• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 19 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Дух и съзнание

Десет музикални инструментa, които ни свързват с Небето

отЕкип на The Epoch Times
11 юни , 2022
Десет музикални инструментa, които ни свързват с Небето

(снимка: Рената Седмакова/Shutterstock)

По традиция музиката се смята за празник на Божественото, а музикалните инструменти – за пратеници – свещени инструменти, предаващи Божественото слово.

Независимо от етническата и расова принадлежност на човек или от коя част на света е, изглежда всеки разбира чувствата, които предава универсалният език на музиката. Например в древен Китай – векове преди идването на власт на комунистическия режим – учени и мъдреци са използвали музиката, за да насочват емоциите на хората в положителна посока и да издигат моралния им облик, приближавайки ги до Създателя.

Интересно е да се спомене, че традиционният китайски йероглиф за щастие (樂, “Лъ“) е подобрен на йероглифа за музика (樂, „Юе“). Също така според древната китайска мисъл музиката и медицината имат неразривна връзка. Тъй като успокояващата музика е известна с лечебните си свойства още от ранната китайска цивилизация, йероглифът за медицина (藥, „Яо“) е произлязъл от думата музика, като на върха му се намира радикалът за „трева“ или билки (艹, „Цао“).

Още от далечното минало човешките същества използвали различни музикални инструменти – по-семпли или по-изтънчени – в безброй социални и културни контексти. Те изпълнявали свещената роля да свързват хората с небесните сфери, когато на тях се свирело с благочестиво и набожно сърце. Това превърнало музиката не само във форма на изкуство, но и в средство за постигане на духовено израстване, начин за откриване на божественото и почитане на Бога.

Ето някои от най-древните музикални инструменти в света и връзката им с духовното.

1. Храмов блок

Храмов блок (дървена риба) в китайски будистки храм в Лумбини, Непал – родното място на Буда Сидхарта Гаутама (снимка: Джил Томс/Shutterstock)

Храмовият блок или „мую“ (木魚, дървена риба) на китайски език е традиционен китайски перкусионен инструмент, често използван в будистки религиозни церемонии. Първоначално храмовите блокове били изработвани във формата на риба с отворена уста, което символизирало бдителността на рибата и напомняло на хората да бъдат внимателни и будни. В днешно време те се създават и като поредица от блокове с правоъгълна форма, които се поставят във възходящ ред; за да се създадат различни тонове, се използва дървен чук, с който се удря по блоковете.

Този инструмент често участва в концерти заедно с пенглингски ръчни камбани – две еднакви камбани, свързани с връв, и метална купа за звънене, наречена „чинг“. В комбинация трите инструмента създават такава свещена атмосфера, сякаш пренасят слушателя в отдалечен будистки храм.

2. Тромпет

2
Керамичен тромпет (300 г. сл. Хр.), колекция на музея Ларко Лима, Перу
(снимка: Lyndsayruell/CC BY-SA 3.0)

Известен със значителното си музикално присъствие, тромпетът е не само един от най-старите инструменти в света, но и е цитиран няколко пъти в Библията. В книгата „Откровение“ се споменават седем тръби, като звученето на първите шест тръби означава силата на покаянието за човечеството, а седмата тръба възвестява пристигането на Господ Създател и вечното му царуване над човешкия свят.

Различни видове тръби са били използвани във военните действия като сигнални инструменти. Смята се, че древните тръби, изработени от животински бивни и рога, са предшественици на съвременните тръби.

3. Камбана

13th 12th Cent. BC Shang Bronze Bell
Бронзова камбана от XIII в. пр.н.е. от династията Шан, Китай (снимка: Гари Тод/CC0 1.0)
kambana
Бук барабан (вляво) и храмова камбана в павилиона Панджонгак
на храма Джикиса, Южна Корея (снимка: Stock for you/Shutterstock)

В традиционните култури благият звук, издаван от звъна на камбана – голяма или малка – означава началото и края на важно събитие.
Както в източната, така и в западната култура камбаните имат свещено значение и когато бъдат ударени, техните звуци свързват хората с Божественото. В будистката традиция биенето на големи камбани представлява гласът на Буда – пробудения човек. В някои азиатски религии се казва, че негативните енергии се изчистват само при звука на храмовите камбани.

4. Ерху

Erhu
Ерху е традиционен китайски струнен инструмент (снимка: Дък M/Shutterstock)

С над 4000-годишна история ерху или „китайска цигулка“ (二胡, двустранна цигулка) е музикален инструмент, който заема важно място в китайската музика. На него се свири с горната част на шията, обърната нагоре – или към небето. Музиката му предизвиква състрадателни чувства в сърцата както на свирещия, така и на слушателите.
Въпреки че има само две струни, този скромен на вид, но изразителен инструмент предава широк спектър от емоции и може да имитира звуци – от чуруликане на птица до конски тропот. На него може да се свири самостоятелно, като част от оркестър или в съпровод на певци.

5. Лира

lira
Древногръцка ваза с муза, свиреща на лира
(440-430 г. пр. Хр.)
(снимка: обществено достояние)
Lyre
Изработена от дърво лира
(снимка: Джеймс Стейдл / Shutterstock)

Древна форма на лира е спомената в Стария завет като музикален инструмент на Давид, който помагал на цар Саул с божествения терапевтичен, успокояващ ефект на музиката си.
Инструментът е изобразяван десетки пъти и в древногръцкото изкуство. Легендата разказва, че именно Хермес, божият пратеник, изобретил първата лира от черупка на костенурка и тръстика и я разменил с цар Аполон, Бога на музиката, когато последният се разгневил над него, че е откраднал добитък от свещеното стадо на Аполон.

6. Барабан „Бук“

Korea Haeinsa 23
Монаси, които бият барабана бук в Храма на отражението на Гладкото море, Южна Корея
(снимка: joonghijung/CC BY 2.0)
Buk Drum
Традиционен корейски барабан бук (снимка: wunchana/Shutterstock)


Барабаните „Бук“ се използват в корейската културна музика от древни времена, още от епохата на Трите кралства на Корея (57 г. пр. Хр. – 668 г. сл. Хр.). Двете страни на барабаните „Бук“ традиционно са изрисувани със символа ин-ян, а дървеното тяло е оцветено с ярки рисунки на небесни дракони.
Съществуват няколко вида барабани „Бук“, които се използват както в корейската дворцова, така и в народната музика. На барабаните се свири или с дървена пръчка от едната страна, или чрез удряне на лявата страна с гола лява ръка, а на дясната страна – с пръчка.

7. Шакухачи

Shakuhachi
Шакухачи – традиционната японска бамбукова флейта. Използва се от самураите и дзен будистите (снимка: Denzenuch/Shutterstock)

Шакухачи е традиционна японска флейта, която обикновено се изработва от корена на бамбука. Първоначално използвана за медитативни цели, музиката на шакухачи е свързана по-скоро с личното духовно просветление, отколкото с публични изпълнения. Сега обаче тя се използва и в музикални концерти.

Според Tai Hei Shakuhachi този традиционен музикален инструмент е способен да възпроизвежда „много гласове на природата“, вариращи от нежен летен дъжд, през поривист есенен бриз, духащ през бамбукови гори, до пронизителен вик на дива патица и ранно, пролетно ручейче, захранващо тихо планинско езеро.

8. Шанкх

shankh
Издълбан шанкх от Североизточна Индия, XI-XII в. (снимка: Жан-Пиер Далбера / CC BY 2.0)

В индийските религиозни церемонии много важна роля играе изработеният от черупка на конха духовен инструмент – шанкх. В индийската култура шанкхът означава могъществото на боговете и победата на доброто над злото.

Вярва се също, че благоприятният звук, който се създава при свиренето на шанкха, има потенциала да унищожи злото и греха. Скромният на вид шанкх е бил ключов инструмент, използван някога в древна Индия и като военна тръба.

9. Уд

Oud
Един от най-изтъкнатите изпълнители на Уд в Европа е тунизиецът Ануар Брахем (снимка: Музей на изкуствата „Метрополитън“/CC0 1.0)

Удът е изтъкнат арабски инструмент, който спомага за запазването на древните традиции. Той е безпрахов струнен инструмент с къса шийка и крушовидна форма на тялото. Той играе значителна роля в арабската култура и се появява в много исторически изследвания.

Според Назих Гадбан, пенсиониран професор от Ливан, който ръчно изработва този инструмент, произходът му датира отпреди 5000 години. „Удът винаги е бил там, той е свидетел на всички събития; на възходи и падения в арабската култура и затова се споменава в много исторически книги“, казва Гадбан пред The Epoch Times.

10. Мридангам

Mridangam 1
Традиционният индийски барабан – мридангам, е перкусионен инструмент от групата на мембранофонните инструменти (снимка: krugloff/Shutterstock)

Мридангам („глинено тяло“ на санскрит) е двустранен барабан, на който се свири с пръстите и двете длани на ръцете. В някои части на Индия той се смята и за инструмент на боговете.

Първоначално е бил създаден от глина, но сега се изработва от един блок дърво. Точният произход на мридангама не е известен, инструментът обаче може да бъде видян в редица древни архитектури и картини. В древна Южна Индия мридангамът е бил един от основните ударни инструменти, които са обявявали началото на войната, тъй като се е смятало, че свещеният му звук ще предпази краля и неговата армия.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Основател на оркестър „Кантус Фирмус“ и Главен оперативен директор на "Фреш радио груп"

Ректорът на СУ „Климент Охридски“ спрял радио „Класик А“, защото студентите не слушали класика

0
0
Тръмп заявява, че има идеи относно Иран, но засега не поема ангажимент за военна намеса на САЩ

Тръмп заявява, че има идеи относно Иран, но засега не поема ангажимент за военна намеса

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
image 2025 06 15 175032014

За и против влизането на България в еврозоната (Част I)

0
0
Проф.д.ик.н. Румен Гечев и доц. Григор Сарийски (Колаж – Станислав Николов)

За и против влизането на България в еврозоната (Част II)

0
0
Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
2
Министър Георг Георгиев прие председателя на вече заличеното сдружение Културен клуб “Иван Михайлов” Люпчо Георгиевски в МВнР

Люпчо Георгиевски, председателят на заличения Културен клуб “Иван Михайлов”, се срещна с министъра на външните работи

0
0

Свързани Публикации

БЪЛГАРИТЕ В АРМЕНИЯ – ПОТОМЦИ НА ТРАКИТЕ МИЗИ, ПЕОНИ, ФРИГИ

Българите в Армения – потомци на траките мизи, пеони и фриги

0
0
Фалун Дафа практикуващи празнуват Световния ден на Фалун Дафа на "Юниън скуеър" в Ню Йорк на 11 май 2025 г. Лари Дай/The Epoch Times

Милиони празнуват на 13 май Световния ден на Фалун Дафа

0
0
Надежда: Лек за депресия, когато нищо друго не действа

Надеждата – лек за депресия, когато нищо друго не работи

0
0
Писането на ръка активира мозъка ви — ето как

Писането на ръка активира мозъка ви

0
0
Морал и дълголетие

Морал и дълголетие

0
0
Основател на оркестър „Кантус Фирмус“ и Главен оперативен директор на "Фреш радио груп"

Ректорът на СУ „Климент Охридски“ спрял радио „Класик А“, защото студентите не слушали класика

0
0
Законодатели разследват антиимиграционни бунтове в Лос Анджелис за връзки с Китайската комунистическа партия

Законодатели разследват бунтовете в Лос Анджелис срещу антиимиграционните служби за връзки с Китайската комунистическа партия

0
0
Русия удря украинска петролна рафинерия в нов удар по енергийната инфраструктура на Киев

Русия удря украинска петролна рафинерия в нов удар по енергийната инфраструктура на Киев

0
0
Проф.д.ик.н. Румен Гечев и доц. Григор Сарийски (Колаж – Станислав Николов)

За и против влизането на България в еврозоната (Част II)

0
0
image 2025 06 15 175032014

За и против влизането на България в еврозоната (Част I)

0
0
Следваща публикация
Президентът на Българския футболен съюз (БФС) Борислав Михайлов - 21 май 2022г. (снимка: личен архив - Фейсбук)

Морално ли е Борислав Михайлов да остане президент на БФС? (обновена)

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria