Getting your Trinity Audio player ready...
|
56% от всички държавни помощи през 2022 г. са били за възрастни хора
Ново проучване сочи, че помощите от правителството са се превърнали в най-бързо растящия източник на доходи за американците.
Доклад на организацията за изследване на обществени политики Economic Innovation Group (EIG) разкрива, че американците са станали значително по-зависими от държавни помощи, като делът на националния доход, идващ от трансферни плащания, се е удвоил през последните 50 години.
Програмите за трансферни плащания включват Medicare (национална програма за здравно осигуряване за хора на възраст над 65 години и по-млади хора с определени увреждания), Medicaid (правителствено здравно осигуряване за хора с ниски доходи, които отговарят на определени условия), социално осигуряване, обезщетения за безработица и инвалидност, купони за храна и помощи за ветерани.
Трансферните плащания са се увеличили от 8% от общия доход на САЩ през 1970 г. до 18% днес, посочва докладът, измествайки частните доходи от заплати и инвестиции.
По данни на Федералния резерв на САЩ, правителствените трансферни плащания са се увеличили от около 70 милиарда долара през 1970 г. до повече от 6 трилиона долара през 2020 г., по време на COVID-19 пандемията, след което падат до сегашното ниво от 4,3 трилиона долара. Според доклада на EIG, ако държавните трансферни плащания през 2022 г. са били разпределени равномерно между всички американци, те биха възлезли на годишната сума от 11 500 щ. д. (20 742 лв.) на човек.
Един от факторите, който до голяма степен води до преминаването от частни доходи към зависимост от правителството е, че населението на САЩ застарява. Според демографски данни от USAfacts, процентът на американците на 65 и повече години се е увеличил до 17,3% през 2022 г. в сравнение с 13,1% през 2010 г. През същия период процентът на американците на възраст под 20 години е спаднал от 26,9% на 24,4%.
От всички плащания на държавни помощи през 2022 г., 56% са отишли за възрастни хора, най-вече за Medicare, сочи докладът на EIG. Разходите за здравеопазване са били основен фактор не само защото повече американци са отговаряли на условията за Medicare и Medicaid, но и защото разходите за медицинско лечение значително са се увеличили.
Според данни на Peterson-KFF, организация за анализ на политиката в здравеопазването, общите разходи за здравеопазване в Съединените щати са били 74,1 милиарда долара през 1970 г. До 2022 г. те вече са 4,5 трилиона долара.
Финансовата система страда
Повишението на ръста на трансферните плащания се отразява на федералния и щатските бюджети.
Доклад за платежоспособността и ефективността на пенсиите за 2024 г. разкрива, че социалните пенсии все повече изостават в платежоспособността си.
Според авторите, към 2023 г. общите нефинансирани социални пенсионни задължения в Съединените щати са достигнали 1,59 трилиона долара, като средният коефициент на финансиране е бил 76%. Федералният дефицит на САЩ в момента е 1,8 трилиона долара, а лихвените плащания по държавния дълг на САЩ са се увеличили до повече от 1 трилион долара днес, в сравнение с 31 милиарда долара през 1970 г.
Мнението на някои анализатори е, че тази нарастваща зависимост от правителството е за сметка на личната свобода и отговорност.
Застаряване и демографски промени
Въпреки че причините за тази тенденция варира в различните региони, застаряващото население и външната миграция са често срещани теми, особено в аграрните райони. Често младите хора напускат малките населени места заради по-добра работа в градовете. Това едновременно увеличава процента на пенсионираните хора и намалява броя на хората, които заработват частни доходи в земеделските райони.
Индустриализацията кара хората да мигрират от фермите към градовете. Все по-голям брой жени работят или развиват кариери, което води до понижаване нивата на раждаемостта. Въпреки че тази тенденция се наблюдава през последните няколко десетилетия в целия свят, в САЩ тя е видна през последните два века.
През 1825 г. средностатистическата американка е раждала повече от шест деца, по информация на компанията за събиране на данни Statista. С индустриализацията и урбанизацията на САЩ раждаемостта намалява, достигайки най-ниското ниво от две деца на жена през 40-те години на миналия век. През 60-те години тя скача 3,58 деца, по време на т. нар. „бейби бум“.
Минималното ниво на раждаемост за поддържане на населението е 2,1 деца на жена. Съединените щати са паднали под това ниво през 1973 г. и тенденцията продължава, според данни на Macrotrends. Въпреки че през 2008 г. нивото на раждаемост в САЩ леко се покачва, впоследствие спада на около 1,8 деца на жена.
Докато в страни като Япония населението намалява поради ниска плодовитост, в Съединените щати то нараства, но това до голяма степен се дължи на имиграцията, а не на родените в САЩ американци, които имат деца.
Бюджетната служба на Конгреса прогнозира, че без имиграция населението на САЩ ще започне да намалява от 2040 г.
Възможни решения
Нарастващата зависимост от доходи от правителството повдига въпроса как САЩ биха могли да балансират икономическата сигурност на зависимите от държавата спрямо общия икономически растеж и просперитет.
Бенджамин Гласнър, икономист в EIG, споделя пред The Epoch Times, че съществуват три варианта федералното и щатските правителства да продължат да предоставят трансферни плащания.
Първият е намаляване на помощите, но това изглежда политически несъстоятелно и нито демократите, нито републиканците са изразили намерение да го направят.
Вторият е увеличение на данъците, но той предупреждава, че това крие „известен риск, защото прекомерното увеличение на данъчното облагане може потенциално да отреже източниците на икономически растеж, подбивайки действителния ни капацитет да се справим с това“.
Третият и най-жизнеспособен вариант според Гласнър е да се увеличат икономическият растеж и частните доходи. Начините за това твърди той са „инвестиции в научни изследвания и иновации, по-добре планирана имиграционна политика и данъчни и регулаторни политики, които насърчават икономическата динамика и увеличеното участие в работната сила“.
Въпреки че финансовото положение на Съединените щати може да не изглежда розово, доклад от септември 2024 г. на Manhattan Institute твърди, че САЩ са в по-добра форма от много други западни държави.
Докато европейските социални програми предоставят финансова помощ независимо от нуждите, системите за трансферни плащания в САЩ са по-селективни и следователно по-евтини, като същевременно предоставят повече пари на най-бедните.
„Държавите със социално осигуряване в Европа са доминирани от скъпоструващи, обществено финансирани програми за „социално застраховане“, които се опитват да подкрепят изцяло начина на живот на средната класа през периоди на безработица, влошено здраве, нетрудоспособност или пенсиониране“, се посочва в доклада. „За разлика от тях, американските обществени програми са по-фокусирани върху осигуряването на предпазна мрежа срещу бедността и те по-стриктно ограничават допустимостта до парични и здравни помощи за тези, които не могат да работят.“