Рано в понеделник на териториите на Армения и Азърбейджан избухнаха военни сражения, задълбочаващи историческия конфликт между държавите, по информация на „Ройтерс“ и CNN.
В ранните часове на 13 септември Министерството на отбраната на Армения обявява, че азербайджанските въоръжени сили са нанесли артилерийски удари към арменски гранични градове. От министерството на отбраната твърдят, че ударът е включвал безпилотни самолети и голямокалибрени огнестрелни оръжия, изстреляни в посока Горис, Сотк и Джермук. Загинали са 49 арменски военнослужещи, съобщава агенция „Интерфакс“, цитирана от „Ройтерс“
Министреството на отбраната на Азърбейджан отговори с изяление, в което признава за ударите, но твърди, че те са „маломащабни“ и „целят да гарантират сигурността на азербайджанските граници.“ В понеделник министерстовото на отбраната на Азърбайджан обвини арменските сили в стрелба със стрелково оръжие по посока на селището Новоивановка, област Гадабай и селищетп Хусулу, област Лачин, намиращи се в близост до границата на двете държави. Армения отрича обвиненията.
През 2020 г. двете страни влизат в сблъсък заради спорния регион Нагорни Карабах – район без излаз на море между Източна Европа и Западна Азия, населен и контролиран от етнически арменци, но международно признат за азербайджанска територия. Враждебните действия приключват, след като подкрепяните от Армения сепаратисти се съгласяват да се откажат от контрола върху териториите в размирния регион.
Конфликтите в региона са с десетилетна давност и датират от разпадането на Съветския съюз, когато регионът, подкрепян от Армения, обявява независимост от Азърбайджан.
Русия посредничи за мир, САЩ подкрепят спирането на огъня, Турция застава зад Азърбейджан
Русия твърди, че посредничи за прекратяване на огъня между двете държави. „Призоваваме страните да се въздържат от по-нататъшно изостряне на ситуацията, да проявяват сдържаност и стриктно да спазват прекратяването на огърня в съответствие с тристранните изявления на лидерите на Русия, Азърбейджан и Армения от 9 ноември 2020 г, 11 януари и 26 ноември 2021 г. „, се казва в изявление на руското Външно министерство, цитирaно от CNN.
„Ние сме в тесен контакт с Баку и Ереван. Получен е призив от арменското ръководство за оказване на съдействие за разрешаване на ситуацията … Очакваме, че споразумението, постигнато в резултат на руското посредничество за прекратяване на огъня от 9,00 ч. московско време на 13 септември, ще бъде изпълнено изцяло“, се допълва в него.
Изявлението е по повод разговор между министър-председателя на Армения Никол Пашинян и президента Владимир Путин по-рано във вторник, в който Армения призовава Русия да приложи договора за отбрана от 1997 г., който предвижда страните да защитават взаимно териториалната цялост и суверенитет, в случай на нападение от чужда държава.
„Беше взето решение за официално обръщение към Руската федерация за изпълнение на разпоредбите на Договора за приятелство, сътрудничество и взаимопомощ, към Организацията на Договора за колективна сигурност и Съвета за сигурност на ООН във връзка с агресията срещу суверенната територия на Република Армения“, се казва в изявление на кабинета на арменския премиер, цитирано от CNN.Пашинян провежда разговор и с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен във вторник, настоявайки за „адекватна реакция“ от международната общност в отговор на това, което Пашинян определя като „агресия, предприета от Азърбейджан срещу суверенната територия на Армения“, се казва в изявление от неговата канцелария, цитирано от CNN.
В понеделник вечерта Блинкен призовава за „незабавно прекратяване на военните действия“.
„Съединените щати са дълбоко обезпокоени от съобщенията за нападения по армено-азербайджанската граница, включително от съобщенията за удари срещу селища и гражданска инфраструктура на територията на Армения“, се казва в изявлението. „Както отдавна сме изяснили, конфликтът не може да има военно решение. Настояваме за незабавно прекратяване на всякакви военни действия.“
Арменският министър-председател обсъди с Шарл Мишел, действащ председател на Европейския съвет, ескалацията на напрежението на армено-азербайджанската граница, съобщава арменското правителство. Мишел е заявил, че ЕС е „готов да положи усилия, за да предотврати по-нататъшна ескалация“, и , че „няма алтернатива на мира и стабилността в региона“, според арменския прочит на разговора, предава „Ройтерс“.
Турският външен минитър Мевлют Чавушоглу заяви, че Турция ще продължи да подкрепя Азърбайджан и никога няма да го остави сам. Той добавя, че отношенията на Анкара с Армения не са независими от връзките между Ереван и Баку, съобщават от „Ройтерс“.