Главният изпълнителен директор на Pfizer Алберт Бурла заяви в телевизионното предаване „America’s Newsroom“ на медията Fox News, на 24 август 2021 г., че в определен момент от бъдещето вероятно ще се появи устойчив на ваксини щам на COVID-19.
„Всеки път, когато в света се появи нов щам, нашите учени се фокусират върху него – казва Бурла в интервюто. – Те го изучават, за да разберат дали този варинт може да избегне защитата на нашата ваксина. Все още не сме идентифицирали нито един такъв, но смятаме, че един ден вероятно ще се появи.“
Това не е първият път, когато Бурла вещае такава нерадостна прогноза. Той се спря подробно на проблема в интервю с глобалната медийна организация Fortune през февруари 2021 г. Това стана точно когато общественото внимание все повече се насочваше към новите мутации на ККП вируса (китайската комунистическа партия) – патогенът, който причинява COVID-19.
В отговор на въпрос за ефективността на ваксината на Pfizer срещу нововъзникващи щамове Бурла заяви, че е „доста сигурен“, че новите мутации могат да се неутрализират и цитира окуражаващи лабораторни резултати. В същото време той поясни, че „основният въпрос“ е каква е вероятността в крайна сметка да се появи устойчив на ваксини вариант на коронавируса.
„Теоретично, това е твърде възможен сценарий. Ако предпазите много голяма част от населението и се появи щам, който може да използва тази част от него, за да се възпроизвежда, докато действащите в момента щамове не могат да го направят, очевидно той ще измести оригинала. Не можем да кажем със сигурност, но в момента според мен това е възможен сценарий“ – допълва Бурла.
Шефът на Pfizer също така сподели пред Fortune, че технологията на тРНК, която използва ваксината Pfizer-BioNTech, позволява бързото разработване на нова нейна версия, способна да създаде различна имуногенност, която може да покрие нови мутации. Той прогнозира, че такава ваксина може да бъде разработена за около два месеца, но отбеляза, че това ще зависи от множество фактори, включително регулаторните ограничения.
В интервюто с Fox News Алберт Бурла разшири темата, като добави, че Pfizer има установена процедура, която позволява на компанията да разработи специфична за даден вариант на вируса ваксина, в рамките на 95 дни от идентифицирането на нова мутация.
Коментарът на Бурла беше направен в същия ден, в който Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) съобщиха за нови данни, които хвърлят повече светлина върху ефективността на ваксината срещу Delta варианта. Проучването на CDC е основано на 4217 напълно ваксинирани участници, от които 65% са получили ваксината на Pfizer, 33% са били ваксинирани с ваксината на Moderna, а 2% са получили ваксината на Johnson & Johnson. Данните на CDC сочат по-ниска ефективност (66%) през доминиращия период на Delta щама в сравнение с месеците, предхождащи неговото разпространение (91%).
Един ден преди интервюто на Алберт Бурла – на 23 август 2021 г., Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA) издаде пълно регулаторно одобрение за прилагане на COVID-19 ваксината на Pfizer на лица на и над 16 години. Това я прави първата по рода си ваксина, която излиза извън рамките на употреба само в извънредни ситуации, каквато е ККП вирус пандемията.