Китай и Русия разширяват влиянието си в Латинска Америка и Карибския басейн и поставят под въпрос способността на Съединените щати да възпират конфликти, твърдят двама американски генерали по време на изслушване в сенатската комисия по въоръжените сили в края на март.
Китайската комунистическа партия работи за подкопаване на международния ред, за да го замени със система, която да е по-благоприятна за интересите на партията, заявява генерал Лора Ричардсън, началник на Южното командване на САЩ.
„Амбицията на КНР [Китайската народна република] да преразгледа из основи световния ред, за да обслужва авторитарните си цели и да разширява глобалното си влияние, предизвика нова ера на стратегическо съревнование със САЩ“, посочва тя.
Ричардсън заявява, че в рамките на тези усилия Китай разширява влиянието си в Южна Америка и прави стратегически инвестиции в „съседство“ на Съединените щати по начин, подобен на икономическото завладяване, започнало в цяла Африка преди почти две десетилетия.
„Дейностите на КНР включват инвестиции в стратегическа инфраструктура, системни кражби на технологии и интелектуална собственост, кампании за дезинформация и пропаганда, както и злонамерена кибердейност, като всички те са с цел разширяване на дългосрочния достъп и влияние в това полукълбо“, заявява Ричардсън.
„КНР продължава неумолимия си поход за разширяване на икономическото, дипломатическото, технологичното, информационното и военното си влияние в [Латинска Америка и Карибския басейн] и поставя под въпрос влиянието на САЩ във всички тези области.“
Ричардсън заявява, че експанзията през Латинска Америка представлява уникална заплаха, доколкото гражданската инфраструктура, изградена в Америка, може по-късно да бъде използвана за военни цели. Новите платформи за наблюдение, съответно, биха могли да се използват за проследяване на американските сателити над региона.
На въпроса дали смята, че Китайската комунистическа партия (ККП) е противник на САЩ, тя отговаря утвърдително.
„Те определено са конкуренти и аз наистина гледам на тях като на противници“, казва Ричардсън.
Ракетни заплахи
Трудността на регионалното разширяване се усложнява от други неотдавнашни разработки в областта на китайските ракетни технологии, включително бързото разширяване на ядрения арсенал и изпробването на хиперзвукова оръжейна система през юли.
Същевременно според генерал Глен ВанХерк, командир на Северноамериканското командване за въздушно-космическа отбрана (NORAD), Съединените щати не разполагат с възможности за защита срещу такива технологии с каквато и да е степен на надеждност.
„Хиперзвуковите и крилатите ракети поставят под значително изпитание способността ми да изпълнявам мисията на NORAD за предупреждение за заплахи и оценка на нападенията“, заявява той по време на изслушването.
„Това, което не можеш да видиш, не можеш да възпреш и не можеш да се защитиш от него.“
Забележките на ВанХерк повтарят коментарите, направени през октомври от Робърт Ууд, посланик на САЩ по въпросите на разоръжаването, когато за първи път е разкрит китайският свръхзвуков тест.
„Ние просто не знаем как можем да се защитим от тази технология“, каза Ууд. „Нито Китай, нито Русия.“
В тази връзка ВанХерк предупреждава, че предизвикателството представлява уникална заплаха за САЩ – твърдение, подкрепено и от неотдавнашните показания на секретаря на армията Кристин Уормут, която алармира, че една бъдеща война в Индо-тихоокеанския регион би достигнала до САЩ.
„Нашите командвания продължават да се сблъскват с множество едновременни предизвикателства от способни, високоразвити конкуренти, които открито са заявили намерението си да изложат на риск родната ни земя в опит да развият собствените си стратегически интереси“, заявява ВанХерк.
„Съвсем откровено казано, моята способност да изпълнявам възложените ми мисии е намаляла и продължава да намалява“, признава той. „Страната ни е атакувана всеки ден в информационното пространство и в киберпространството.“
Суровата оценка е в унисон с други коментари, направени от генерал Дейвид Томпсън, вторият командващ на Космическите сили на САЩ, който заявява, че Китай и Русия извършват кибератаки срещу американски сателити „всеки ден“.
„Русия и Китай продължават агресивно да преследват и внедряват усъвършенствани офанзивни кибернетични и космически ресурси, крилати ракети, свръхзвукови оръжия и платформи за доставка, предназначени да избягват откриване и да нанасят удари по цели в нашата родина от множество вектори на атака и във всички области“, посочва ВанХерк.
„Подобно на Русия, Китай започна да разработва нови пособи, които да излагат на риск нашата родина в множество области, опитвайки се да усложни вземането на решения и да наруши, забави и влоши потока на силите в криза и да унищожи волята ни в конфликт.“
Андрю Торнбрук е репортер на англоезичния „The Epoch Times“, който отразява въпроси, свързани с Китай, с акцент върху отбраната, военните въпроси и националната сигурност. Притежава магистърска степен по военна история от университета Норич.