По-малко от процент е разликата между двете най-големи политически партии – на християн- (CDU/CSU) и социалдемократите (SPD) – на парламентарните избори в Германия. Превес от 0,2 % за социалдемократите (с резултат от 24.9%) показват първите предварителни резултати в изборната вечер. Макар и незначителна, тази разлика лявата партия приема за свой голям успех – най-вече защото успява да отнеме над милион и триста хиляди гласа от своя най-голям съперник. Християндемократите със своите 24,7 % пък се смятат за големите губещи – заради огромния отлив на гласове не само към социалдемократите, но и към Зелените (900 000 гласа) и Партията на свободните демократи (FDP). Зелените са трети с 15%, а традиционно дясната „Алтернатива за Германия“ (AfD) и икономически дясната Партия на свободните демократи са около 11%. Die Linke (Левицата) са другият голям губещ тази вечер със своите 5%, с което има риск да останат извън парламента.
„Германските избиратели ясно показаха, че не желаят ляво правителство“, заяви след края на изборния ден кандидатът за канцлер на CDU Армин Лашет.
„Избирателите гласуваха за промяна“ – опонира му неговият съперник от SPD Олаф Шулц, който се вижда като бъдещ канцлер на Германия. Критиците му обаче напомнят, че като кмет на Хамбург (2011 – 2018 г.) той е облагодетелствал няколко банки за сметка на общината.
„Избирателите дадоха мандат на партиите да направят правителство за климата“ – заяви Аналене Бербок, кандидатката на „Зелените“. Тя призна, че в кампанията е допуснала лични грешки, от които мисли да си извади поука. На партийния подиум в нейна подкрепа твърдо стоеше Роберт Хабек, с когото си делят съпредседателското място в партията. В интервю за ARD Хабек заяви, че двамата заедно ще водят коалиционните преговори за бъдещото правителство.
От Партията на свободните демократи заявиха, че са изключително доволни от двуцифрения си резултат и са открити за преговори с останалите партии за коалиция. Възможните варианти са коалиция „Ямайка“ (заради червените SPD, Зелените и жълтите от FDP), както и CDU/CSU, Зелените и FDP. Засега се изключва т.нар. Голяма коалиция (GroKo) между CDU и SPD, защото именно такива са последните две правителства в Германия, които много избиратели и политически анализатори възприемат като правителства на застоя.
Въпреки сериозния си резултат от 11% AfD е нежелан коалиционен партньор за нито една от останалите значими партии. Акцентът им в предизборната кампания бяха авторитарните мерки срещу коронавируса. Партията се застъпва също за традиционните семейни ценности и срещу наплива на търсещи убежище в Германия чуждестранни граждани. AfD е най-силна в бившите комунистически провинции на Германия, където печели 21% от гласовете.
В деня на парламентарните избори се проведоха също и избори за кмет на столицата Берлин. Там има оспорвана надпревара между две дами – журналистката от Аугсбург Бетина Яраш, издигната от Зелените, и Франциска Гифай от SPD. Берлин със сигурност ще бъде управляван от коалиция между двете партии, CDU имат едва 18%.