Канадският министър-председател Джъстин Трюдо обяви, че ще подаде оставка като премиер и лидер на либералите, след като бъде избран негов заместник. Той също така помоли генерал-губернатора Мери Саймън да отложи работата на парламента до 24 март, което Саймън одобри.
„Снощи по време на вечеря споделих с децата си решението, което споделям с вас днес. Възнамерявам да подам оставка като партиен лидер и като министър-председател, след като партията избере следващия си лидер чрез стабилен, национален, конкурентен процес. Снощи помолих президента на Либералната партия да започне този процес“, заяви Трюдо на 6 януари.
Трюдо направи изявлението след седмици на размирици в либералната фракция, като много депутати публично призоваха за оставката му на фона на спадащи рейтинги в проучванията.
Трюдо каза, че е искал да остане за следващите избори, които ще се проведат тази година, за да се състезава с консерваторите на Пиер Поалиевр, които бележат ръст в проучванията, но заяви, че вътрешният конфликт в Либералната партия е направил невъзможно той да продължи като лидер.
„Не съм човек, който се отдръпва от битка, особено когато битката е толкова важна като тази, но винаги съм бил воден от любовта си към Канада“, каза той.
„Канадците заслужават реален избор на следващите избори и за мен стана очевидно, че с вътрешните битки не мога да бъда този, който ще носи либералното знаме на следващите избори.“
Разглеждайки мандата си като министър-председател от 2015 г., Трюдо спомена икономиката и търговията със Съединените щати, управлението на страната по време на пандемията, работата по помирението с коренното население, подкрепата за Украйна и политиките за климатичните промени.
„От 2015 г. се боря за тази страна, за вас, за укрепване и разрастване на средната класа… Обединихме се, за да се подкрепяме взаимно по време на пандемията, да придвижим напред помирението, да защитим свободната търговия на този континент, да стоим твърдо с Украйна и нашата демокрация, и да се борим с климатичните промени и да подготвим икономиката ни за бъдещето“, каза той.
Трюдо каза, че ще остане „част от прогресивното движение, което ще търси по-добро бъдеще за канадците“ и че следващият лидер, избран от партията, ще носи „прогресивното либерално знаме“ на следващите избори.
Отлагане на Парламента
Попитан защо не свиква незабавни избори, както искат опозиционните партии, Трюдо заявява, че е решил да помоли генерал-губернатора да отложи Парламента до 24 март, защото е искал както да пренастрои Парламента, след като е бил „парализиран с месеци“, така и да намали „поляризацията“ с обявяването на оставката си.
Консерваторите проведоха филибастър на заседанията на Камарата на общините по време на есенната сесия заради отказа на правителството да предаде напълно всички документи по скандала със зеления фонд на полицията. Либералите цитират съображения за поверителност за отказа си да предадат напълно нередактираните документи.
„Пренастройката, която имаме, всъщност е двустранна. Едната е отлагането, но другата част е признаването, че премахването ми от уравнението като лидер, който ще се бори на следващите избори за Либералната партия, би трябвало също да намали нивото на поляризация, което виждаме в момента“, каза Трюдо.
Консерваторите критикуват отлагането на Парламента от Трюдо, казвайки, че това е предназначено да даде на либералите шанс да организират лидерска надпревара, вместо да има по-ранни избори, предизвикани от вот на недоверие след подновяването на работата на Парламента на 27 януари.
„Министър-председател, избран от либералните инсайдери, който е в края на мандата си, би трябвало да се справя с множество кризи на недостъпни цени, престъпност и тарифи“, каза консервативният депутат Мишел Ремпел Гарнър в онлайн публикация.
Следващите федерални избори трябва да се проведат на или преди 20 октомври.
Ниски рейтинги, размирици
Призивите за оставката на Трюдо се засилиха след оставката на Кристия Фрийланд като заместник министър-председател и министър на финансите на 16 декември. Фрийланд подаде оставка, след като Трюдо я информира, че ще бъде преместена на друга министерска позиция. В писмото си за оставка тя изрази загриженост относно правителствените разходи във време на финансови предизвикателства пред страната.
Публичните призиви от фракцията за отстраняването на Трюдо започнаха да се появяват през лятото, след като либералите загубиха дългогодишната си крепост Торонто-Сейнт Пол от консерваторите в частични избори, тъй като подкрепата за либералите в проучванията намаляваше с месеци.
Пораженията в частичните избори в предишни либерални избирателни райони се повториха в монреалския район Ласал-Емар-Вердюн през септември, където спечели Блок Кебекоа, и в частичните избори в Кловърдейл-Лангли Сити в Британска Колумбия през декември, където консерваторите спечелиха с голяма преднина.
Пораженията дойдоха, докато консерваторите поддържат двуцифрена преднина пред либералите в проучванията през последната година. Проучване от 3 януари на Ангъс Рийд показа, че подкрепата за либералите с Трюдо като лидер е паднала до 13 процента.
Трюдо беше казал, че ще използва празниците, за да размисли и да реши за бъдещето си.
Кандидати за лидерство
Сред кандидатите за лидерство, разгледани в проучването на Ангъс Рийд, подкрепата за либералите се покачва до 21 процента, ако Фрийланд стане лидер.
Други имена, споменавани като възможни кандидати за лидерство, включват министъра на финансите Доминик ЛеБланк, министъра на външните работи Мелани Жоли, министъра на транспорта Анита Ананд, министъра на индустрията Франсоа-Филип Шампан, бившия управител на Банката на Канада и Английската банка Марк Карни и бившия премиер на Британска Колумбия Кристи Кларк.
Развитията идват, докато новият президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще наложи 25-процентни мита върху канадския внос, освен ако страната не предприеме действия за охрана на границата, за да спре потока от наркотици и нелегални имигранти към Съединените щати.
Междувременно, след оставката на Фрийланд от кабинета, Новата демократична партия (НДП) се присъедини към другите опозиционни партии, заявявайки, че възнамерява да свали малцинственото либерално правителство чрез вот на недоверие.
НДП преди това имаше споразумение за подкрепа и доверие с либералите, според което подкрепяше либералите при ключови гласувания в замяна на определено законодателство като национални програми за дентални грижи и фармацевтични грижи. Лидерът на НДП Джагмийт Сингх прекрати споразумението през септември, но партията продължи да гласува с либералите по въпроси на доверие.
Министър-председател от 2015 г.
Трюдо, 53-годишният наследник на бившия министър-председател Пиер Трюдо, учи литература в Университета МакГил, завършвайки през 1994 г., и образование в Университета на Британска Колумбия, завършвайки през 1998 г.
Той работи като учител няколко години, преди да последва стъпките на баща си в политиката, ставайки либерален депутат през 2008 г. и представлявайки избирателния район Папино в Монреал.
Трюдо стана лидер на либералите през 2013 г. и успя да съживи партията от трето място до формиране на правителство през 2015 г., спечелвайки мнозинство срещу консервативното правителство на Стивън Харпър.
Неговото правителство с мнозинство беше редуцирано до малцинствено през изборите през 2019 г. и остана повече или по-малко същото след пандемичните избори през 2021 г.
С девет години начело, Трюдо е един от по-дълго служилите министър-председатели на Канада по отношение на времето на поста, класирайки се седми досега сред 23-мата, заемали поста от 1867 г.