Климатичните политики – не изменението на климата – засягат хиляди предприятия по целия свят, което се отразява неблагоприятно на препитанието на милиони хора и според множество анализатори може да доведе до икономически срив, който да надмине финансовата криза от 2008-2009 г.
Според статия на Wall Street Journal, енергийната криза е отправна точка за глобален икономически срив, който вече е започнал в Европа, а скоро се очаква да премине към САЩ. По данни от проучвания в Обединеното кралство и Германия предстоят мащабни фалити на предприятия. Правителствата, които се борят да разпределят субсидиите, ще трябва да вземат значителни заеми, което ще се отрази на финансовата стабилност, докато в същото време лихвите и горивото продължават да растат.
Според фирмата за финансово разузнаване Red Flag Alert, в Обединеното кралство повече от 75 000 предприятия с високо потребление на енергия са застрашени от несъстоятелност или освобождаване на персонал, ако правителството не се намеси с адекватна подкрепа.
„Предприятията не могат да поемат тези разходи и скоро ще бъдат принудени или да намалят броя на служителите си, или да платят сметките си – заяви пред BBC Никола Хедлъм, главен икономист на Red Flag. – Съвсем скоро реалността ще е такава.“
Цените на енергията се удвояват и увеличенията могат да достигнат няколкостотин процента, което нанася тежък удар на компаниите. Новото правителство на министър-председателя на Обединеното кралство Лиз Тръс обеща подкрепа за домакинствата, при които сметките за енергия надхвърлят 80-процентен скок, но все още не са известни подробности относно подкрепата за предприятията.
В Германия положението вероятно е още по-лошо, тъй като според докладите от 10 до над 30 процента (в зависимост от проучването) от собствениците на малки и средни предприятия са изправени пред „екзистенциални“ заплахи през следващите шест месеца поради тежките сметки за енергия.
Политиците обаче са склонни да сочат с пръст на изток и да обвиняват за повишаването на цените нахлуването на Русия в Украйна и последвалите мерки, предприети от президента Владимир Путин, вместо да отчитат въздействието на политиките, свързани с изменението на климата, върху икономиката на региона. „Трябва да намалим приходите на Русия, които Путин използва, за да финансира тази жестока война“ – заяви Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.
Климатично неутрална Германия пада, Калифорния следва
В съответствие с Европейската зелена сделка и Парижкото споразумение Европейският съюз прие политика за превръщане на обществото в „климатично неутрално“ до 2050 г. Това означава рязък завой от използването на изкопаеми горива към използването на възобновяеми източници.
Германия постави голям акцент върху възобновяемите енергийни източници като слънчевата и вятърната енергия – които обаче са сезонни, силно нестабилни и непостоянни в сравнение със стабилните източници като суровия петрол, природния газ и ядрените реактори. Това прави страната силно зависима от чуждестранни източници като Русия за доставка на газ, необходим за ежедневните нужди. А когато Русия затвори кранчетата в отговор на ограниченията на доставките, наложени като част от европейските санкции, разходите за енергия рязко нарастват.
Интервенционната енергийна политика, основана на идеология се проваля и тласка континента към рецесия. В някои части на Европа хората се редят на опашки, за да си купят въглища за зимата, казва Джери Симънс, президент на Алианса на производителите на енергия, в скорошно интервю за NTDTV. Съединените щати също са виновни за налагане на такива политики, отбеляза той.
„Тази нова сделка, договорена от администрацията на Байдън, която просто хвърли толкова много пари на нашите данъкоплатци в ненадеждни възобновяеми източници, е просто … шокираща за мен“, заяви Симънс.
Той даде за пример щата Калифорния, който планира да забрани продажбата на автомобили с двигатели с вътрешно горене до 2035 г., като се насочи изцяло към електроенергията. В момента обаче щатът не разполага с достатъчно електроенергия, за да избегне прекъсвания на електрозахранването.
Въпреки че де факто е говорител на най-голямата компания за електрически превозни средства в света, главният изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск предупреди да не се бърза с възобновяемата енергия.
„Реалистично погледнато, смятам, че в краткосрочен план трябва да използваме нефт и газ, защото в противен случай цивилизацията ще рухне“, заяви Мъск пред репортери на енергийна среща на високо равнище в Норвегия. Преходът към устойчива енергия и към устойчива икономика е нещо, което „ще отнеме няколко десетилетия“.