Директорът на Онкологията в София д-р Стефан Константинов е освободен от поста, след като по постъпили сигнали, звеното „Вътрешен одит“ е извършило проверка в поверената му болница. От Министерството на здравеопазването съобщават, че са констатирали: нарушения на Закона за обществените поръчки; неприлагане на системата за двоен подпис в 4 от общо 11 проверени договора; не е било свикано общото събрание за избор на нов Научен съвет след изтичане на определения мандат, като действия са предприети в края на месец януари т. г. – близо 10 години след избора на предходния състав на Съвета; в периода септември 2017 г. – декември 2021 г. не са провеждани конкурси за заемане на академична длъжност „асистент“, „главен асистент“ и „доцент“; нарушаване на Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, която според МЗ не допуска определянето на различни цени за избор на лекар/екип в зависимост от сложността и/или продължителността на съответната дейност. Друга извършена през април проверка пък е установила несъответствие между Правилника на болницата и разрешението за осъществяване на лечебна дейност – в Правилника за устройството, дейността и вътрешния ред на УСБАЛО не са регламентирани структурата и дейността на Отделение по гръдна хирургия, Отделение по хирургия на гърда, Отделение по оперативна гинекология и Отделение по консервативна гинекология, твърдят от министерството.
За временно изпълняващ длъжността директор на лечебното заведение до провеждането на конкурс е назначен проф. Панайот Куртев.
В отговор на тази информация от здравното министерство на пресконференция следобед на 12 юли д-р Контантинов предостави следните факти: за 2021 г. болницата завършва с над половин милион лева печалба и без просрочени задължения; под негово ръководство, със съдействието на Министерството на здравеопазването, е изградена Клиниката по медицинска онкология и е обновена Клиниката по хирургия; в болницата е инсталиран най-добрият ПЕТ скенер в България и на Балканския полуостров за пациенти с онкологични заболявания; общото събрание за избор на нов Научен съвет е било свикано веднага, когато е било възможно след коронавирусната пандемия, това е и причината известно време да не се провеждат конкурси за заемане на академични длъжносто; д-р Стефан Константинов подчертава, че от началото на годината в болницата текат неспирни проверки: започва се с вътрешен одит от Министерството на здравеопазването, следват проверки от Главна инспекция по труда, РЗИ, полицията и дори прокуратурата.
Неуважителен е и начинът, по който един професионалист от висока класа и добър ръководител е освободен от поста си.
„Дойде ми изневиделица. Дойдоха едни хора и казаха: „Добър ден. Ние идваме, защото аз съм новият директор“, разказва пред уебсайта dir.bg д-р Стефан Константинов. Той още няма връчена и никаква писмена заповед от МЗ. Без да му е съобщено за „рокада“ от здравното министерство, при него директно е влязъл новият директор и му се е представил, като отговорник за Онкологията.
„Макар и без официален документ от министерството, предадох ключовете, защото те ми показаха документи, които удостоверяват, че това е волята на министъра“, допълва Стефан Константинов.
Досегашният директор на онкоболницата казва също, че новото ръководство е било придружавано от представители на частна юридическа кантора за подписването на приемно-предавателния протокол. „Това също е скандално, при наличието на такъв административен капацитет в министерството“, коментира д-р Стефан Константинов.
На 5 юли на сайта clinica.bg д-р Константинов публикува свой анализ, в който твърди, че възлагането на Националния раков план в ръцете на ръководител на частна болница е неуместно. От пресконференцията не стана ясно дали той вижда пряка връзка между анализа и некоректното си освобождаване.
Д-р Стефан Константинов се дипломира в София през 1989 г. От 1990 г. до 1996 г. е лекар в областната болница в Кюстендил. Между 1996 – 2002 г. практикува в Тунис, след което отново се връща в Кюстендил, където работи в кабинет, медицински център и болница. От 2012 г. до 2016 г. е лекар в университетската болница „Майчин дом“, София. От септември 2017 г. до 11 юли 2022 г. е изпълнителен директор на Онкологичната болница в София. През октомври 2010 г. става министър на здравеопазването в правителството на Бойко Борисов и заема поста до март 2012 г., когато подава оставка, заради невъзможност да извърши предвидените от него реформи, нужни за здравеопазването на България.
Това е третото поредното уволнение на директор на голяма болница за последните дни на поста здравен министър от страна на Асена Сербезова. Макар и в оставка, здравната министърка изненадващо уволни директора на кардиологичната болница „Света Екатерина“ проф. Генчо Начев, а преди това – и проф. Иван Поромански, ръководител на болница „Пирогов“.