Външният министър на Република Южна Африка отклони критиките към съвместните военни учения, планирани с Русия и Китай, като заяви, че провеждането на такива учения с „приятели“ е „естественият ход на отношенията“.
Наледи Пандор направи коментарите си по време на среща с руския външен министър Сергей Лавров, който беше на посещение в Южна Африка 11 месеца след нахлуването на Русия в Украйна.
Южноафрикански служител, който отказа да бъде посочен, тъй като не е упълномощен да говори, заяви, че след това Лавров ще посети държавите от южноафриканския регион – Есватини, Ботсвана и Ангола.
Република Южна Африка е един от най-важните съюзници на Русия на континента, разделен заради инвазията и опитите за изолиране на Москва заради военните ѝ действия в Украйна.
Посещението на Лавров се състоя ден преди министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън да пристигне в Южна Африка, което е част от продължително пътуване на африканския континент, целящо да укрепи връзките със САЩ.
Във Вашингтон Белият дом изрази загриженост относно военните планове на Южна Африка.
„Съединените щати са обезпокоени от всяка страна, която … прави военни учения заедно с Русия, докато тя води брутална война срещу Украйна“, заяви прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер.
Тя заяви, че не разполага с информация, която да предостави за разговори с Южна Африка по този въпрос. Някои опозиционни партии и малката украинска общност в Южна Африка заявиха, че приемането на Лавров е акт на коравосърдечие.
Военни учения през февруари
Южна Африка описва позицията си по отношение на войната в Украйна като безпристрастна и се е въздържала от гласуване по резолюции на ООН, осъждащи Русия заради войната.
Тя поддържа тесни връзки с Москва – приятел на Африкански национален конгрес, управляващата партия в Република Южна Африка, който като член на Социалистическия интернационал прокарва освободителното движение на Южна Африка, противопоставящо се на управлението на бялото малцинство.
Южна Африка ще бъде домакин на съвместни военни учения с Русия и Китай на източното си крайбрежие от 17 до 27 февруари.
„Всички държави провеждат военни учения с приятели по целия свят. Това е естественият ход на отношенията“, заяви Пандор, заедно с Лавров, пред репортери в столицата Претория.
Ученията ще се проведат на 24 февруари – годишнината от това, което Русия нарича своя „специална военна операция“. Украйна и нейните съюзници обвиняват Русия в недемократично завземане на земи от нейната съседка и друга бивша съветска република.
Правителството на южноафриканския президент Сирил Рамафоса беше изразило желание да посредничи в конфликта в Украйна като т.нар. неутрална страна.
Пандор подчерта, че макар първоначално Южна Африка да е призовала Русия да се изтегли едностранно от Украйна, това вече не е нейна позиция.
„Да повторя това … на г-н Лавров днес би ме накарало да изглеждам доста простовата и инфантилна, като се има предвид масовото предоставяне на оръжия (на Украйна) … и всичко, което се случи (след това)“, каза тя.
Южна Африка претендира за „неутралитет“
Южна Африка има малко търговски отношения с Русия, но продължава да отстоява социалистическия мироглед – предпочитан от комунистически Китай и Русия – който се стреми да премахне хегемонията на САЩ, поддържана от широко възприетите либерално-демократични ценности, в полза на така наречения „многополюсен“ свят, в който социалистическите ценности могат да се борят за власт.
Лавров заяви, че военните учения са били прозрачни и че Русия, Китай и Южна Африка са предоставили цялата необходима информация на международните наблюдатели.
Миналата седмица южноафриканските въоръжени сили заявиха, че учението е „средство за укрепване на вече процъфтяващите отношения между Южна Африка, Русия и Китай“.
Руската информационна агенция „ТАСС“ съобщи миналата седмица, че в ученията ще участва руски военен кораб, въоръжен с хиперзвуково оръжие от ново поколение.
Лавров беше на посещение в Република Южна Африка преди срещата на върха Русия-Африка през юли миналата година. Нямаше официален публичен коментар от украинското посолство, но официални лица заявиха, че то е поискало от южноафриканското правителство да помогне за прокарването на украинския мирен план.
Пандор заяви, че Южна Африка няма да бъде въвлечена да взема страна в конфликта, и обвини Запада, че осъжда Русия, като в същото време пренебрегва въпроси като тежкото положение на палестинците.
„Ние, Южна Африка, последователно изразяваме (позицията си), че винаги ще сме готови да подкрепим мирното разрешаване на конфликтите на (африканския) континент и по целия свят“, заяви Пандор в по-ранни изказвания миналата седмица.
Ройтерс допринесе за тази статия.