Getting your Trinity Audio player ready...
|
Конгрес на БФС за избор на президент е планиран за 15 март 2024 г.
На пресконференция, която се състоя на 8 декември в БТА, Димитър Бербатов представи официално кандидатурата си за президент на БФС. Пред събралите се медии той обяви, че слага началото на кампанията си. Бербатов, Стилиян Петров и Мартин Петров отдавна се противопоставят на сегашното ръководство на БФС с мотивите, че то е корумпирано и вредно за родния футбол. Бербатов сподели, че извънреден конгрес на БФС за избор на президент ще се проведе на 15 март 2024 г. и това ще бъде голямо предизвикателство за него и екипа му, а и за цялата футболна общност, която не желае Михайлов начело на БФС.
Бербатов очерта детайли около кандидатурата си в т.ч. как ще протича кампанията му и кои са основните стълбове на неговата програма за развитието на българския футбол.
Според Петър Величков от екипа на Бербатов това, че Боби Михайлов е подал оставка, не бива да успокоява никого, защото от екипа му подготвят различни „капани” с цел осуетяване на новия конгрес. Провеждането на конгреса е само малка част от работата, която трябва да се случи за промяната на българския футбол, допълни той. Ще бъде проведен конгрес и екипът на Михайлов ще го обжалва, ако резултатът от него не се хареса на досегашните домакини на БФС. Евентуално обжалване на конгреса на БФС би имало за цел да остави Борислав Михайлов на власт и той да спечели време за поставянето на проблема в забвение и евентуалното му поредно замитане.
След подаването на оставката от Михайлов Михаил Касабов бе избран за временно изпълняващ президент на БФС. Той трябва да свика и проведе конгреса, както е по устав. От ръководството на БФС отказват да впишат Касабов като ръководител на футболния съюз, като според експерти в средите причината е една. Ако бъде обжалван конгреса в бъдеще, ръководството ще трябва да бъде това, което е вписано – тоест Михаил Касабов ще остане начело на БФС. По този начин с ерата Михайлов ще бъде приключено. Въпреки че по закон от БФС са длъжни да впишат Касабов като изпълняващ директор на футболният съюз, сегашното ръководство отказва. Всички дела и неясни казуси относно Българския футболен съюз ще приключат тогава, когато бъде избрано ново ръководство на съюза, след провеждането на легитимен конгрес.
От екипа на Бербатов призовават за позитивни и градивни дискусии за разрешаването на всички въпроси, свързани с българския футбол. Димитър Бербатов прикани бъдещите кандидати за управлението на БФС да се явят публично с екипите и програмите си, за да може заедно да се обединят за честен и успешен конгрес. Бербатов поиска журналисти да отразяват провеждането на конгреса от начало да край, като това включва както гласуването, така и броенето на бюлетините. Той сподели, че търси срещи и разговори с представители на държавното управление в лицето но Министър-председателя акад. Денков и настоящия външен министър Мария Габриел, а също и спортния министър.
Визията за развитие, която очертава Бербатов, е базирана на ясни и значими приоритети. Тя бе представена в сбита форма, като футболистът наблегна на най-важното от нея – партньорство и сътрудничество с държавата. Бербатов потвърди, че са заемани работещи практики от други държави с отлично функциониращи футболни отбори. Ето и малка част от останалите очертани важни приоритети.
Приоритети в Програмата за развитие на българския футбол 2024 – 2028 г. на Бербатов и екипа му
Едно от най-важните неща е мандатността на президента на Българския футболен съюз. До три мандата или 12 години е предложението на Бербатов, тъй като някои от промените изискват време, за да се видят техните резултати. В допълнение той акцентира и върху необходимостта от нови организационни и структурни промени, анализи и оценки на административния капацитет, както и обучение и анализ на кадрите.
Отделяне на професионалната лига от Българския футболен съюз. С това БФС цели да се съсредоточи върху основните си приоритети като: национален отбор, детско-юношеска школа, аматьорски футбол и треньорска школа.
Повече български футболисти – планирана е бонусна система за използване на български футболисти, както и играчи до 21 години да играят 90 минути в първа или втора лига. Бербатов посочи, че така може да бъде изграден добър български продукт и след това да бъде успешно реализиран в чужбина.
Въвеждане на контрол на чужденците извън ЕС играещи в България. Програмата предвижда наличие на максимум трима футболисти извън ЕС, ако определен клуб обаче има желание и възможност да използва повече от предвидените трима, ще има такса за четвърти играч, пети играч и пр. Това ще генерира повече приходи към българските клубове.
Силна подкрепа на аматьорския футбол. Мнозинството от клубовете, регистрирани в БФС, са аматьорски, като финансирането им е от изключително значение, за да могат те да посрещат своите разходи за бъдещото си развитие. Аматьорският футбол е приоритетен за Бербатов и екипа му, като програмата слага фокус върху финансирането, свързано с разходи за инфраструктурни промени, заплати, както и финансиране на детско-юношеските школи.
Определяйки детско-юношеският футбол от първостепенно значение, останалите съмишленици на Бербатов – Стилиян Петров и Мартин Петров го поставят като приоритет и неизменна част в изграждането на нова и работеща стратегия в българския футбол. Планиран е специален мониторинг върху обучението на кадрите, работещи с децата като треньори и съдии.
Женският футбол , доста пренебрегван до момента, също е заложен като приоритетна част в програмата за развитието на българския футбол, като е посочена ясна стратегия за развитие, заимствана от съседна Румъния.
Мини футболът също намира своето значимо място в програмата. По-лесно достъпен и удобен за практикуване на повече места, той е заложен като добра основа за по-нататъшно развитие на добри футболни умения.
Програмата за развитие на българския футбол 2024 – 2028 г. на Бербатов и екипа му предвижда стопроцентово усвояване на средства от ФИФА и УЕФА. В нея са заложени редовен мониторинг, прозрачна отчетност и пълен контрол при усвояването на финансови средства, както и сътрудничество с държавата на всички нива.
На въпрос на Епок Таймс „Кои са маркерите по-които ще познаем, че вече има положителни промени в българския футбол, след като той се управлява от Димитър Бербатов и неговия екип?“, Бербатов отговори следното:
„Това ще бъдат резултатите. Те са единствените показатели, че в българския футбол се случва промяна и тя е за добро. Остават около три месеца до провеждането на нов конгрес на БФС на 15 март. Тогава ще стане ясно ще могат ли Димитър Бербатов и екипът му в бъдеще да реализират своята програма, обещаваща така бленувания възход на този спорт или за пореден път няколко поколения българи ще преглъщат горчивия хап, наречен български футбол.“