Getting your Trinity Audio player ready...
|
Външното министерство на Иран заяви, че ще се консултира с останалите страни по ядрената сделка от 2015 г., докато продължава преговорите с Вашингтон
Иранският външен министър Абас Араги ще посети Москва тази седмица, преди втория кръг от преговори с американските преговарящи.
Пътуването на Араги до Москва следва срещата му със специалния президентски пратеник на САЩ Стив Уиткоф в Мускат, Оман, на 12 април, за обсъждане на ядрената програма на Иран. Президентът на САЩ Доналд Тръмп търси бързо споразумение, за да ограничи надеждите на Техеран за получаване на ядрено оръжие, докато Техеран се стреми към премахване на американските санкции.
Съединените щати преди това бяха страна по сделката от 2015 г., известна като Съвместен всеобхватен план за действие, според която Иран се съгласи да ограничи запасите си от уран и да избягва обогатяване на урана над определени нива, в замяна на временно спиране на санкциите.
През 2018 г., по време на първия си мандат, Тръмп оттегли Съединените щати от сделката от 2015 г., наложи отново икономически санкции срещу Иран и призова за нова и по-всеобхватна рамка за ограничаване на ядрената програма на Иран. Техеран, от своя страна, се отказа от ангажиментите си по споразумението и разшири дейностите си по ядрено развитие.
Китай, Франция, Германия, Русия и Обединеното кралство остават страни по сделката от 2015 г.
Говорейки на пресконференция на 14 април, говорителят на иранското външно министерство Есмаел Багай потвърди, че Араги ще посети Москва преди следващия кръг от преговори с американските преговарящи, който е насрочен за 19 април на място, което все още не е определено.
Багай заяви, че Иран възнамерява да се консултира с всички страни, останали в ядрената сделка с Иран от 2015 г.
„Ние вярваме, че тези взаимодействия ще бъдат полезни“, каза говорителят на иранското външно министерство според официалната информационна агенция на Иран ИРНА.
Посещението в Москва би могло да предостави на иранската страна известен допълнителен поглед върху подхода на Съединените щати към преговорите. Тръмп в момента работи за посредничество при сделка за прекратяване на продължаващите боеве между Русия и Украйна, като преговорите се движат на малки стъпки, откакто той встъпи в длъжност през януари.
Тръмп многократно е повдигал заплахата да нареди нови военни действия, ако Техеран бързо не приеме ново споразумение относно ядрената си програма.
Американската армия вече премества допълнителни ресурси в региона. Този месец Министерството на отбраната обяви, че ударната група на самолетоносача „Карл Винсън“ се придвижва към зоната на отговорност на Централното командване на САЩ в Близкия изток. Военновъздушните сили също преместиха стелт бомбардировачи B-2 към предна база на малкия остров Диего Гарсия в Индийския океан.
„Специалният пратеник Уиткоф подчерта пред д-р Араги, че има инструкции от президента Тръмп да разреши различията между нашите две нации чрез диалог и дипломация, ако това е възможно“, се казва в изявление на Белия дом след първоначалния дипломатически обмен в Оман.
В изявление на 13 април, според ИРНА, Багай каза, че двете страни са се съгласили за „обща рамка“ за преговори по време на първата си среща в Мускат.