• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 22 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

Българското розово масло – опасен токсичен продукт?

отЕва Иванова
2 март , 2023
Българското розово масло – опасен токсичен продукт?

Розов цвят (снимка: Емил Рашковски/Епок Таймс България)

Наскоро в България се повдигна въпросът, че Европейската комисия (ЕК) предвижда да наложи рестрикции върху „течното ни злато” – българското розово масло. За първи път за това заговори Галина Стоянова – кметицата на град Казанлък, която алармира, че съществува опасност Европейската комисия да забрани розовото масло.

ЕК предвижда да категоризира етеричните масла като „смеси“, което означава да приложи ново етикетиране, с което българското розово масло може да попадне в клас „опасни химични продукти“.

Зелената сделка – промени в законодателството

Тези нови промени в законодателството на ЕК са част от Зелената сделка и тяхната цел според Комисията е да осигурят по-добра защита на потребителите. Експерти от бранша обаче са на мнение, че нищо не налага такава „грижа” и че това е силно престараване от страна на Брюксел.

Домашен сироп от рози

Какво ще гласят промените: ЕК ще промени законодателството за класификация, етикетиране и опаковането на вещества, считани за химически и криещи заплаха за здравето и безопасността на околната среда. Очаква се етеричните масла да бъдат разглеждани и категоризирани от ЕК като „смеси”, а не както досега като „вещества”. Така те могат да попаднат в клас за опасни продукти, защото съдържат определени съставки, за които съществуват съмнения, че имат негативно въздействие върху човешкия организъм при определени условия. Или както заяви госпожа Стоянова, кмет на град Казанлък: „Етеричните масла (лавандулово, розово) и всички земеделски продукти, от които се извличат етерични масла, ще бъдат приобщени към химическите субстанции и контролирани по реда на химичните продукти, наред с петрола“.

Розовото масло от роза Дамасцена

Розовото масло е натурален продукт, който се получава от маслодайна роза, като най-често се извлича от роза Дамасцена. Добиването на розово масло се причислява към едни от най-екологичните методи на извличане. Процесът се осъществява чрез водно-парна дестилация, при която не се използват никакви химични разтворители или вредни за хората вещества. Водно-парната дестилация извлича етеричното масло, а полученият продукт е най-екологичният и най-природосъобразен. Технологията на производството не е променяна над пет века, въпреки технологичния напредък на човечеството. Това прави розовото масло чист и натурален продукт. Поради изключителния му стабилен химически състав, то може да се съхранява дълго време без това да се отрази на лечебните му качества.

Според Гергана Андреева, изпълнителен директор на сдружение „Българската национална асоциация Етерични масла, парфюмерия и козметика”: „Етеричните масла трябва да се разглеждат като вещества, а не като компоненти или смеси, както предлага ЕК. Така конкретни молекули в състава им, които биха могли да имат канцерогенни, репродуктивни или други странични ефекти, няма да бъдат разглеждани отделно и съответно няма да се прилагат допълнителни изисквания за тях (тестване, обозначения и други)”.

viber izobrazhenie 2023 03 02 20 10 35 166
Розовата долина на България (снимка: Емил Рашковски/Епок Таймс България)

„Регулирането на рецептурите на парфюмите и козметичните продукти не е в интерес на потребителите, които все повече търсят натуралното. А рестрикцията и ограничаването на натурални съставки цели само едно – замяната им със синтетични аналози, които едва ли са по-безопасни” – допълва тя.

Притесненията на бранша

От бранша не скриват притесненията си относно потенциалния пазарен ефект от новите изисквания. Най-големите страхове на производителите са да не бъдат отстранени от пазарите на лекарства, билки и козметичната индустрия. До този момент етеричните масла и по-конкретно розовото масло се е ползвало като продукт с безспорни качества още от 1863 г., когато поради отличните си качества печели златни медали на световните изложения във Виена, Париж, Чикаго и Филаделфия. Понастоящем, ако се приемат промените на ЕК, върху етикетите на продукти, съдържащи розово масло, би могъл да стои надпис: „този продукт е опасен”, тревожат се от бранша. Административните мерки, които биха били свързани с ново етикетиране, също биха създали съществени затруднения.

Унищожаване на традицията

Българското розово масло заема над 60% от пазарния дял на розово масло в световен мащаб. Още от 1650 г. розови продукти са се продавали на световните тържища както в Одрин, така и на други места по света. Според Галина Стоянова в България има 2900 производители на розово масло. Това е огромен поминък на цялата Казанлъшка долина, която започва от Панагюрище, Карлово, Стрелча, Сопот и стига до Казанлък. Кметицата на град Казанлък споделя: „Традиционен поминък, който допринася за културното наследство в стара Европа и за който основна грижа има българското производство на етерични масла, ще бъде забранен, закрит и затрит – и допълва – Това застрашава освен поминъка, но и културата на цяла Европа”.

Държавата

Окончателният вариант на регламента се очаква в края на тази година. Редица експерти както от България, така и от Италия, Испания и Франция с помощта на евродепутати и бизнес организации са се заели да отстояват интересите на този толкова традиционен поминък в Европа. Госпожа Стоянова заяви, че българският евродепутат Андрей Новаков (ГЕРБ/ЕНП) ще работи в тясно сътрудничество с представителите на този бранш в България, както и с представители на ЕК в Брюксел.

„Държавата ни е твърдо против по отношение на приравняването на естествените етерични масла на химични продукти. Просто защото няма да е вярно. Ние сме най-големият производител на розово масло, формирайки над 50% от пазара на розово масло. И сме еталон за качество на розовото масло. Нямаме друг сценарий. Това е нещо, с което нашата държава не би се примирила” – това заяви пред Nova TV земеделският министър Явор Гечев. 

В Казанлък на 24 и 25 май ще се проведе среща на Асоциацията на кметовете на европейските градове, в чиито рeгиони се произвеждат етерични масла, на която ще се даде ясна заявка за категоричното им несъгласие с евентуалните промени, които обмисля ЕК. „Трябва да предупредим за икономическия ефект от забраната на етеричните масла в здравеопазването, хранителната и парфюмерийната индустрия” – това апелира кметицата на Казанлък, госпожа Стоянова.

Тази година се навършват 120 години от честването на Празника на Розата в Казанлък и от общината обещават пищен празник, такъв какъвто се полага на една царица, а именно царицата на розите – роза Дамасцена!

Екипът на Епок Таймс България ще продължи да следи развитието на събитията по темата.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Любчо Георгиевски получава документите си за българско гражданство лично от президента Румен Радев в присъствието на вицепрезидентката Илияна Йотова. Снимка: БТА

В Северна Македония съдят българин за расизъм

0
0
Тринадесети Национален събор на овцевъдите в България 2025

Тринадесетият Национален събор на овцевъдите в България ни очаква с богата програма

0
0
Явор Бахаров и Владислав Виолинов в "Железният светилник"

Гледайте „Железният светилник“ през юни в театър „Българска армия“

0
0
Българските златни медалисти от международния турнир по таекуондо „President’s Cup“ 2025

България има 4 златни медалисти от международния турнир по таекуондо „President’s Cup“

0
0
На 31 май в Бургас ще се проведе Държавното брейк първенство.

Бургас е домакин на държавното брейк първенство

0
0
"Нестинарски транс" - картина на Божидар Чантарски

Нестинарство – българското чудо под закрилата от ЮНЕСКО

0
0

Свързани Публикации

Тринадесети Национален събор на овцевъдите в България 2025

Тринадесетият Национален събор на овцевъдите в България ни очаква с богата програма

0
0
Българските златни медалисти от международния турнир по таекуондо „President’s Cup“ 2025

България има 4 златни медалисти от международния турнир по таекуондо „President’s Cup“

0
0
Любчо Георгиевски получава документите си за българско гражданство лично от президента Румен Радев в присъствието на вицепрезидентката Илияна Йотова. Снимка: БТА

В Северна Македония съдят българин за расизъм

0
0
Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Следваща публикация
Остров Йонагуни в Йонагуни, Япония, на 13 април 2022 г. (Carl Court/Getty Images)

Япония откри нови 7000 острова след цифрово картографиране

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria