Брошката заслужено носи името си Кралица сред дамските бижута. Присъствието на брошката в тоалета на дамата носи вековна традиция и силно естетическо послание. Това изящно бижу е било един от най- предпочитаните аксесоари в миналото. Брошката пленява с красота, характер и загадъчност, поради което е била предпочитан накит от необикновени дами.
Първоначалното й предназначение е по-скоро практично – за прикрепяне на дрехите, а след време придобива значимостта си и като красиво украшение.
Първите брошки са открити в Египет, като Бронзовата епоха е периодът през който красивите накити са били създадени за първи път. В началото били изработени от кремък, кост, бронз, мед, а след това – от злато, платина, включително инкрустирани с всякакви видове полускъпоценни и скъпоценни камъни.
След преминаването на първоначалния й период на практичност, служейки само за прикрепяне на шалове и елементи от дрехи, брошката се сдобива и с характеристика за класова принадлежност. Размерът и начинът на изработка са определяли социалната група, към която се е отнасяла нейната притежателка. За някои благороднически фамилии брошката е била семеен герб – символ на родовия произход.
Най-голяма популярност брошките придобиват през периода на Средновековието и Възраждането. В началото в брошките най-често са били претворявани птици, цветя и животни.
В нашето съвремие, през 50-те и 60-те години на миналия век, брошките са основен елемент в колекциите на много именити дизайнери като Channel, Armani, Dior.
Детайлите на брошките понякога могат да „говорят”, поради това им качество са били избирани от някои влиятелни дами, които са искали да „говорят” чрез тях. Своя силен характер и неповторим нрав, чрез носенето на брошки са засвидетелствали: Грейс Кели, Джаки Кенеди, Елизабет Тейлър, Мадлин Олбрайт и Кралица Елизабет Втора, която и в наши дни при всяка своя изява впечатлява с изящно бижу. Тя е и горда притежателка на най-скъпата брошка в света „Cullinan” – с диаманти от три карата и половина, оценен на 50 милиона паунда.
В следващите редове ви потапяме в техния магичен свят, като ви представяме едни от най-популярните видове брошки, оцелели и останали значими в историята.
Келтски брошки (или викингски брошки)
Използвани като закопчалки за наметала с дълъг щифт, прикрепен към пръстен, носени от келти и викинги, първите брошки от този вид са се появили в периода на Ранното Средновековие в Ирландия и Великобритания. Келтските брошки са носени всеки ден както от мъже, така и от жени в множество разнообразни форми и художествени детайли.
Траурни брошки
Както всички форми на траурни бижута, брошките са носени след тежка загуба в почит на близки, които са починали. Въпреки, че траурните бижута съществуват от 16-и век, траурните брошки придобиват различни дизайни с характерни детайли по време на разгара на своята популярност през 18-и и 19-и век. Какво представляват? Най-често брошките имат овална форма и изобразяват сцени на скръб върху основа от слонова кост, като може да включват и перли, пресъздаващи сълзи. Често на гърба им са изписани името, датата на раждане и датата на смъртта на починалия, понякога са имали отделение за съхраняване на коса. Траурните брошки най-често се свързват с траура на кралица Виктория. Тя била в траур в продължение на две десетилетия след кончината на своя съпруг – принц Алберт. По време на траура на кралицата черни бижута от Whitby Jet, изработени от вулканит и други черни естествени камъни, осигуряват материалите за брошки в различни сантиментални мотиви.
Блестящи брошки
En tremblant е френски термин, означаващ треперене. Той определя вида брошка, най-често флорален, при която центърът на цветето на брошката е прикрепен към механизъм, който му позволява да се движи и трепти, когато се носи. Тези видове брошки са били декорирани с диаманти, изрязвани във формата на рози и са били актуални през 18-и и 19-и век, преди появата на електричеството. Ефектът на треперене бил най-поразителен, когато диамантите са били носени в движение на светлината на свещи.
Брошки от пътешествия
За да отрази културната изтънченост през втората част на 19-и век, т.нар. Grand Tour е стандартната европейска ваканция за висшата класа. Пътувайки през Венеция, Флоренция и Рим, туристите купували тези малки сувенири – бижута за спомен от пътуването си, чиято тематика включва древна римска архитектура и живописни сцени, цветя, животни и птици.
Брошките от пътешествията предимно са претворявани в два вида мозаечни инкрустации – pietra dura и стъклена тесера (в буквален превод: стъклена витрина). Pietra dura на италиански означава твърд камък, а процесът на инкрустация включва прецизно изрязване и поставяне като пъзел на полускъпоценни камъни от малахит, лапис, авантюрин и тюркоаз за създаване на сцени или мотиви на черен фон. Техниката на микро мозайка е използвана за създаване на пейзажи, птици и всички стилове на цветя и флорални букети в миниатюра.
Брошки с камео
Това са едни от най-разпознаваемите и популярни брошки, поради характерната си форма и начин на изработка. Камеите – изработени от твърд камък и черупка, издълбани в релеф – датират от древни времена, като те също са били част от сувенирите от пътешествия. Мнозина свързват камео брошките с кралица Виктория, която изпитвала дълбока привързаност към тях и често ги подарявала, изобразяващи лика на принц Алберт или своя, на членовете на двора и персонала. Но най-атрактивните камео брошки през времето изобразяват сцена от разказ или легенда, митологични сцени или богове и богини. Счита се, че най-добрите брошки с камео са направени от твърд камък.
Любовни брошки (или брошки за скъпи хора)
Понякога наричани „скъпи брошки“ през историята е имало и друг тип брошки за така наречените скъпи хора – тези, които войниците давали на техните близки, когато тръгвали на война по време на Първата световна война.
Поради факта, че били леки и изработени от сребро, с наслагвания от розово и жълто злато, почти всички социални класи могли да притежават или подарят тези прекрасни малки спомени. Украсени пищно с любовни сърца, двойки птици или изписани пожелания и заклинания за щастие в семейството, тези брошки увековечавали страстите от предишните времена и така позволявали на хората да изпитат радостта и романтиката на даването или получаването им.
Съществуват още много исторически и легендарни стилове брошки, които подтикват към откриване, опознаване и притежаване. Истинският луксозен и колекционерски статут на това мистично бижу най-силно се наблюдава през началото на 20-и век. Тогава много от най-реномираните къщи за бижута като Cartier, Van Cleef & Arpels, David Webb, Verdura, Tiffany & Co. пускат на пазара многообразни впечатляващи стилове брошки. По това време брошката става и предмет на колекционерска дейност, а редица знаменитости все по-често се появяват по червените килими с брошки-уникати, понякога надхвърлящи седем цифрени суми.
Брошката и съвременната българска следа
За щастие днес има една дама, която има огромното желание да съхрани тази толкова женска, нежна и същевременно категорична традиция – носенето на брошка. Това е Рада Василева. Рада претворява изящните накити в най-различни форми, цветове и размери. Камеите са нейна запазена марка обаче. Тя им отделя специално внимание и ги изработва по всички правила на старите майстори. И въпреки, че са едни от най-старите аксесоари, Рада Василева успява да ги адаптира към модерния начин на живот, без това да е за сметка на традиционността им. Моят критерий казва Рада е „дизайн и носимост”.
Пред „Епок Таймс“ тя сподели още, че за нея брошката също е Кралицата на аксесоарите, тъй като има силно присъствие и може да „съществува” отделно от другите бижута, но въпреки това да е „главният герой”. Нейната подвижност и това, че може да се поставя на различни места, също й придава уникалност.
Вече седем години почитателите на изящните бижута могат да се насладят на бутиковата работа на Рада, която показва своите творения в Галерия 15 на ул. Солунска 26 в София заедно с още 14 автори в различни сфери.
Изграждането на стил е индивидуална работа на база собствена естетическа чувствителност, а благодарение на хора като Рада Василева, които са мост към традициите, това става възможно по изключително красив начин. Брошката е едно наистина забележително бижу за забележителни дами, както и незабравим, стилен подарък.