Българските ученици пробват за първи път наркотици на 14 години, като започват с марихуана и райски газ
В последно време все по-често научаваме за инциденти свързани с деца, пострадали след употребата на наркотици. Особено популярни в момента са така наречените „дизайнерски” наркотици. Стигна се дори до смъртен случай на 14 годишно момче, употребявало „Вейп”. Трагедията се разигра в Плевен, където детето падна от 7-я етаж, след пушене на „Вейп” със свои приятели. Първите сведения по случая показаха, че в течността е имало наркотик. Предварителните резултати от назначената физико-химическа експертиза показват, че наличната течност е хексахидроканабинол – познат като синтетична марихуана. Този вид дизайнерски наркотик, както редица други, се продава свободно на пазара, както и в интернет.
Проучване в България, проведено през 2021 г. сред 4109 ученици, показва, че 14,7% от учениците в страната са употребявали някога в живота си някакво наркотично вещество. Европейски център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите алармира, че сега обществото е изправено пред предизвикателство за справяне с наркотиците при децата, тъй като се наблюдава лесен достъп и голямо разнообразие.
Засилва се тенденцията при употребата на психоактивни субстанции и синтетични наркотици. Но бурната експанзия на „дизайнерските” наркотици не е от сега, тя залива пазара още преди 10-12 години, посочва Стефан Бакалов от отдел „Борба с наркотрафика” в „Митница София”.
Какво представляват дизайнерските наркотици?
Това са психоактивни вещества, които са химични съединения, имитиращи ефектите на популярните наркотици. Кокаин, хероин, канабис, екстази – можем да кажем, че това са разпознаваемите наркотици. От друга страна дизайнерските наркотици се делят на синтетични и канабиноиди. Ефектите им наподобяват този на канабиса например, но активното вещество не е извлечено по естествен път от растението, а е продукт в химическа лаборатория. Срещат се още и като синтетични катинони (имитиращи ефекта на кокаина) и синтетични опиоиди (търсещи ефекта на хероин, но с много по-мощно действие). Най-големият проблем при тях е, че не са незаконни тоест чрез промяна на химичната им структура се заобикаля закона.
Откъде се сдобиват децата с наркотици?
От многото репортажи, излъчени по медиите в последно време, стана ясно, че тези наркотици се купуват свободно по интернет както и в квартални магазини. Лесният им достъп не представлява никакво предизвикателство за децата – както знаем, те пребивават значително количество време в интернет. Дизайнерската дрога може да се намери в изключително разнообразие. Тя се предлага под формата на течности, на листенца чай, като желирани бонбони и ленти за под езика, на прах и пр. Намират се в разнообразни, цветни и примамващи детското око опаковки. Освен, че са цветни и примамливи, те са и с доста по-ниски цени, което ги прави и толкова достъпни. Цените на тези наркотици са ниски, тъй като се създават само в химична лаборатория.
Ефектът
Едни от най-разпространените и опасни дизайнерски наркотици са синтетичните опиоиди. Те са на базата на фентанила, а той е над 80 пъти по-силен от морфина. САЩ също са сред най-големите потърпевши от нахлуването на китайски фентанил от доскорошните не строго пазени граници. Поради огромната си сила на влияние „дизайнерските” наркотици са десет пъти по-пристрастяващи, имат голям халюциногенен ефект и често водят до шизофрения. Детската нервна система е твърде слаба и все още неразвита, за да понесе опасното количество отрова, а ефектът са тежки депресивни състояния. Това обяснява факта, че се увеличава и употребата на антидепресанти при децата. Засиленият прием на бензодиазепини (антидепресанти) се опитва да потуши ефекта от приема на синтетичните наркотици и така децата се завъртат в омагьосан кръг.
Кои са причините децата да посягат към наркотиците?
Възрастовата граница на деца, посегнали към наркотиците, става все по-малка, ако преди първият досег беше свързан с тийнейджърството, около 16 – 17 годишна възраст, то сега възрастта е далеч по-малка: 10 – 13 г. Тревожността е сред най-често срещаните причини при децата да посегнат към желаното опиянение. Детската тревожност и депресия е на изключително високо ниво, което не познаваме досега. Социалните мрежи задълбочават тази тревожност, тъй като формират погрешни представи за щастие при подрастващите. Отсъствието на родителите и липсата на споделянето с децата задълбочават пагубната тенденция. Така децата се чувстват самотни и неразбрани и посягат към лесно достъпни и евтини опиати. Нестабилната семейна среда също е сред водещите източници на тревожност при подрастващите.
Защо често институциите са с вързани ръце?
Веществата, които са внедрени в дизайнерските наркотици са неразпознаваеми като вредни. Държавата е крайно необходимо да намери механизми и да класифицира тези субстанции като вредни, за да могат да бъдат преследвани от закона.
Държавата
До този момент нито Министерството на здравеопазването, нито Министерството на образованието и науката са инициирали каквато и да било кампания по превенция и безопасност от „дизайнерските наркотици”.
Семейството
Семейството си остава най-сигурния начин за превенция и подкрепа на децата. Ежедневните приятелски разговори с подрастващите са най-добрият подход, който родителите могат си осигурят.
Кампания на БНТ „Не дишай смърт“
Българската национална телевизия започна информационна кампания под надслов #НеДишайСмърт, провокирана от вълната инциденти в страната, както и множеството сигнали за незаконна продажба на забранени вейпове сред непълнолетни.
Кампанията на БНТ „Не дишай смърт“ е общественозначима кауза, която може да спаси човешки животи. Тя е насочена срещу нарастващата употреба от деца и младежи на вейп устройства с често опасно съдържание. Целта й е да информира не само младите хора, но и техните родители, както и да привлече вниманието на институциите към тази повече от обезпокоителна тенденция.