Getting your Trinity Audio player ready...
|
По данни на групата ADL антисемитските прояви са се увеличили с 240% в Германия и с 300% в Австрия
Евреите в Европа „живеят в страх“, след като случаите на антисемитизъм на континента нараснаха на изключително високи нива, според Европейската комисия.
„Скокът на случаите на антисемитизъм в Европа достигна извънредни нива през последните няколко дни, напомняйки за някои от най-мрачните времена в историята“, се казва в изявление на комисията от 5 ноември. „Станахме свидетели на възобновяване на случаите на антисемитизъм и антисемитска реторика в Европейския съюз и по света: хвърлени коктейли „Молотов“ по синагога в Германия; звезди на Давид, изрисувани със спрейове по жилищни сгради във Франция; осквернено еврейско гробище в Австрия; нападнати еврейски магазини и синагоги в Испания; демонстранти, скандиращи лозунги на омразата срещу евреите.“
„Европейските евреи днес отново живеят в страх“, се казва в съобщението. „В тези трудни времена ЕС застава до своите еврейски общности. Осъждаме тези отвратителни действия по възможно най-категоричен начин.“
В изявлението на Европейската комисия се настоява, че случаите на антисемитизъм са в разрез с „всичко“, което Европа защитава, като се посочва, че ЕС е „решен“ да гарантира благосъстоянието на всички свои общности. От 2021 г. насам ЕС е въвел всеобхватна стратегия за борба с антисемитизма.
Комисията посочи, че ЕС е увеличил финансирането за защита на местата за поклонение и други свързани места. ЕС също така прилага законодателство, за да гарантира, че онлайн платформите реагират бързо на „антисемитско или антимюсюлманско съдържание онлайн“.
„Срещу модела на обществото, който представляваме: общество, основано на равенство, приобщаване и пълно зачитане на правата на човека. Евреи, мюсюлмани, християни – никой не трябва да живее в страх от дискриминация или насилие заради своята религия или идентичност.“, се казва в изявлението.
Според прес съобщение от 6 ноември на еврейската застъпническа група ADL (Anti-Defamation League) поддръжниците на Хамас и други антисемитски настроени субекти са „заплашвали и атакували еврейски и израелски лица и институции по целия свят“ след нападението срещу Израел на 7 октомври, довело до избиването на повече от 1400 граждани.
В Германия RIAS – неправителствената организация, която регистрира случаите на антисемитизъм в страната – регистрира 240% увеличение на подобни инциденти между 7 и 15 октомври в сравнение със същия период на миналата година.
Във Франция министърът на вътрешните работи съобщи за 1040 случаи на антисемитизъм и 486 ареста. Австрия съобщава за 300-процентно увеличение на броя на случаите между 7 и 19 октомври.
След нападението от 7 октомври Европейската комисия първоначално посочи, че ще преразгледа цялата помощ за развитие на Палестина. ЕК обаче оттегли позицията си, след като няколко държави-членки на ЕС се противопоставиха на този ход.
На 19 октомври евродепутатите от ЕС подкрепиха увеличаването на хуманитарната помощ за ивицата Газа, като същевременно поискаха задълбочен преглед, за да се гарантира, че нито едно от средствата няма да се окаже пряко или косвено финансиране на тероризма.
Антисемитизъм в САЩ
Случаите на антисемитизъм се увеличиха и в Съединените щати. Според прес съобщение на ADL от 24 октомври между 7 и 23 октомври е имало 312 случая на антисемитизъм в сравнение с едва 64 случая през същия период на миналата година.
„Всички лидери – от политическите лидери до изпълнителните директори и ректорите на университети – са длъжни решително и недвусмислено да осъдят антисемитизма и тероризма“ – заяви главният изпълнителен директор на ADL Джонатан Грийнблат.
„Това не е трудно. Думите са от значение и докато войната в Газа ескалира, ние насърчаваме всички, които заемат властови позиции, да използват платформите си, за да осъдят омразата и тероризма, където и да се появят.“
На 2 ноември Камарата на представителите на САЩ прие резолюция, осъждаща американските колежи и университети за това, че подкрепят антиизраелски терористични групировки като Хамас и Хизбула, като същевременно допускат антисемитизъм в университетските кампуси.
Подкрепата, оказвана на такива терористични групировки, може да доведе до „създаване на враждебна среда за еврейските студенти, преподаватели и служители“ се казва в резолюцията, внесена от републиканеца Бърджис Оуенс. Тя беше приета с 396 на 23 гласа, като 22-ма демократи гласуваха против мярката.
Камарата на представителите на САЩ прие законопроект за предоставяне на 14,3 млрд. долара за финансиране на Израел, подкрепен с мнозинство от републиканците. Законопроектът, който ще компенсира сумата от 14,3 млрд. долара чрез намаляване на средствата за IRS (Службата за вътрешни приходи на САЩ), предстои да бъде приет от Сената.
Военно участие на САЩ
От 7 октомври насам Съединените щати са пренасочили или изпратили над 15 000 военни в Близкия изток.
Това включва 1200 военнослужещи в региона, разположени в началото на октомври, около 10 000 моряци от ударните групи на самолетоносачите USS Gerald R. Ford и USS Dwight D. Eisenhower, които сега са разположени в Средиземно море, и 4000 моряци и морски пехотинци, разположени заедно с групата за амфибийна готовност „Батаан“.
Междувременно сенаторите Ричард Блументал и Линдзи Греъм са в процес на създаване на двупартийна резолюция, която препоръчва на Съединените щати да нападнат Техеран, ако подкрепяните от Иран фракции в Близкия изток нападнат Израел или убият американски войници в региона.
В интервю за CNN Линдзи Греъм заяви, че резолюцията „по същество казва, че ако войната се разшири, ако Хизбула отвори втори фронт на север срещу Израел по широкообхватен начин, за да преодолее „Железния купол“, тогава трябва да ударим Ислямска република Иран“.
Ричард Блументал заяви, че резолюцията е „абсолютно необходима“. Той настоя, че резолюцията е в интерес на другите държави в региона.
„Посетихме Саудитска Арабия и Египет и повярвайте ми, те ненавиждат и се страхуват от Иран, Хизбула, Хамас и другите проксита също толкова, колкото и Израел. Така че те са за възпиране на по-широкообхватна война“.