Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ дава пари на китайския режим за привличане на чуждестранни учени в страната.
Според уебсайта на Гейтс, през юни, фондацията е отпуснала безвъзмездна помощ в размер на 100 000 долара на Центъра за изследване на чуждестранните таланти (ЦИТН) към китайското Министерство на науката и технологиите, съобщават от новинарския сайт National Pulse.
Финансирането е предназначено да подпомогне китайския режим в организирането на форум, чийто домакин ще бъде Джунгуанцун – китайската държавна Силициева долина – на тема „готовност и реакция при пандемия“.
Като лектори във форума са взели участие висши ръководители на режима, в това число и лидерът на режима Си Дзинпин (на събитието през 2021 г.)
Въпреки че на форума за 2022 г. ще бъдат обсъждани теми като глобалното здравеопазване и подпомагане на засегнатите от пандемията „групи от населението в неравностойно положение“, свързаната с комунистическия режим агенция – спонсор наблюдава и наемането на чуждестранни таланти в областта на науката и инженерството, полезни за стратегическите цели на Китай като военно-гражданската интеграция, например.
В същото време, целите на форума минават отвъд разговорите по технологични и здравни теми, а са насочени към „ сериозно изучаване и разбиране духа на речта от [2021 г.] на генералния секретар“ и изграждане на технологичен център в „услуга на националната стратегия“, споделят организаторите.
Предупреждения за заплахата, идваща от Китай
Целта на фондацията за подсилване на научния напредък на Китай идва в момент на нарастващи предупреждения за заплахата, която е режимът за Запада и САЩ.
На 6 юли ръководителите на вътрешните разузнавателни служби на Обединеното кралство и САЩ направиха рядко съвместно изявление, в което предупредиха, че Китайската комунистическа партия (ККП) е най-голямата заплаха за международния ред.
Директорът на ФБР Кристофър Рей заявява, че най-голямото предизвикателство за международния ред е ККП, която се стреми да подкопае Съединените щати, техните съюзници и партньори.
Същевременно генералният директор на МИ5 Кен Маккалъм подробно описва заплахите, които ККП представлява във връзка с прикритите кражби, принудителния трансфер на технологии, експлоатацията на научни изследвания и кибератаките, които са насочени към почти всички сектори на обществото.
Представители на САЩ също така предупреждават, че китайският режим използва програми за набиране на персонал, като например „план за хиляди таланти“, за да примамва чуждестранни учени да работят в Китай – процес, който улеснява достъпа до трансфера на технологии и ноу-хау (специфично знание за изпълнение на определена задача) в страната.
През 2018 г. администрацията на Тръмп стартира „Китайската инициатива“ за борба с държавно спонсорирания шпионаж и кражбата на търговски тайни от страна на китайския режим. Програмата доведе до съдебно преследване на около две дузини американски учени, повечето от които с китайски произход, за които се предполага, че са прикрили финансови връзки с китайски институции и планове за набиране на персонал, подкрепяни от държавата.
Администрацията на Байдън прекрати програмата през февруари заради критиките към нея за расово профилиране. По този начин охлаждането на научния обмен между Съединените щати и Китай рязко нарасна.
Връзки с Пекин
Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ създава своя офис в Пекин през 2007 г. и оттогава работи с китайското правителство по няколко вътрешни проекта в страната, съобщават CNN.
През последните три десетилетия Гейтс е посетил Китай „десетки пъти“, формирайки приятелски отношения с неговите висши ръководители.
През 2015 г. се състои среща между Си Дзинпин и Бил Гейтс. Миналата година Си пише писмо до Гейтс, в което му благодари за усилията в борбата с вируса, започнал разпространението си от страната, която Си оглавява.
„Дълбоко оценявам акта на щедрост на фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ и Вашето писмо на солидарност към китайския народ в такъв важен момент“, гласи писмото.
Писмото идва, след като фондацията се ангажира да финансира с до 100 млн. долара глобалния опит за справяне с епидемията от COVID-19.
Тогава фондацията информира, че ще отпусне 20 млн. долара на организации като Световната здравна организация, Центъра за контрол и превенция на заболяванията на САЩ, Националната здравна комисия на Китай и Китайския център за контрол и превенция на заболяванията.
Андрю Торнбрук допринесе за този доклад.
Хана Нг е репортер, който отразява новини от САЩ и Китай. Тя има магистърска степен по международна икономика и икономика на развитието от Университета за приложни науки в Берлин.