Getting your Trinity Audio player ready...
|
Сделката бе подписана, докато Украйна и Русия провеждат текущи преговори за прекратяване на огъня.
Съединените щати и Украйна подписаха на 30 април споразумение за партньорство, обхващащо редките метали и други природни ресурси на Украйна, според американски и украински официални лица.
„Това споразумение ясно сигнализира на Русия, че администрацията на Тръмп е ангажирана с мирен процес, съсредоточен върху свободна, суверенна и просперираща Украйна в дългосрочен план,“ заяви в изявление министърът на финансите Скот Бесент.
„И за да бъдем ясни, нито една държава или лице, финансирало или снабдявало руската военна машина, няма да бъде допуснато да се възползва от възстановяването на Украйна.“
Украинският първи заместник министър-председател Юлия Свириденко потвърди, че е подписала споразумението от името на Украйна на 30 април.
„Заедно със Съединените щати създаваме Фонда, който ще привлече глобални инвестиции в нашата страна,“ написа Свириденко в публикация в социалната платформа X.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп работи от месеци по сделка, чрез която Съединените щати биха могли да получат достъп до природните ресурси на Украйна.
Преговорите за това икономическо партньорство се сблъскаха с ранен неуспех по време на среща в Белия дом на 28 февруари, на която Тръмп и украинският президент Володимир Зеленски влязоха в спор пред събраните медии относно най-добрия начин за уреждане на продължаващата война между Русия и Украйна.
Американските и украинските преговарящи продължиха да възобновяват дискусиите относно природните ресурси на Украйна в седмиците след посещението на Зеленски в Белия дом.
Въпреки че Бесент сигнализира, че администрацията на Тръмп е готова да финализира споразумението, той посочи, че американските и украинските представители може да не са на една и съща вълна.
„Украинците решиха снощи да направят някои промени в последния момент. Ние сме сигурни, че те ще преразгледат това,“ каза Бесент.
По време на телемаратон по-рано на 30 април украинският премиер Денис Шмихал обяви, че Свириденко е заминала за Вашингтон, за да подпише сделката.
Споразумението сега ще бъде внесено в украинския парламент за ратификация.
В серия от публикации в социалната платформа X, Свириденко заяви, че споразумението „предоставя взаимноизгодни условия за двете страни.“
„САЩ потвърждават ангажимента си към дългосрочен мир в Украйна и признават приноса на Украйна към глобалната сигурност, включително решението й да се откаже от ядрени оръжия,“ каза тя.
Според Свириденко, украинското правителство ще запази пълна собственост и контрол върху добивните операции и ресурси, включително държавните компании.
Фондът ще функционира като равноправно партньорство между Съединените щати и Украйна и не включва разпоредби относно задължения по дълг към Съединените щати. САЩ ще работят чрез Американската финансова корпорация за международно развитие (DFC).
Свириденко отбеляза, че споразумението е в съответствие със законите на Украйна и с желанието й да се интегрира допълнително с Европа.
„Важно е, че Споразумението изпраща сигнал на глобалните партньори, че дългосрочното сътрудничество с Украйна – за десетилетия напред – е не само възможно, но и надеждно,“ каза тя.
Само нови лицензи за критични минерали, нефт и газ ще финансират фонда, а приходите и вноските няма да бъдат облагани с данъци от нито една от двете държави. Има също така очакване за трансфер и развитие на технологии, както и помощ от Съединените щати за привличане на допълнителни инвестиции и технологии.
Фондът ще бъде инвестиран в проекти за добив, както и в свързана инфраструктура и преработка, но трябва да бъде инвестиран изключително в Украйна.
„Очакваме, че през първите 10 години печалбите и приходите на Фонда няма да се разпределят, а вместо това ще бъдат реинвестирани в Украйна – в нови проекти или реконструкция,“ каза Свириденко. „Тези условия ще подлежат на допълнително обсъждане.“
Източник, запознат с условията на Белия дом, каза за The Epoch Times, че не става дума за един, а за три различни документа и че украинската страна трябва да подпише всички тях, за да може администрацията на Тръмп да счита сделката за завършена.
Този източник каза, че на Свириденко е било препоръчано да не заминава за Съединените щати, ако Киев не е приключил преговорите и не е финализирал споразуменията.
Белият дом все още не е публикувал пълните подробности по сделката.
Тръмп редовно представя сделката за минералите като начин за Съединените щати да възстановят част от разходите си за подкрепа на Украйна по време на продължаващата й война с Русия.
По-рано тази седмица Шмихал каза, че формиращата се сделка за минерали няма да компенсира Съединените щати за предишната им военновременна подкрепа.