Getting your Trinity Audio player ready...
|
Рупите, България
Български археолози се натъкнаха на неочаквано съкровище тази седмица по време на разкопки в древна римска канализация – добре запазена мраморна статуя, изобразяваща гръцкия бог Хермес.
Откритието на на двуметровата статуя е направено по време на разкопки на мястото на древния град Хераклея Синтика в югозападна България, близо до гръцката граница.
Археолозите, ръководещи разкопките, обясниха, че след като земетресение опустошило процъфтявщият град около 388 г. сл. Хр., статуята била внимателно поставена в канализацията и покрита с почва, което обяснява доброто й състояние.
„Главата й е запазена. Тя е в много добро състояние. Има няколко пукнатини по ръцете“, каза Людмил Вагалински, който ръководи екипа археолози, допълвайки, че статуята е римско копие на древногръцки оригинал.
Хераклея Синтика е бил разцъфтяващ град, основан от древния македонски цар Филип II Македонски, между 356 г. пр. Хр. и 339 г. пр. Хр. в днешния региона на Пиринска Македония.
Археолозите смятат, че жителите на Хераклея Синтика вероятно са се опитали да запазят статуята, дори след като християнството било прието за официална религия в Римската империя.
„Всичко езическо било забранено и те се присъединили към новата идеология, но явно се грижели за старите си божества“, каза Людмил Вагалински.
След земетресението Хераклея Синтика изпаднала в бърз упадък и била изоставена около 500 г. сл. Хр.