• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

Европейският съюз въвежда първите регулации за криптоактиви

отЕкип на The Epoch Times
27 май , 2023
Европейският съюз въвежда първите регулации за криптоактиви

Визуално представяне на криптовалутата Биткойн, Лондон, 30 май 2021 г. (Edward Smith/Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

Европейският съюз одобри набор от правила – първата подобна регулация в света – за регулиране на криптоактиви като криптовалути и токени в опит да ограничи дейностите по изпиране на пари и да защити инвеститорите.

Законодателството за пазарите на криптоактиви (Markets in Crypto-assets – MiCA) беше одобренo единодушно от членовете на Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС (EcoFin). EcoFin представлява министрите на икономиката и финансите на всички 27 държави от ЕС. Правилата бяха обект на обсъждане от Европейския парламент, който даде одобрението си още през месец април.

Новите правила ще увеличат прозрачността и ще създадат цялостна рамка за предприятията, опериращи на криптопазарите, включително по отношение на спазването на правилата за борба с изпирането на пари, се посочва в съобщение за медиите на Съвета на ЕС от 16 май.

„Неотдавнашните събития потвърдиха спешната необходимост от налагане на правила, които ще осигурят по-добра защита на европейците, инвестирали в тези активи, и ще предотвратят злоупотребите в сектора на криптоактивите за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма.“, заяви Елизабет Свантесон, министър на финансите на Швеция.

Криптопазарите пострадаха през последните месеци поради фалита на множество фирми. FTX, Alameda, Core Scientific, Voyager Digital, Celsius Network, BlockFi и Three Arrows Capital са някои от големите криптокомпании, които подадоха молби за обявяване в несъстоятелност, решавайки да конвертират активите си в ликвидни такива, за да се разплатят с клиентите си. Смята се, че всяка от тези компании има задължения на стойност милиарди долари, които дължи на хиляди кредитори.

Според уебсайта за пенсионно планиране Еquable поне 15 държавни и общински пенсионни фонда са претърпели загуби при колапса на американската платформа за търговия с криптоактиви FTX през есента на 2022 г. Глобалният инвеститор Пенсионен план на учителите в Онтарио загуби инвестиция от 95 млн. долара във фалиралата криптоборса.

През май миналата година председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард изрази загриженост относно криптовалутите по време на интервю за холандска телевизия.

„През цялото време съм казвала, че криптоактивите са силно спекулативни, много рискови активи. Моята много скромна оценка е, че те не струват нищо. Те не се основават на нищо, няма базови активи, които да действат като котва на сигурността“, заяви Лагард в телевизионното предаване.

Законодателството на ЕС

С MiCA регулациите се определят единни изисквания за публичното предлагане и допускането до търговия на платформа за търговия с криптоактиви, различни от токени, обезпечени с активи, и токени за електронни пари, с токени, обезпечени с активи, и с токени за електронни пари, както и изискванията за доставчиците на услуги за криптоактиви.

Регламентът се прилага по отношение на физическите и юридическите лица и определени други предприятия, които участват в издаването, публичното предлагане и допускането до търговия на криптоактиви или които предоставят услуги, свързани с криптоактиви, в Съюза.

Законодателството е на път да влезе в сила в региона на ЕС това лято и се очаква да бъде въведено от 2024 г.

Фирмите, които искат да емитират, търгуват или съхраняват криптоактиви в блока на ЕС, ще трябва да си осигурят лиценз за това. MiCA има за цел да се бори с укриването на данъци и изпирането на пари чрез криптовалути, като направи трансакциите с тези инструменти по-лесни за проследяване.

От януари 2026 г. доставчиците на услуги в криптоиндустрията ще трябва да получават имената на подателите и бенефициентите на цифрови активи, независимо от сумата на транзакцията.

Субектите, извършващи дейност в криптосектора, ще бъдат задължени да гарантират, че техните протоколи за сигурност отговарят на необходимия стандарт. Те трябва да спазват строги правила за защита на средствата на потребителите и могат да станат отговорни в случай на загуба на средствата на инвеститорите.

MiCA установява изисквания за ликвидност и оповестяване на информация за криптокомпаниите. Ръководството на криптофирма може да бъде глобено, в случай че не се увери, че резервните средства се управляват правилно.

Ситуацията в САЩ

Усилия за установяване на цялостна регулация в криптоиндустрията се полагат и в САЩ. През март 2022 г. президентът Джо Байдън издаде изпълнителна заповед, целяща да гарантира отговорното развитие на цифровите активи.

Оттогава множество правителствени агенции разработват политики, насочени към прокарване на шестте области на фокус, очертани в заповедта, включително защита на инвеститорите и клиентите, осигуряване на финансова стабилност и противодействие на незаконното финансиране.

През септември администрацията на Байдън публикува първата в историята си цялостна рамка, насочена към регулиране на цифровите активи като криптовалутите.

Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан отдавна бие тревога по отношение на криптовалутите, които той постави на радара на администрацията през юни 2021 г. след широко отразената кибератака с цел откуп на компанията Colonial Pipeline, поддържаща най-големия тръбопровод за гориво в САЩ. Компанията е платила солидния откуп в „трудно проследима криптовалута“ след кибератаката, причинила сериозни смущения в доставките на гориво, при които щатите Флорида и Алабама обявиха извънредно положение.

В допълнение, Белият дом посочва, че липсата на протоколи за сигурност е позволила на Северна Корея да „открадне над един милиард долара, за да финансира агресивната си ракетна програма“. Това се отнася до твърденията на Главната агенция по разузнаването на Южна Корея, че северната им съседка е използвала организирани от държавата хакери, за да извлече 1,2 млрд. долара от различни проекти за цифрови активи.

„Privacy coins“ или поверителни монети, представляващи криптовалути, които алгоритмично „измиват“ транзакциите, за да заличат историята на собствеността нa активите, също са в полезрението на администрацията на Байдън. В доклад от 2022 г. „privacy coins” са посочени в раздела „Злоумишлени действия“, като се споменава, че такива токени са предпочитано средство за размяна от престъпници и отрицателни играчи на световната сцена.

Поддръжниците на популярната „privacy coins” разглеждат възможността за извършване на трансакции с анонимност като един от основните принципи, залегнали в основата на криптодвижението. Псевдонимният характер на адресите на биткойн позволява транзакции без идентифициране на лична информация, но това не ги прави напълно анонимна криптовалута. Тъй като цялата история на трансакциите е публично достъпна в блокчейна, разследващите лица или компании могат да сглобят самоличността на хората въз основа на движението на биткойните и данните, съхранявани в IP адресите.

През януари 2023 г. в публикация в блога на Белия дом отново бяха изтъкнати някои от опасностите, които криптовалутите създават, като същевременно бе отправен призив към Конгреса на САЩ да приеме нови закони за ограничаване на престъпната дейност в сектора.

Длъжностните лица характеризираха цифровите активи като обещаваща зараждаща се индустрия, която трябва да бъде обуздана, за да се защитят потребителите. Също така поискаха да се избягва приемането на закони, стимулиращи по-големи инвестиции в криптовалути.

„Законодателството не трябва да дава зелена светлина на основните институции, като пенсионните фондове, да се гмуркат с главата напред на пазарите на криптовалути“, се казва в блога. „Би било сериозна грешка да се приеме законодателство, което обръща посоката и задълбочава връзките между криптовалутите и по-широката финансова система.“

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Джордже Симион, председател на партия AUR (Алианс за обединение на румънците), върви пред бившия полски премиер Матеуш Моравйецки (вдясно) в Букурещ на 14-ти март 2025 г. Снимка: Вадим Гирда/AP

В навечерието на Гергьовден – победителят в първия тур на президентските избори в Румъния се казва Джордже Симион

0
0
Иберийско затъмнение повдига опасения относно електрически мрежи с преобладаващи възобновяеми източници

Иберийското затъмнение повдига опасения относно електроенергийните мрежи с преобладаващ дял на възобновяеми източници

0
0
Ник Тенкони оглавява протест срещу потоците нелегални емигранти в Англия в Манчестър на 22-ри февруари 2025 г. Снимка: Дейли Мейл

Ник Тенкони, лидер на UKIP: Когато държавата има здрава културна основа, икономиката се справя добре по естествен път (част II)

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Следваща публикация
(Kacper Pempel/Reuters)

Ще оцелее ли Twitter като платформа на свободното слово

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria