• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство Изящни изкуства

Десет музикални инструментa, които ни свързват с Небето

отЕкип на The Epoch Times
11 юни , 2022
Десет музикални инструментa, които ни свързват с Небето

(снимка: Рената Седмакова/Shutterstock)

По традиция музиката се смята за празник на Божественото, а музикалните инструменти – за пратеници – свещени инструменти, предаващи Божественото слово.

Независимо от етническата и расова принадлежност на човек или от коя част на света е, изглежда всеки разбира чувствата, които предава универсалният език на музиката. Например в древен Китай – векове преди идването на власт на комунистическия режим – учени и мъдреци са използвали музиката, за да насочват емоциите на хората в положителна посока и да издигат моралния им облик, приближавайки ги до Създателя.

Интересно е да се спомене, че традиционният китайски йероглиф за щастие (樂, “Лъ“) е подобрен на йероглифа за музика (樂, „Юе“). Също така според древната китайска мисъл музиката и медицината имат неразривна връзка. Тъй като успокояващата музика е известна с лечебните си свойства още от ранната китайска цивилизация, йероглифът за медицина (藥, „Яо“) е произлязъл от думата музика, като на върха му се намира радикалът за „трева“ или билки (艹, „Цао“).

Още от далечното минало човешките същества използвали различни музикални инструменти – по-семпли или по-изтънчени – в безброй социални и културни контексти. Те изпълнявали свещената роля да свързват хората с небесните сфери, когато на тях се свирело с благочестиво и набожно сърце. Това превърнало музиката не само във форма на изкуство, но и в средство за постигане на духовено израстване, начин за откриване на божественото и почитане на Бога.

Ето някои от най-древните музикални инструменти в света и връзката им с духовното.

1. Храмов блок

Храмов блок (дървена риба) в китайски будистки храм в Лумбини, Непал – родното място на Буда Сидхарта Гаутама (снимка: Джил Томс/Shutterstock)

Храмовият блок или „мую“ (木魚, дървена риба) на китайски език е традиционен китайски перкусионен инструмент, често използван в будистки религиозни церемонии. Първоначално храмовите блокове били изработвани във формата на риба с отворена уста, което символизирало бдителността на рибата и напомняло на хората да бъдат внимателни и будни. В днешно време те се създават и като поредица от блокове с правоъгълна форма, които се поставят във възходящ ред; за да се създадат различни тонове, се използва дървен чук, с който се удря по блоковете.

Този инструмент често участва в концерти заедно с пенглингски ръчни камбани – две еднакви камбани, свързани с връв, и метална купа за звънене, наречена „чинг“. В комбинация трите инструмента създават такава свещена атмосфера, сякаш пренасят слушателя в отдалечен будистки храм.

2. Тромпет

2
Керамичен тромпет (300 г. сл. Хр.), колекция на музея Ларко Лима, Перу
(снимка: Lyndsayruell/CC BY-SA 3.0)

Известен със значителното си музикално присъствие, тромпетът е не само един от най-старите инструменти в света, но и е цитиран няколко пъти в Библията. В книгата „Откровение“ се споменават седем тръби, като звученето на първите шест тръби означава силата на покаянието за човечеството, а седмата тръба възвестява пристигането на Господ Създател и вечното му царуване над човешкия свят.

Различни видове тръби са били използвани във военните действия като сигнални инструменти. Смята се, че древните тръби, изработени от животински бивни и рога, са предшественици на съвременните тръби.

3. Камбана

13th 12th Cent. BC Shang Bronze Bell
Бронзова камбана от XIII в. пр.н.е. от династията Шан, Китай (снимка: Гари Тод/CC0 1.0)
kambana
Бук барабан (вляво) и храмова камбана в павилиона Панджонгак
на храма Джикиса, Южна Корея (снимка: Stock for you/Shutterstock)

В традиционните култури благият звук, издаван от звъна на камбана – голяма или малка – означава началото и края на важно събитие.
Както в източната, така и в западната култура камбаните имат свещено значение и когато бъдат ударени, техните звуци свързват хората с Божественото. В будистката традиция биенето на големи камбани представлява гласът на Буда – пробудения човек. В някои азиатски религии се казва, че негативните енергии се изчистват само при звука на храмовите камбани.

4. Ерху

Erhu
Ерху е традиционен китайски струнен инструмент (снимка: Дък M/Shutterstock)

С над 4000-годишна история ерху или „китайска цигулка“ (二胡, двустранна цигулка) е музикален инструмент, който заема важно място в китайската музика. На него се свири с горната част на шията, обърната нагоре – или към небето. Музиката му предизвиква състрадателни чувства в сърцата както на свирещия, така и на слушателите.
Въпреки че има само две струни, този скромен на вид, но изразителен инструмент предава широк спектър от емоции и може да имитира звуци – от чуруликане на птица до конски тропот. На него може да се свири самостоятелно, като част от оркестър или в съпровод на певци.

5. Лира

lira
Древногръцка ваза с муза, свиреща на лира
(440-430 г. пр. Хр.)
(снимка: обществено достояние)
Lyre
Изработена от дърво лира
(снимка: Джеймс Стейдл / Shutterstock)

Древна форма на лира е спомената в Стария завет като музикален инструмент на Давид, който помагал на цар Саул с божествения терапевтичен, успокояващ ефект на музиката си.
Инструментът е изобразяван десетки пъти и в древногръцкото изкуство. Легендата разказва, че именно Хермес, божият пратеник, изобретил първата лира от черупка на костенурка и тръстика и я разменил с цар Аполон, Бога на музиката, когато последният се разгневил над него, че е откраднал добитък от свещеното стадо на Аполон.

6. Барабан „Бук“

Korea Haeinsa 23
Монаси, които бият барабана бук в Храма на отражението на Гладкото море, Южна Корея
(снимка: joonghijung/CC BY 2.0)
Buk Drum
Традиционен корейски барабан бук (снимка: wunchana/Shutterstock)


Барабаните „Бук“ се използват в корейската културна музика от древни времена, още от епохата на Трите кралства на Корея (57 г. пр. Хр. – 668 г. сл. Хр.). Двете страни на барабаните „Бук“ традиционно са изрисувани със символа ин-ян, а дървеното тяло е оцветено с ярки рисунки на небесни дракони.
Съществуват няколко вида барабани „Бук“, които се използват както в корейската дворцова, така и в народната музика. На барабаните се свири или с дървена пръчка от едната страна, или чрез удряне на лявата страна с гола лява ръка, а на дясната страна – с пръчка.

7. Шакухачи

Shakuhachi
Шакухачи – традиционната японска бамбукова флейта. Използва се от самураите и дзен будистите (снимка: Denzenuch/Shutterstock)

Шакухачи е традиционна японска флейта, която обикновено се изработва от корена на бамбука. Първоначално използвана за медитативни цели, музиката на шакухачи е свързана по-скоро с личното духовно просветление, отколкото с публични изпълнения. Сега обаче тя се използва и в музикални концерти.

Според Tai Hei Shakuhachi този традиционен музикален инструмент е способен да възпроизвежда „много гласове на природата“, вариращи от нежен летен дъжд, през поривист есенен бриз, духащ през бамбукови гори, до пронизителен вик на дива патица и ранно, пролетно ручейче, захранващо тихо планинско езеро.

8. Шанкх

shankh
Издълбан шанкх от Североизточна Индия, XI-XII в. (снимка: Жан-Пиер Далбера / CC BY 2.0)

В индийските религиозни церемонии много важна роля играе изработеният от черупка на конха духовен инструмент – шанкх. В индийската култура шанкхът означава могъществото на боговете и победата на доброто над злото.

Вярва се също, че благоприятният звук, който се създава при свиренето на шанкха, има потенциала да унищожи злото и греха. Скромният на вид шанкх е бил ключов инструмент, използван някога в древна Индия и като военна тръба.

9. Уд

Oud
Един от най-изтъкнатите изпълнители на Уд в Европа е тунизиецът Ануар Брахем (снимка: Музей на изкуствата „Метрополитън“/CC0 1.0)

Удът е изтъкнат арабски инструмент, който спомага за запазването на древните традиции. Той е безпрахов струнен инструмент с къса шийка и крушовидна форма на тялото. Той играе значителна роля в арабската култура и се появява в много исторически изследвания.

Според Назих Гадбан, пенсиониран професор от Ливан, който ръчно изработва този инструмент, произходът му датира отпреди 5000 години. „Удът винаги е бил там, той е свидетел на всички събития; на възходи и падения в арабската култура и затова се споменава в много исторически книги“, казва Гадбан пред The Epoch Times.

10. Мридангам

Mridangam 1
Традиционният индийски барабан – мридангам, е перкусионен инструмент от групата на мембранофонните инструменти (снимка: krugloff/Shutterstock)

Мридангам („глинено тяло“ на санскрит) е двустранен барабан, на който се свири с пръстите и двете длани на ръцете. В някои части на Индия той се смята и за инструмент на боговете.

Първоначално е бил създаден от глина, но сега се изработва от един блок дърво. Точният произход на мридангама не е известен, инструментът обаче може да бъде видян в редица древни архитектури и картини. В древна Южна Индия мридангамът е бил един от основните ударни инструменти, които са обявявали началото на войната, тъй като се е смятало, че свещеният му звук ще предпази краля и неговата армия.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Международната художествена изложба "Изкуството на Джън, Шан, Жен -
Истинност, Доброта, Търпение"

Изложбата „Изкуството на Истинност, Доброта, Търпение“ се завръща в България

0
0
Milan, Italy - March 15, 2016 - The Last Supper by Leonardo da Vinci in the refectory of the Convent of Santa Maria delle Grazie

Леонардо да Винчи и „Тайната вечеря“ през погледа на Джорджо Вазари

0
0
Централен фрагмент от „Маеста“, 1308-1311 г., автор Дучо ди Буонинсеня. Музеят в Сиена - Museo dell'Opera metropolitana del Duomo, Италия (публичен архив)

Дучо ди Буонинсеня и емблематичните му картини с Мадона и Младенеца

0
0
„Музите Урания и Калиопа“, 1634 г., Симон Вуе (маслени бои върху дърво 80/125 см)

„Музите Урания и Калиопа“ на Симон Вуе – възхвала на небесното великолепие

0
0
На двете снимки са майката (вляво) и бабата на Мильо Балтов, нарисувани през 1910-те години (снимка: Делчо Кунчев)

През очите на духовността – картините на стрелчанина Мильо Балтов

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Следваща публикация
Президентът на Българския футболен съюз (БФС) Борислав Михайлов - 21 май 2022г. (снимка: личен архив - Фейсбук)

Морално ли е Борислав Михайлов да остане президент на БФС? (обновена)

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria