• За нас
  • Пишете ни!
вторник, 22 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало

Китайски следи около срязани подводни кабели в Европа и Азия

отАндрю Торнбрук
4 февруари , 2025
Китайски следи около срязани подводни кабели в Европа и Азия

Илюстрация от Епок Таймс, Shutterstock

Кораби, опериращи извън комунистически Китай, са свързани с големи инциденти, включващи предполагаем саботаж на газопроводи и други подводни трасета.

Подводни кабели пресичат световните водни пътища, свързвайки държавите с електричество, природен газ и интернет.

Стотици хиляди километри от тези кабели, понякога не по-широки от градински маркуч, опасват земното кълбо, пренасяйки около 97 процента от световните комуникации.

Тяхното почти повсеместно присъствие обаче и значението им за поддържане на съвременната цивилизация са ги превърнали във важна цел за международни актове на агресия, които не достигат до война, понякога наричани конфликт в „сивата зона“.

Само през последната година и половина е имало не по-малко от 13 инцидента в сивата зона, при които подводни кабели са били прерязани при актове, приемани за саботаж. По-голямата част от тях са приписани на кораби от Русия или Китай и са се случили в Балтийско море или Тайванския проток.

И в двата региона силите, за които се смята, че са отговорни, имат какво да спечелят в продължаващите спорове, като комунистически Китай иска да наложи претенция към територията на Тайван без исторически аргументи, а Русия се стреми да подкопае стабилността на НАТО.

Нарастващата заплаха е породила страхове, че по-малки нации като Тайван биха могли внезапно да бъдат откъснати от комуникация с голяма част от света или да загубят достъп до ключови енергийни доставки в случай на конфликт или друга криза.

На изток сега Тайван бърза да осигури комуникациите си с външния свят срещу атака от китайския режим. Все още островната нация не разполага с голяма част от инфраструктурата, необходима за замяна на кабелните трасета, като например сателити на ниска орбита.

На запад алиансът НАТО разполага бойни кораби, патрулни самолети и дронове за наблюдение на водните пътища и предотвратяване на голям акт на саботаж, но все повече се затруднява от вече ограничените бюджети за отбрана и сигурност.

За разлика от Русия, която е провеждала такива операции изключително в Балтийско море, за корабите, свързани с Китай, се твърди, че са саботирали кабели и в двата региона, очевидно като част от по-широка стратегия за подкопаване на съществуващия международен ред и за увеличаване на влиянието на управляващата Китайска комунистическа партия (ККП).

Ето преглед на четири от основните инциденти с прерязване на кабели, свързани с Китай през последните две години.

1
Естонски военен кораб плава в Балтийско море като част от засилените патрули на НАТО в региона след подозрения за саботаж на подводни кабели, 9 януари 2025 г. Hendrik Osula/AP Photo

Януари 2025: Телекомуникационен кабел на Тайван

Shunxin 39, товарен кораб, притежаван от базирана в Хонконг компания, но регистриран в Камерун и Танзания, е повредил един от 14-те кабела, свързващи Тайван с континентална Азия.

Бреговата охрана на Тайван изпратила кораб да разследва случая след получаване на сигнали за проблеми с връзката от местния телекомуникационен доставчик Chunghwa Telecom, като съобщава, че подводен кабел е бил повреден край северното крайбрежие на острова.

Бреговата охрана е осъществила радио-комуникации с кораба, но не е успяла да се качи на борда поради лошото време. Властите впоследствие наредили на товарния кораб да се върне в тайванското пристанище Килунг за разследване, но той продължил към Китай.

Гуо Венджи, ръководител на търговската компания Jie Yang, която притежава кораба, отрича участие в инцидента, но досега отказва да каже, защо корабът е обикалял във водите северно от Тайван поне месец преди инцидента.

Усложняващо обстоятелство е фактът, че корабът изглежда е носел две системи за автоматична идентификация (AIS) – морски проследяващи устройства, които предават и получават информация за идентичността, позицията, курса и скоростта на плавателния съд.

Една от системите идентифицира кораба като плаващ под китайски флаг Shunxin 39, а другата – като плаващ под танзанийски флаг Xing Shun 39.

Корабът е изключил своите AIS системи в деня на инцидента, когато GPS, получен от тайванските власти, показа, че той е започнал да пресича множество подводни кабели, вероятно докато е влачил котвата си.

Няколко дни по-късно товарният кораб Bao Shun, плаващ под монголски флаг, но с китайско име, започнал да се движи зигзагообразно във водите близо до Тайван, преди да бъде прогонен от бреговата охрана.

Министерството на цифровите технологии на Тайван съобщи, че прерязването на морския кабел на 3 януари не е ограничило предлаганите услуги, тъй като е била активирана налична резервна линия.

Заместник-министърът на цифровите въпроси на Тайван Чиуех Херминг отбеляза обаче, че вече е имало четири случая на неизправности в морските кабели през 2025 г., в сравнение с по три през 2024 г. и 2023 г.

2
Кораб на тайванската брегова охрана патрулира, докато товарен кораб плава към континентален Китай край бреговете на островите Мацу на 15 октомври 2024 г. – един ден след като Китай проведе военните си учения „Joint Sword-2024B“ около Тайван. Daniel Ceng/AFP via Getty Images

За Yi Peng 3, кораб, притежаван и управляван от Китай, се твърди, че е прерязал два критичноважни комуникационни кабела в Балтийско море: единият свързващ Финландия и Германия, а другият – Литва и Швеция.

След като напуснал руското пристанище Уст-Луга на 15 ноември 2024 г. за неизвестна дестинация, Yi Peng 3 пътувал до района над първия кабел, преди да изключи AIS системата си и предполагаемо да влачи котвата си зигзагообразно повече от 100 мили.

Германският федерален министър на отбраната Борис Писториус определи инцидента като саботаж. При първа подобна принудителна мярка от 1959 г. насам корабът е временно задържан в морето.

За известно време датският флот охранявал кораба, докато международен екип преговарял с Китай да се качи на борда като част от разследване на потенциален саботаж.

Китайските власти в крайна сметка поканили представители от Швеция, Германия, Финландия и Дания да се качат на кораба като наблюдатели по време на разследване, ръководено от Китай.

На шведските прокурори, водещи европейско разследване, обаче не е било разрешено да се качат на борда, а Китай отказал корабът да бъде въведен в шведски води, където страната би имала законното право да го задържи за времето на разследването.

На 17 декември руски военен влекач преминал покрай кораба с ниска скорост с изключен AIS. Четири дни по-късно Yi Peng 3 вдигнал котва по собствена воля и се отправил към Индо-тихоокеанския регион.

Действията на кораба продължават да се разследват от европейските власти като акт на саботаж.

3
Китайският кораб за насипни товари Yi Peng 3 е закотвен край Категат, Дания, на 20 ноември 2024 г. – военноморските сили на Дания съобщиха, че наблюдават китайски товарен кораб в Балтийско море, ден след като Финландия и Швеция започнаха разследвания по подозрения за саботаж на два прекъснати подводни телекомуникационни кабела. Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix/AFP via Getty Images

Октомври 2023: Газопровод и оптични кабели

Смята се, че контейнеровозът Newnew Polar Bear, притежаван от Китай и плаващ под хонконгски флаг, е координирал с руски контейнеровоз саботажа на газопровод и два близки оптични кабела, свързващи Финландия и Естония.

Естонски военноморски служител заяви тогава, че бетонното покритие на газопровода Balticconnector е било счупено и че тръбите са били сериозно повредени и разместени. Основното предположение, която се разследва, е че NewNew Polar Bear е влачил котвата си през кабелите.

Естония поиска от управляващите комунистически власти в Китай да й позволят да търси веществени доказателства от кораба и екипажа му, но получи отказ.

Вместо това, почти година по-късно, Китай твърди, че е провел собствено разследване, като казва, че корабът случайно е причинил щетите по време на голяма буря. Естония и Финландия продължават да водят криминално разследване по въпроса.

Газопроводът беше ремонтиран и възобнови работа през април 2024 г.

4
(От ляво надясно) Командващият финландските военноморски сили Тони Ютсия, командирът на финландската гранична охрана лейтенант Маркус Паляка, инспекторът от Националното бюро за разследване Ристо Лохи и началникът на Националното бюро за разследване Робин Лардо участват в съвместна пресконференция относно разследването на евентуална атака срещу газопровода Balticconnector на 8 октомври 2023 г. между Финландия и Естония; в централата на Националното бюро за разследване във Вантаа, Финландия, на 24 октомври 2023 г. На екрана се вижда снимка от финландската гранична охрана на регистрирания в Хонконг товарен кораб „Newnew Polar Bear“, който е забелязан да се движи в близост до газопровода Balticconnector. Heikki Saukkomaa/Lehtikuva/AFP via Getty Images

Февруари 2023: Комуникации в Тайван

Два подводни кабела, свързващи тайванските острови Мацу с главния остров на Тайван, бяха прерязани, откъсвайки 14 000 жители от интернет и парализирайки свързани услуги като текстови съобщения.

Тайванските власти заявиха тогава, че въз основа на AIS данни, три китайски кораба изглежда са отговорни за щетите.

Първият е бил китайски риболовен кораб, който бреговата охрана на Тайван е прогонила от района на 2 февруари 2023 г. Вторият и третият са били неизвестни китайски товарни кораби, които са обикаляли в същия район на 8 февруари.

В крайна сметка са били необходими 50 дни за ремонт на кабелите и възстановяване на услугите в Мацу.

Оттогава разследванията разкриха патентни заявки, които навеждат на мисълта, че изследователи в Китай разработват технологии за саботиране на подводни кабели от поне десетилетие и половина.

Една такава патентна заявка, която за първи път беше разкрита в разследване на Newsweek през 2025 г., показа, че изследователи от университета Лишуй в Китай са се опитали през 2020 г. да разработят „океанско устройство за рязане чрез теглене“ с форма на котва.

Това устройство е било предназначено да се влачи зад влекач и да се закача за подводни кабели, с цел да ги пререже, се казва в патентната заявка. Освен това то съдържало сензор за откриване на остатъчни следи от мед, така че екипажът, който го използва, да разбере, когато кабелът е успешно прерязан.

5
Рибари на кей в пристанище на остров Бейган в тайванския архипелаг Мацу на 10 април 2023 г. Jack Moore/AFP via Getty Images

ВИЖТЕ СЪЩО
Швеция освободи кораб, задържан заради прекъсване на кабел в Балтийско море, изключва саботаж
Швеция освободи „Вежен“, изключва възможността за саботаж
Руският флот от кораби в сянка: Как функционира и защо е трудно да бъде неутрализиран
Руският „сенчест флот“: как функционира и защо е трудно да бъде преодолян
Полският президент заявява, че доставките на руски газ за Европа никога не трябва да бъдат възстановявани
Президентът на Полша заяви, че доставките на руски газ за Европа никога не трябва да бъдат възстановявани
Блокадата на Тайван от Китай: Неудържим устрем към война
Блокадата на Китай над Тайван: Неудържим устрем към война
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

КПК се самозатвори

КПК се самозатвори

0
0
Зад оттеглянето на САЩ от СЗО се крие битка за бъдещето на световното обществено здравеопазване

След оттеглянето на САЩ от СЗО възникнаха въпроси за бъдещето на световното здравеопазване

0
0
Тулси Габард, номинирана за директор на Националното разузнаване, дава показания пред Конгреса във Вашингтон на 30 януари 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Тулси Габард разсекрети документи за „предателски заговор“ срещу Доналд Тръмп

0
0
Борислав Гаманов в интервю при Мартин Карбовски

Борислав Гаманов – първият българин депутат в германския Бундестаг

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Усик триумфира над Дюбоа в боксовата гала-вечер на „Отмъщението“

Олександър Усик победи Даниел Дюбоа в боксовата гала-вечер и стана абсолютен шампион

0
0

Свързани Публикации

Вашингтон, D.C. | 17 юли 2025 г.: Практикуващи Фалун Дафа и техни поддръжници се събраха на митинг на Националната алея, за да призоват за прекратяване на преследването, започнато от Китайската комунистическа партия преди 26 години. През юли 1999 г. тогавашният лидер на ККП Дзян Дзъмин стартира брутална кампания срещу духовната практика, основана на принципите Истинност, Доброта и Търпение. (снимка: en.minghui.org)

20 юли: ден на съвестта и паметта

0
0
26 години по-късно преследването на последователите на Фалун Гонг все още продължава

26 години по-късно репресиите срущу Фалун Гонг в Китай все още продължават

0
0
Китайски правителствен статистик бил принуден да докладва фалшиви данни

Китайски правителствен статистик бил принуден да докладва фалшиви данни

0
0
I notice that both the original text and the Bulgarian translation you've provided appear to be just "top-article-image" - which seems to be an image placeholder or HTML element rather than actual text content to translate or edit. Could you please provide the actual text content that needs to be reviewed and edited in Bulgarian? I'm ready to help improve the translation once I have the proper text to work with.

Руско-украинската война: кървавият урок на Китай

0
0
Нарастват въпросите около смъртта на студент по медицина, който разкри търговия с органи в китайска болница

Съмнително самоубийство на студент по медицина, обвинил китайска болница в търговия с органи

0
0
Тулси Габард, номинирана за директор на Националното разузнаване, дава показания пред Конгреса във Вашингтон на 30 януари 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Тулси Габард разсекрети документи за „предателски заговор“ срещу Доналд Тръмп

0
0
Зад оттеглянето на САЩ от СЗО се крие битка за бъдещето на световното обществено здравеопазване

След оттеглянето на САЩ от СЗО възникнаха въпроси за бъдещето на световното здравеопазване

0
0
Вашингтон, D.C. | 17 юли 2025 г.: Практикуващи Фалун Дафа и техни поддръжници се събраха на митинг на Националната алея, за да призоват за прекратяване на преследването, започнато от Китайската комунистическа партия преди 26 години. През юли 1999 г. тогавашният лидер на ККП Дзян Дзъмин стартира брутална кампания срещу духовната практика, основана на принципите Истинност, Доброта и Търпение. (снимка: en.minghui.org)

20 юли: ден на съвестта и паметта

0
0
26 години по-късно преследването на последователите на Фалун Гонг все още продължава

26 години по-късно репресиите срущу Фалун Гонг в Китай все още продължават

0
0
Скритите разходи зад безплатното образование в Европа

Скритата цена на безплатното образование в Европа

0
0
Следваща публикация
Сенаторът демократ Крис Ван Холън (Мерилернд) и конгресменът републиканец Гери Конъли (Вирджиния), заедно с други законотворци, служители и поддръжници на Американската агенция за международно развитие (USAID), говорят на пресконференция пред централата на USAID във Вашингтон на 3 февруари 2025 г. Кевин Дич/Getty Images

Доналд Тръмп закрива Американската агенция за международно развитие (USAID)

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria