Българското национално радио е най-старата електронна медия в България. Официалното му начало е дадено под името Обществено радио на 25-ти януари 1935 г. с указ на цар Борис Трети. През юни същата година за негов главен ръководител на е назначен поетът и художник Панайот Тодоров Христов, останал в историята с псевдонима си Сирак Скитник. Формирани са три музикални състава, сред които съществуващите и до днес Оркестър за народна музика и Биг Бенда на БНР. През февруари 1936 година радиото започва да излъчва своите предавания на чужди езици – още една традиция, запазена до днес.
По повод празничния юбилей в сградата на Софийската опера и балет бе организиран празничен концерт спектакъл, на който присъстваха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, последният български цар Симеон Втори, патриарх Даниил, българският президент Румен Радев със съпругата си Десислава.
Държавният глава връчи на директора на радиото Милен Митев Почетния знак на президента. В речта си той напомни, че „хората винаги търсят да чуят гласа на журналисти, които безкомпромисно следват професионалните стандарти, задават неудобните въпроси без да се страхуват или поддават на изкушения и не допускат користна намеса от властта, бизнеса или чужбина да изкривява фактите и ограничава свободната мисъл“.
По думите на Румен Радев „Българското национално радио е устояло на множество изпитания, исторически превратности и политически натиск и е останало вярно на своята мисия – да стига до всеки български дом, да предоставя навременна и обективна информация и да налага професионалните стандарти в журналистиката. Президентът открои дългогодишните усилия на екипите в обществената медия, съумели да утвърдят Българското национално радио като културен институт на България, който съхранява националната идентичност на българския народ. Той поздрави всички творци, свързали през годините своята професионална съдба с БНР – радиохоровете, създателите на авторска музика и артистите в радиотеатъра.
На своя празник БНР традиционно раздава и журналистическите награди „Сирак Скитник“. Голямата награда за 2024 г. отива при водещата на фолклорното предаване „Имат ли песните спиране“ Цвети Радева. Наградата е връчена от вицепрезидентката Илияна Йотова, която традиционно е гост на церемонията.
„Цвети Радева съчетава истински професионализъм, вълшебен глас, амбиция, талант, познания. Тя е един от най-сладкодумните автори не само в ефира на Българското национално радио, а в българската журналистика. Тя може да накара български фолклорни състави от цяла Европа да се съберат на едно място, да направят най-дългото българско хоро, да изпеят най-хубавите български песни. С предаването си „Имат ли песните спиране“ Цвети Радева успява да свърже българите в България с българите по света. И неслучайно получава това високо признание в юбилейната за БНР година“, посочи Йотова.
Илияна Йотова се обърна и към всички колеги на Цвети Радева с думите: „Най-голямото богатство на Българското национално радио са хората, които работят в него. Благодарение на тях то е огромна духовна империя.“
В социалните мрежи в любов към Българското национално радио се обясниха журналистите Явор Дачков и Ивелина Андреева.
„Много обичах да работя в радиото, защото хората не се разсейват по това как изглежда събеседника, а слушат с внимание разговорите“, пише Дачков. „Освен това музиката винаги е била за мен равностоен елемент от предаванията, а БНР винаги е имало най-добрата фонотека и невероятен Златен фонд. С Марина Великова, редактор и водещ в БНР и до днес, в празничните дълги програми свирехме Бах и Шуберт на живо в студиото – тя на фагот, а аз акомпанирах на пиано. Всички хора, с които работих през годините бяха чудесни. БНР винаги е била и си остана сериозна медия, в която свободата се отстояваше с хъс и характер.“
Ивелина Андреева пък казва, че „в граничния Ивайловград има хотел, в който радиоприемниците са култ: събират ги, почистват ги и ги уважават. Имат радиокутии почти от раждането на мощната медия!“ Журналистите от БНР тя определя като „религиозни хора, които се кланят на бог Радио и го обичат като семейство. Всеотдайни, верни, умни. И сво-бо-до-лю-би-ви!!!“