Китайската комунистическа партия (ККП) засилва своята пропаганда, за да контролира сведенията за новия коронавирус. Тя се състои в отхвърляне на отправени критики и внушаване на представата, че Пекин ефективно се справя с епидемията.
Пропагандата на режима премина през няколко етапа: игнориране сериозността на епидемията, създаване на положителни репортажи и сега – отправяне на обвинения към Съединените щати.
Вътрешни правителствени документи, получени от „Епок Таймс“, разобличават действията на режима, който блокира проследяването на данни и цензурира дискусиите относно епидемията, позволявайки на вируса да се разпространи.
Прикриване на факти за коронавируса
Високопоставени длъжностни лица на ККП започнаха да разпространяват твърдения, чрез които да отклонят вината – като версията, че произходът на вируса е неясен, и че е възможно да е започнал разпространението си от Съединените щати. Това е конспиративната теория, наложена от говорителя на Китайското външно министерство Джао Лидзян.
Вирусът е регистриран за първи път в централния китайски град Ухан през декември 2019 г.
На 12 март Джао публикува в Twitter: „Кога е установен нулевият пациент в Съединените щати? Колко души са заразени? Кои са имената на болниците? Може би армията на Съединените щати е отговорна за епидемията в Ухан. Бъдете откровени! Направете публична своята информация! Съединените щати ни дължат обяснение!“
Февруарска статия с коментар от местния Global Times твърди: „До този момент учените не могат да открият произхода на вируса.“
Пекин дори прокара твърдението, че усилията им в борбата с вируса са спечелили време на международната общност за подготовка. В официалния си профил в Twitter Министерството на външните работи на Китай пише следното: „Усилията на Китай в борбата с епидемията осигуриха време за международна подготовка. Приносът ни може да бъде видян от всеки.“
Това беше преповторено от икономист на Харвард, който в интервю от 9 март каза пред NPR (Нaционално обществено радио на САЩ): „Китай наистина свърши добра работа, осигурявайки ни достатъчно време“.
Китайските държавни служители лансират истории за способността на Китай да се справи с болестта, докато Пекин отправя обвинения към Съединените щати за насаждане на страх около Китай по повод заразата.
Писателят и китайски експерт Гордън Чан сподели пред „Епок Таймс“ следното: “Провежда се перманентна и безмилостна кампания срещу Съединените щати, която е злонамерена, безотговорна, лъжлива и разбира се опасна. Цялата тази представа, че Китай е от полза и в помощ на света е подвеждаща и крайно опасна.“
Чан е на мнение, че Пекин е принуден да се придържа към тази версия, защото епидемията се е превърнала в „екзистенциална“ криза за управлението на ККП: „Тъй като китайците са изнервени и гневни, и изискват фундаментална политическа промяна, Китай се опитва да отклони вниманието като покаже, че… Комунистическата партия е водеща в борбата с вируса“.
Чан вярва, че в идните дни ще бъдат публикувани още пропагандни материали. „Пекин ще продължава безмилостно да се оповава на тях, защото са съществени за оцеляването на партията – заяви той, добавяйки – Съединените щати имат съюзник и това е китайският народ, и никога не бива да забравяме, че режимът е истинският ни враг.“
Пекин обвини Съединените щати и за това, че създават паника, като налагат ограничения на пътуващите от Китай.
Д-р Антъни Фаучи, ръководител на Националния институт по алергии и инфекциозни болести в САЩ, заяви, че забраната за пътувания действително е оказала влияние в борбата с вируса в Съединените щати.
Разиграването на този сюжет срещу Съединените щати предизвика напрежение и се оказа една от най-дискутираните теми, не само за жителите на Китай, но и за много други страни. Това показва изследване на Сара Кук, старши научноизследовател – анализатор за Китай, Хонконг и Тайван от Freedom House – организация за защита на човешки права, базирана в САЩ.
„Изглежда, че случайно са попаднали на тази последна версия, тъй като различни теории на конспирация по темата започнаха да циркулират в социалните медии, а след това длъжностни лица са я доразвили и са я направили по-убедителна за хората“ – сподели Кук чрез имейл до „Епок Таймс“.
Кук посочи, че тази „анти-американска история“ се е оказала в съзвучие с много хора в Китай и е успяла донякъде „да отклони гнева и напрежението далеч от партията“. Тя твърди, че версията е „тактично поддържана от официални изявления, доклади на държавните медии, както и удобното отсъствие на цензура на интернет публикации, хвърлящи вината върху Съединените щати.“
Ли Уънлян, един от осемте души, които първи публикуваха информация за вируса, и който по-късно почина от него през февруари, беше порицан от китайските власти за споделянето на информация относно вируса в интернет. Служители на Ухан заявиха, че на 1 януари са предприети законови мерки срещу 8 души, включително д-р Ли, които „разпространяват слухове“ за болестта, което „е причинило неблагоприятни въздействия върху обществото“, според изявление, публикувано на китайската Twitter платформа Weibo.
В САЩ над 3200 души са се заразили с вируса, а най-малко шейсет и двама са загинали, според данни, събрани от Центъра за системна наука и инженерство към университета „Джон Хопкинс“, към момента на писане*.
Белият дом и Държавният департамент на САЩ не отговориха на молбата на „Епок Таймс“ за коментар.