• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Взаимоотношения

ЕС въвежда алтернатива на китайската стратегия „Един пояс, един път“

отЕмел Акан
24 септември , 2021
ЕС въвежда алтернатива на китайската стратегия „Един пояс, един път“

Урсула фон дер Лайен произнася реч по време на дебат на тема "Състоянието на Европейския съюз" в рамките на пленарна сесия в Страсбург на 15 септември 2021 г. (Снимка: YVES HERMAN/POOL/AFP чрез Getty Images)

Глобалната стратегия „Един пояс, един път“ включва инфраструктурно развитие на около 70 страни с цел подобряване на регионалната свързаност, но в действителност ги поставя в капан на финансов дълг спрямо Китай

Европейският съюз (ЕС) обяви на 15 септември, че въвежда нова инвестиционна програма, наречена „Глобален път“, за да се конкурира с противоречивата китайска програма за развитие – Инициативата „Един пояс, един път“, която натовари много бедни държави с големи дългове.

В речта си за състоянието на Съюза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че новата програма ще бъде „образец“ за бъдещите европейски инвестиции и проекти по света.

„Ние сме добри във финансирането на пътища. Но няма смисъл Европа да изгражда перфектен път между медна мина, собственост на Китай, и пристанище, собственост на Китай – каза тя пред депутатите в Европейския парламент. – Трябва да станем по-умни, що се отнася до този вид инвестиции.“

Китай е управляван като еднопартийна държава от идването на комунистическата партия на власт през 1949 г. Докато администрацията на Тръмп не започна да конфронтира режима за нарушаване на международното право и масовите нарушения на правата на човека, Западът в продължение на повече от 40 години правеше бизнес с Китай с надеждата, че комунистическият режим ще либерализира страната.

Но това, което се подстигна, е точно обрантото.

С променящите се глобални насоки Урсула фон дер Лайен каза, че Европейският съюз е подобрил фокуса си и иска да прави инвестиции в „качествена инфраструктура“ в други страни на „основан на ценности подход, предлагащ прозрачност и добро управление“.

„Искаме да създаваме връзки, а не зависимости“ – добави тя.

Нейното съобщение дойде, след като през юни 2021 година лидерите на Групата на седемте (G-7) обещаха да предоставят „демократична алтернатива“ на китайската „Един пояс, един път“ за преодоляване на инфраструктурната пропаст в бедните страни, която се задълбочи от началото на пандемията.

Общите нужди от инфраструктура в развиващите се страни ще надхвърлят 40 трилиона долара до 2035 г., според информационния бюлетин на Белия дом.

За да се намали тази инфраструктурна пропаст и да се противодейства на нарастващото влияние на Пекин по света, лидерите на седемте най-богати държави в света стартираха нова инициатива, наречена „Изграждане на по-добър свят“, или B3W, за подпомагане на финансирането на мостове, пристанища, пътища и други инфраструктурни проекти в развиващите се страни.

От стартирането си през 2013 г. китайската „Един пояс, един път“ е вляла милиарди долари в инфраструктурни проекти в Африка, Латинска Америка, Източна Европа и Азия. През последните години обаче Пекин беше обвинен, че примамва дъжавите, използвайки „дипломация, улавяща ги в капана на финасов дълг“.

china philippines south china sea 600x432 1
Протестиращ държи лозунг по време на митинг пред китайското консулство във финансовия квартал Макати в столицата Манила, Филипини, за отбелязване на Деня на независимостта на 12 юни 2019 г. (снимка: Аарон Фавила/АП)
AP17007357071641 600x400 1
Селяни от Шри Ланка скандират лозунги по време на протест в село Мириджавила в Амбалантота, Шри Ланка, на 7 януари 2017 г. Полицията в Шри Ланка използва водни оръдия в опит да спре жестоките сблъсъци между привърженици на правителството и селяни, които се противопоставят на план, който да даде частна земя за индустриална зона, в която Китай ще има основен дял. Правителството подписа рамково споразумение за 99-годишен наем на пристанището Хамбантота с компания, в която Китай ще има 80% собственост. Длъжностните лица също планират да създадат близка индустриална зона, където китайските компании ще бъдат поканени да изградят фабрики (снимка: AP Photo/Eranga Jayawardena)

Вашингтон многократно критикува китайския режим за разширяване на геополитическото му влияние чрез хищнически практики на кредитиране. Проектите на „Един пояс, един път“ повишиха риска от икономически проблеми в много страни-кредитополучатели, включително Шри Ланка, Черна гора, Пакистан и Таджикистан, поради неустойчиви нива на заеми и непрозрачни договори.

„Искаме да превърнем „Глобален път“ в надеждна марка по целия свят“ – каза фон дер Лайен.

„За да стане Европа по-активен играч в световен мащаб, тя също трябва да се съсредоточи върху следващото поколение партньорства“ – заяви тя, като похвали новата стратегия на ЕС в Индо-Тихоокеански регион, която се стреми да увеличи влиянието на Европа в Азия.

Като част от стратегията ЕС ще формира по-тесни търговски и инвестиционни отношения с Тайван в отговор на нарастващата заплаха, която представлява комунистически Китай в региона.

Фон дер Лайен също критикува практиките на Пекин за използване на принудителния труд и нарушенията на правата на човека, без да посочва пряко Китай.

„Там има 25 милиона души, които са заплашени или принудени да извършват принудителен труд. Никога няма да можем да приемем, че тези хора са принудени да произвеждат продукти и че след това тези продукти се оказват за продажба в магазини тук в Европа“ – заяви тя.

Китай се счита за глобална гореща точка за стоки, произведени с принудителен труд. Длъжностни лица на САЩ и ЕС многократно изразяват загриженост относно използването на принудителен труд в Китай, особено в района на Синдзян.

„Така че ние ще предложим забрана за продукти на нашия пазар, които са направени чрез принудителен труд. Защото правата на човека не се продават – на каквато и да е цена“ – заяви фон дер Лайен.

Емел Акан е репортер по икономическа политика към Белия дом във Вашингтон. Преди това е работила във финансовия сектор като инвестиционен банкер в JPMorgan и като консултант в PwC. Завършила е магистърска степен по бизнес администрация в университета Джорджтаун.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Джордже Симион, председател на партия AUR (Алианс за обединение на румънците), върви пред бившия полски премиер Матеуш Моравйецки (вдясно) в Букурещ на 14-ти март 2025 г. Снимка: Вадим Гирда/AP

В навечерието на Гергьовден – победителят в първия тур на президентските избори в Румъния се казва Джордже Симион

0
0
Иберийско затъмнение повдига опасения относно електрически мрежи с преобладаващи възобновяеми източници

Иберийското затъмнение повдига опасения относно електроенергийните мрежи с преобладаващ дял на възобновяеми източници

0
0
Ник Тенкони оглавява протест срещу потоците нелегални емигранти в Англия в Манчестър на 22-ри февруари 2025 г. Снимка: Дейли Мейл

Ник Тенкони, лидер на UKIP: Когато държавата има здрава културна основа, икономиката се справя добре по естествен път (част II)

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Следваща публикация
Хора се разхождат и си почиват пред операта в Осло по време на пандемията от коронавирус, 27 юли 2020 г., Осло, Норвегия. (Снимка: Sean Gallup/Getty Images)

Норвегия премахва ограниченията, ще третира COVID-19 като грип

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria