауер на събитие, организирано от мозъчния тръст Европейски политически център в Брюксел на 25 ноември, повтаряйки реч, която изнесе дни по-рано.
„Бизнесите трябва да са подготвени за военновременен сценарий и да коригират своите производствени и дистрибуционни линии съответно. Защото макар военните да печелят битките, икономиките печелят войните.“
Бауер посочи случая с Газпром, енергийна компания, която е мажоритарна собственост на руското правителство. Преди Русия да нахлуе в Украйна през 2022 г., Русия беше най-големият доставчик на природен газ за Европа, който транспортираше през Украйна.
Правителствата от двете страни използваха бизнес връзките като лост. Русия наложи забрана за износ на газ, а Европейският съюз и Съединените щати наложиха санкции на много руски компании. Някои, но не всички европейски страни спряха вноса на руски газ.
Бауер предупреди, че лидерът на ККП – Си Дзинпин, може едностранно да наложи ограничения на индустриите в Китай, което би могло да засегне глобалната верига на доставки.
Например, светът зависи от Китай за редкоземни минерали, от които 60 процента се произвеждат и 90 процента се преработват там. Критични фармацевтични съставки също идват от Китай, включително химически съставки за седативи, антибиотици, противовъзпалителни и лекарства за ниско кръвно налягане.
„Виждаме това в нарастващия брой саботажни актове, и Европа видя това при енергийните доставки“, каза Бауер.
„Мислехме, че имаме сделка с Газпром, но всъщност имахме сделка с г-н Путин. И същото важи за китайската инфраструктура и стоки. Всъщност имаме сделка със Си.“
Бауер подчерта аспекта на националната сигурност при бизнес сделките с китайския и руския режим.
„Ако можем да гарантираме, че всички критични услуги и стоки могат да бъдат доставени независимо от обстоятелствата, това е ключова част от нашата отбрана“, каза той.
В Съединените щати бизнесите все повече казват, че виждат накъде отиват нещата и очакват необходимостта да изключат Китай от веригите си за доставки.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп е предложил мита до 60 процента за всички китайски стоки.
Експерти по сигурността както в частния, така и в публичния сектор са предупредили, че производителите разчитат на китайски доставчици за ключови компоненти в ежедневните стоки.
Много компании също са предупредили инвеститорите и клиентите да очакват увеличение на цените, докато намерят алтернативни доставчици.
Reuters допринесе за този репортаж.