автор: Джесика Мао
Анализ на събитията
Медийните агенции на Китайската комунистическа партия (ККП) неотдавна публикуваха противоречиви репортажи за руско-украинската война, включително изненадващо интервю с украинския външен министър. Едновременно с това обаче китайските медии продължават да критикуват Съединените щати (за влошаването на конфликта). Противоположните статии в строго контролираните държавни платформи подчертават разделението на възгледите във висшия партиен апарат на ККП, смятат експерти.
Статия с коментар от 3 май, публикувана в „Гуанмин Дейли“, официална медия в Пекин, разглежда „подетия от САЩ натовски манталитет на Студената война в руско-украинския конфликт“, като причина за проблемната ситуация. Статията подробно описва „пет обвинения“ срещу САЩ и НАТО. Материалът е написан в съавторство от Сю Бу, президент на Китайския институт за международни изследвания, и Чън Уънбин, научен сътрудник в Изследователския център „Мисълта на Си Дзинпин за дипломацията“.
Няколко дни преди това „Синхуа“, друга държавна медия, публикува интервю с украинския външен министър Дмитрий Кулеба, в което четири пъти се споменава рядко използваната досега дума „инвазия“ като описание на действията на Русия, а в три от случаите Кулеба повтаря думите „руска инвазия в Украйна“. Позицията, утвърждаваща навлизането на Русия на украинска територия като причина за войната, е това, което ККП и нейните медии се опитваха да цензурират от началото на събитията.
Забележително е, че материалът на „Синхуа“ почти застава на страната на Украйна, като дори споменава изявлението на китайския външен министър Уан И в подкрепа на суверенитета и териториалната цялост на Украйна.
В доклада се цитира и изказването на Кулеба, че ескалиращата война между Русия и Украйна не е по вина на Украйна, която само упражнява правото си на самозащита.
Нахлуването на Русия в Украйна доведе до световна продоволствена криза и икономически проблеми, които ще застрашат икономиката на Китай, се казва в доклада. Цитират се и думите на Кулеба, че превземането на Крим и части от Донецка и Луганска област от Русия през 2014 г. не само е унищожило суверенитета и териториалната цялост на Украйна, но и е поставило сериозно предизвикателство пред световната система за сигурност.
Украинският министър заявява още, че Украйна е европейска държава както географски, така и исторически, и че нападението на Русия над Украйна е довело до най-голямата дестабилизация на Европа днес.
Кулеба изразява надежда, че Китай ще призове Русия да прекрати „огъня“ и ще бъде един от гарантите за сигурността на Украйна. „Ако Русия не може да бъде спряна сега, тя ще предизвика още кризи след няколко години“, казва той, според доклада.
Интервюто на „Синхуа“ с Кулеба предизвика обществена загриженост (сред китайския народ), тъй като напълно промени гледните точки, допускани като официално отношение на ККП към Русия, която през последните месеци беше съюзник.
От нахлуването на Русия в Украйна ККП застава до Русия и поддържа същия пропаганден тон, като казва на китайските граждани, че украинският въпрос е „сложен и особен“, съобщава управляваната от ККП медия Qstheory.
На 19 март заместник-министърът на външните работи на Китай Лъ Ючън отсече, че е „изключително неморално“ САЩ и НАТО да използват Украйна като „марионетка (за да водят война) срещу Русия“.
Ли Йенмин, живеещ в САЩ експерт и коментатор на китайските актуални въпроси, смята, че двете противоположни гледни точки на официалните медии на ККП вероятно отразяват дилемата на неохотност в промяната на отношението на висшите сили на ККП пред лицето на неблагоприятните руски военни неуспехи и координирания западен натиск.
В същото време обаче китайските официални медии продължават линията на дипломация като „вълка воин“, атакуваща Съединените щати и НАТО, което разкрива противоречивата позиция на ККП по отношение на руско-украинската война и говори за разцепление във висшия слой на комунистическата партия, казва Ли пред англоезичния The Epoch Times.
Ли заявява, че развитието в руско-украинския конфликт влияе на политическата игра на най-високо ниво, разиграваща се преди 20-ия национален конгрес на ККП и внася повече несигурност в политическите перспективи на Китай.
Чън Покун, коментатор по актуални теми, който също живее в САЩ, заявява в своя канал в YouTube на 3 май, че публикуването на пълния текст на интервюто с Кулеба от страна на агенция „Синхуа“ не е.
Според него Китай е наясно, че проруската му политика е неустойчива, тъй като Русия е загубила военното си предимство пред Украйна. Освен това китайските държавни предприятия и банки, ръководени от Държавния съвет, няма да приемат Русия като партньор поради опасения от евентуални вторични санкции от страна на западните държави.
Ето защо противоречивите съобщения на официалните медии сочат значителен неуспех за настоящия лидер на ККП Си Дзинпин и неговата проруска политика. Сега Си ще трябва да се изправи пред избор между Русия и Украйна, коментира Чън.
Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на „Епок Таймс“