По традиция музиката се смята за празник на Божественото, а музикалните инструменти – за пратеници – свещени инструменти, предаващи Божественото слово.
Независимо от етническата и расова принадлежност на човек или от коя част на света е, изглежда всеки разбира чувствата, които предава универсалният език на музиката. Например в древен Китай – векове преди идването на власт на комунистическия режим – учени и мъдреци са използвали музиката, за да насочват емоциите на хората в положителна посока и да издигат моралния им облик, приближавайки ги до Създателя.
Интересно е да се спомене, че традиционният китайски йероглиф за щастие (樂, “Лъ“) е подобрен на йероглифа за музика (樂, „Юе“). Също така според древната китайска мисъл музиката и медицината имат неразривна връзка. Тъй като успокояващата музика е известна с лечебните си свойства още от ранната китайска цивилизация, йероглифът за медицина (藥, „Яо“) е произлязъл от думата музика, като на върха му се намира радикалът за „трева“ или билки (艹, „Цао“).
Още от далечното минало човешките същества използвали различни музикални инструменти – по-семпли или по-изтънчени – в безброй социални и културни контексти. Те изпълнявали свещената роля да свързват хората с небесните сфери, когато на тях се свирело с благочестиво и набожно сърце. Това превърнало музиката не само във форма на изкуство, но и в средство за постигане на духовено израстване, начин за откриване на божественото и почитане на Бога.
Ето някои от най-древните музикални инструменти в света и връзката им с духовното.
1. Храмов блок
Храмовият блок или „мую“ (木魚, дървена риба) на китайски език е традиционен китайски перкусионен инструмент, често използван в будистки религиозни церемонии. Първоначално храмовите блокове били изработвани във формата на риба с отворена уста, което символизирало бдителността на рибата и напомняло на хората да бъдат внимателни и будни. В днешно време те се създават и като поредица от блокове с правоъгълна форма, които се поставят във възходящ ред; за да се създадат различни тонове, се използва дървен чук, с който се удря по блоковете.
Този инструмент често участва в концерти заедно с пенглингски ръчни камбани – две еднакви камбани, свързани с връв, и метална купа за звънене, наречена „чинг“. В комбинация трите инструмента създават такава свещена атмосфера, сякаш пренасят слушателя в отдалечен будистки храм.
2. Тромпет
Известен със значителното си музикално присъствие, тромпетът е не само един от най-старите инструменти в света, но и е цитиран няколко пъти в Библията. В книгата „Откровение“ се споменават седем тръби, като звученето на първите шест тръби означава силата на покаянието за човечеството, а седмата тръба възвестява пристигането на Господ Създател и вечното му царуване над човешкия свят.
Различни видове тръби са били използвани във военните действия като сигнални инструменти. Смята се, че древните тръби, изработени от животински бивни и рога, са предшественици на съвременните тръби.
3. Камбана
В традиционните култури благият звук, издаван от звъна на камбана – голяма или малка – означава началото и края на важно събитие.
Както в източната, така и в западната култура камбаните имат свещено значение и когато бъдат ударени, техните звуци свързват хората с Божественото. В будистката традиция биенето на големи камбани представлява гласът на Буда – пробудения човек. В някои азиатски религии се казва, че негативните енергии се изчистват само при звука на храмовите камбани.
4. Ерху
С над 4000-годишна история ерху или „китайска цигулка“ (二胡, двустранна цигулка) е музикален инструмент, който заема важно място в китайската музика. На него се свири с горната част на шията, обърната нагоре – или към небето. Музиката му предизвиква състрадателни чувства в сърцата както на свирещия, така и на слушателите.
Въпреки че има само две струни, този скромен на вид, но изразителен инструмент предава широк спектър от емоции и може да имитира звуци – от чуруликане на птица до конски тропот. На него може да се свири самостоятелно, като част от оркестър или в съпровод на певци.
5. Лира
Древна форма на лира е спомената в Стария завет като музикален инструмент на Давид, който помагал на цар Саул с божествения терапевтичен, успокояващ ефект на музиката си.
Инструментът е изобразяван десетки пъти и в древногръцкото изкуство. Легендата разказва, че именно Хермес, божият пратеник, изобретил първата лира от черупка на костенурка и тръстика и я разменил с цар Аполон, Бога на музиката, когато последният се разгневил над него, че е откраднал добитък от свещеното стадо на Аполон.
6. Барабан „Бук“
Барабаните „Бук“ се използват в корейската културна музика от древни времена, още от епохата на Трите кралства на Корея (57 г. пр. Хр. – 668 г. сл. Хр.). Двете страни на барабаните „Бук“ традиционно са изрисувани със символа ин-ян, а дървеното тяло е оцветено с ярки рисунки на небесни дракони.
Съществуват няколко вида барабани „Бук“, които се използват както в корейската дворцова, така и в народната музика. На барабаните се свири или с дървена пръчка от едната страна, или чрез удряне на лявата страна с гола лява ръка, а на дясната страна – с пръчка.
7. Шакухачи
Шакухачи е традиционна японска флейта, която обикновено се изработва от корена на бамбука. Първоначално използвана за медитативни цели, музиката на шакухачи е свързана по-скоро с личното духовно просветление, отколкото с публични изпълнения. Сега обаче тя се използва и в музикални концерти.
Според Tai Hei Shakuhachi този традиционен музикален инструмент е способен да възпроизвежда „много гласове на природата“, вариращи от нежен летен дъжд, през поривист есенен бриз, духащ през бамбукови гори, до пронизителен вик на дива патица и ранно, пролетно ручейче, захранващо тихо планинско езеро.
8. Шанкх
В индийските религиозни церемонии много важна роля играе изработеният от черупка на конха духовен инструмент – шанкх. В индийската култура шанкхът означава могъществото на боговете и победата на доброто над злото.
Вярва се също, че благоприятният звук, който се създава при свиренето на шанкха, има потенциала да унищожи злото и греха. Скромният на вид шанкх е бил ключов инструмент, използван някога в древна Индия и като военна тръба.
9. Уд
Удът е изтъкнат арабски инструмент, който спомага за запазването на древните традиции. Той е безпрахов струнен инструмент с къса шийка и крушовидна форма на тялото. Той играе значителна роля в арабската култура и се появява в много исторически изследвания.
Според Назих Гадбан, пенсиониран професор от Ливан, който ръчно изработва този инструмент, произходът му датира отпреди 5000 години. „Удът винаги е бил там, той е свидетел на всички събития; на възходи и падения в арабската култура и затова се споменава в много исторически книги“, казва Гадбан пред The Epoch Times.
10. Мридангам
Мридангам („глинено тяло“ на санскрит) е двустранен барабан, на който се свири с пръстите и двете длани на ръцете. В някои части на Индия той се смята и за инструмент на боговете.
Първоначално е бил създаден от глина, но сега се изработва от един блок дърво. Точният произход на мридангама не е известен, инструментът обаче може да бъде видян в редица древни архитектури и картини. В древна Южна Индия мридангамът е бил един от основните ударни инструменти, които са обявявали началото на войната, тъй като се е смятало, че свещеният му звук ще предпази краля и неговата армия.