• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 7 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот

Как Африка стана ключова връзка за мексиканските картели в производството на фентанил

отЕкип на The Epoch Times
8 януари , 2025
Как Африка стана ключова връзка за мексиканските картели в производството на фентанил

Илюстрация от The Epoch Times, Getty Images, Shutterstock

Картелът „Синалоа“ използва Южна Африка като врата към континента, където е създал бази за производство на фентанил, съобщиха от полицията.

ЙОХАНЕСБУРГ — Според местни и международни правоохранителни агенции, мексиканската организирана престъпна група, обвинена за кризата с фентанила в САЩ, сега произвежда смъртоносния наркотик в Африка.

Картелът „Синалоа“ е избрал Южна Африка като основна оперативна база, казват те, до голяма степен заради силните ѝ търговски връзки с Китай, който произвежда химикалите, използвани за производство на синтетичния опиоид.

„На този етап няма голям пазар за фентанил в Африка, така че основната част от този наркотик, който се произвежда в подземни лаборатории на континента, се контрабандира в САЩ – най-големият пазар на фентанил в света“, каза генерал-лейтенант Годфри Лебея, началник на „Ястребите“, най-висшето полицейско разследващо звено в Южна Африка.

Свръхдозите от наркотици са убили приблизително 400 000 американци от 2021 г. насам, като мнозинството са свързани с фентанила, според статистика, събрана от Центровете за контрол и превенция на заболяванията.

В законната си рецептурна форма фентанилът е високоефективно болкоуспокояващо.

Престъпниците обаче копират химическия му състав в лаборатории и го продават незаконно като прах, поставят го върху попивателна хартия, слагат го в капкомери и назални спрейове или правят хапчета, които изглеждат като легитимно предписани опиоиди, според доклад на Националния институт за злоупотреба с наркотици на САЩ.

Няколко милиграма фентанил могат да убият, тъй като е 50 пъти по-силен от хероина и 100 пъти по-силен от морфина.

Г-н Лебея каза пред The Epoch Times, че южноафрикански „наркотрафиканти и банди, свързани с картела „Синалоа“ тестват местните пазари на наркотици.

„Фентанилът определено навлезе в нашите трафик канали“, каза той. „Знаем това, защото арестуваме заподозрени, които го притежават, и те ни казват: ‘Искаме да видим дали южноафриканците ще развият вкус към фентанила.’

„Това е много тревожно, защото видяхме мащаба на кризата в Америка и не искаме нашата страна да тръгне по същия път.

„Но трябва да бъдем реалисти и да признаем, че е възможно да се стигне до трагедия, защото фентанилът е много по-евтин от другите наркотици, циркулиращи в Южна Африка, като кокаин и хероин, а мексиканците, които движат употребата на фентанил в Америка, сега са на наша земя.“

През юли „Ястребите“ направиха обиск в това, което по-късно описаха като „наркосуперлаборатория“ в северната провинция Лимпопо на Южна Африка, конфискувайки големи количества метамфетамин, малко количество фентанил и около 250 килограма химикали, използвани за производство на двата наркотика.

image-5783022
„Лицата на фентанила“ – стена със снимки на американци, починали от свръхдоза фентанил, в централата на Агенцията за борба с наркотиците в Арлингтън, Вирджиния, на 13 юли 2022 г. Agnes Bun/AFP чрез Getty Images

Южноафриканският фермер Рулоф Бота (57 г.) и трима мексикански граждани – Гонсалес Хорхе Партида (51 г.), Гутиерес Лопес (43 г.) и Рубен Видал Родригес (44 г.) очакват съдебен процес за предполагаемо производство, търговия и притежание на незаконни наркотици, както и за пране на пари.

„Все още разпитваме мексиканците“, каза Лебея. „Те не казват много. Но международни партньори ни дадоха информация, че тези мъже работят за картела Синалоа.“

Луфуно Садики, старши преподавател по криминология в Университета в Кейптаун, каза пред The Epoch Times, че е „лесно за мексиканците да се слеят с местните“, защото изглеждат много подобни на южноафриканците от смесена раса.

„Изглежда, че мексиканците, предимно от картела „Синалоа“, се свързват с местните банди и ги въвеждат в занаята, така да се каже, [по отношение на] фентанила“, каза тя.

„В замяна южноафриканците запознават хората от картела с доверени контакти в престъпния подземен свят и с корумпирани служители.“

Организираните престъпни групи са привлечени към Южна Африка по няколко причини, според професор Антъни Минаар, експерт по управление на риска за сигурността в Университета в Лимпопо.

„Това е най-богатата икономика на континента с банкова система, която е свързана международно, но има недостатъци“, каза той пред The Epoch Times. „Страната има добре установени собствени пазари на наркотици и множество банди за трафик на наркотици.

„Южна Африка също предлага редовни полети до Централна и Южна Америка, а пристанищата ѝ се посещават ежедневно от кораби, регистрирани в Мексико.

„Освен това има голям търговски обмен от Китай, а престъпниците крият химикали, използвани за производство на кристален метамфетамин и фентанил в контейнери, идващи от Китай.

„Южна Африка също има високо ниво на официална корупция.“

Професор Франсоа Стейн, ръководител на Катедрата по криминология в Университета на Фрий Стейт, каза пред The Epoch Times, че картелът Синалоа „вероятно е бил в Южна Африка по-дълго, отколкото мислим“, може би повече от десетилетие.

„Откриваме доказателства за това едва сега, защото нашите системи са се подобрили през последните пет години или повече, както и сътрудничеството ни с американските правоохранителни органи“, каза той.

image-5783023
Полицейски служител от щата Синалоа помага за разглобяването на една от трите нелегални лаборатории, които произвеждат незаконни синтетични наркотици, предимно метамфетамин, в Ел Дорадо, Мексико, на 4 юни 2019 г. Rashide Frias/AFP чрез Getty Images

През септември 2022 г. служители на Митническата и гранична защита на САЩ в Луисвил, Кентъки, прихванаха пратка от Южна Африка, съдържаща достатъчно кокаин и фентанил, за да убие 220 000 души.

„Този фентанил трябва да е бил произведен в Южна Африка или някъде другаде в Африка“, каза Стейн. „Ако това не е така, все пак е ясно, че Южна Африка се използва като канал за внасяне на фентанил и други наркотици на американския пазар и други пазари.“

През януари 2024 г. полицията откри кристален метамфетамин и фентанил на стойност 37 милиона ранда (около 3,7 милиона лева), скрити в орнаменти в склад за товари на международното летище О.Р. Тамбо в Йоханесбург.

Пратката е била предназначена за Нова Зеландия.

„Наистина е тъжно да знаем, че нашата територия се използва, за да играе роля в епидемията от фентанил в Америка“, каза Годфри Лебея.

„Но бих искал американците да знаят, че ние си сътрудничим със съответните агенции в Съединените щати и правим всичко възможно [за предотвратяване на производството и разпространението на фентанил].“

Обвинителен акт в дело в американски съд, свързано с производството на фентанил, го описва като „най-смъртоносна наркотична заплаха“, срещана някога в страната.

authentic fentanyl lethal dose 005 0 ls
Смъртоносната доза фентанил е 2 милиграма, приблизително количеството на върха на този молив. Източник DEA

Обвинителният акт посочва, че фентанилът е водещата причина за смърт при американци на възраст между 18 и 49 години. На определен етап 97 души са умирали средно на ден в случаи, включващи синтетични опиоиди като фентанил.

Според Националната оценка на заплахата от наркотици за 2024 г. на Администрацията за борба с наркотиците (DEA), картелите „Синалоа“ и „Халиско“ са основните и най-опасни престъпни организации в Мексико.

Докладите на DEA през последните години сочат, че картелът „Синалоа“ изнася своя „опит с нелегални лаборатории в Африка.“

Според оценката, картелите „Синалоа“ и „Халиско“ „управляват обширни глобални вериги за доставки – от прекурсорни химикали до производствени съоръжения – и ръководят сложна мрежа от съучастници, която включва международни спедитори, трансгранични превозвачи, корумпирани служители, строители на тунели, фиктивни компании, перачи на пари и други.“

Г-н Минаар каза, че е „чудесно“, че Южна Африка „се бори“ с производството на фентанил, но че „трябва също така да участва по отношение на спирането на потока от прекурсорни химикали“ от Китай в страната.

image-5783028
Агенти на Митническата и гранична защита на САЩ конфискуват приблизително 47 000 разноцветни хапчета фентанил, 186 000 сини хапчета фентанил и 3,2 килограма метамфетамин, скрити в подово отделение на превозно средство на входен пункт Ногалес, Аризона – границата между САЩ и Мексико на 3 септември 2022 г. U.S. Customs and Border Protection

„Няма да спрем производството на кристален метамфетамин и фентанил като арестуваме няколко мексиканци“, каза той. „Можем да постигнем това само със законодателство, което силно ограничава вноса на химикали от Китай.“

Това обаче е „деликатно“, каза професор Стейн, тъй като Китай е най-големият двустранен търговски партньор на Южна Африка.

„Ако искаме да спрем престъпността, трябва да махнем политиката от пътя и да игнорираме тесните отношения на правителството с Пекин“, каза той. „Трябва да рискуваме да обидим Пекин, иначе никъде няма да стигнем скоро в тази борба.

„Трябва да вземем пример от Америка.“

Администрацията на Байдън предприе мерки срещу вноса на химикали от Китай.

През октомври 2024 г. Съединените щати обвиниха осем химически компании и осем служители, базирани в Китай, при опит за разпространение на синтетични опиоиди и прекурсорни химикали, използвани за производство на наркотиците.

„Глобалната верига за доставки на фентанил, която завършва със смъртта на американци, често започва с химически компании, базирани в Китай“, каза главният прокурор Мерик Гарланд в изявление по това време.

„За да прекъснем тази критична връзка във веригата за доставки на фентанил, Министерството на правосъдието агресивно разследва и преследва тези компании.

„Ще продължим да се прицелваме във всяка организация и лице, които подхранват смъртоносната търговия с наркотици.“

Според изявлението, някои от замесените китайски компании „са демонстрирали предишен успех в осъществяването на стабилни доставки на продукти за клиенти в Мексико и Съединените щати в продължение на години.“

image-5783021
Вътрешен изглед на превозно средство, след като мексиканските власти конфискуват фентанил по време на съвместна операция на 4 декември 2024 г. Omar H Garcia Harfuch чрез Reuters

„Една от компаниите дори заяви, че всеки месец изпраща ‘повече от 20 килограма [синтетични опиоиди или прекурсорни химикали] в Съединените щати, Африка, Канада и други страни'“, се казва в него.

През 2023 г. докладът на правителството на САЩ относно Международна стратегия за контрол на наркотиците посочи Южна Африка като една от няколкото страни, „идентифицирани като основни източници на прекурсорни или основни химикали, използвани в производството на незаконни наркотици.“

ВИЖТЕ СЪЩО
gettyimages 936530692 crop 1200x720 1
Фентанил – най-смъртоносният наркотик
Турската организирана престъпност се разширява в Европа с диверсификация на търговията с наркотици
Турската организирана престъпност се разширява в Европа и навлиза в търговията с наркотици
ChemicalDrugLab 138574729 700x420 1
Китайски групировки доминират химическия и паричен сектор на наркокартелния бизнес
seminar
Семинар „Зависимостите и трудния път към свободата“
Как да създадете по-добра версия на себе си
8 начина да бъдем по-добра версия на себе си
Сладкото, пикантно, пикантно растение, което ни спасява от храносмилателни проблеми
За какво помага чай от джинджифил
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Президентът Доналд Тръмп, придружен от републикански законодатели, подписа "Големия красив закон" по време на семеен пикник по случай Деня на независимостта, на южната морава на Белия дом на 4 юли 2025 г. Самюъл Коръм/Getty Images

Доналд Тръмп подписа „Големия красив закон“ в Деня на независимостта

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
signal 2025 07 05 134757

Адв. Румяна Ченалова: Борейки се за лева, защитаваме българската идентичност

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
При отпускане на кредит банките ще получават автоматизирана справка от НАП

При отпускане на кредити банките ще получават автоматизирана справка от НАП

0
0

Свързани Публикации

dsc05552

Живовляк – ползи и приложение

0
0
Как преработените храни могат незабелязано да вдигат кръвното ви налягане

Как преработените храни могат незабелязано да вдигат кръвното налягане

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Никола Цолов спечели квалификацията във Формула 3 на писта Шпилберг, Австрия

Никола Цолов спечели квалификацията във Формула 3 на писта Шпилберг, Австрия

0
0
„ГОРЕ/ДОЛУ“ – проектът, който ще представи България на наградите New European Bauhaus 2025

„ГОРЕ/ДОЛУ“ – проектът, който ще представи България на наградите New European Bauhaus 2025

0
0
image 2025 07 02 210458942

Макрон разговаря с Путин, нарушава европейската изолация на Русия

0
0
Пътна полиция

Край на своеволията в аварийната лента

0
0
Министър Георги Георгиев (https://justice.government.bg/)

Приети са законодателни промени за премахването на България от „сивия списък“ за пране на пари

0
0
Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
Следваща публикация
В Казанлък изпратиха с цветя и аплодисменти своята обичана съгражданка Петя Пендарева в последния ѝ път на 8-ми януари. Снимка: Press TV

За два дни - две големи загуби за българския спорт... и една вълшебна победа (обновена)

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria