Повече от психиатрична грижа в арт ателието на фондация „Глобална инициатива в психиатрията – София“
Валентина Христакева, изпълнителен директор на фондация „Глобална инициатива в психиатрията – София“ посрещна екипа на „Епок Таймс“ в арт ателие „Творилница“ в центъра на София в един от последните работните дни преди новата 2023 година.
Ателието за ръчно изработване на продукти от текстил, което съвместява и магазин за висококачествени платове, е социално предприятие, създадено от фондацията с над 20-годишна дейност в България, което инвестира директно в осигуряване на заетост за хора с психично-здравни трудности.
„Едно от нещата, които мен лично ме вдъхновяват, е това, че продуктите, които творим, се харесват. И то не се харесват, защото са със социална кауза и са изработени от хора с увреждания, а защото са качествени и красиви“, сподели Валентина по повод нейното вдъхновение през всички тези години работа.
Госпожа Христакиева е споделяла пред медии, че хората с психично-здравни трудности често влизат в психиатрична болница не по свое желание, което води до много тежки последствия върху живота и достойнството на човек. В България няма социална подкрепа, чрез която да се осигури ранна интервенция при започване симптомите на кризата. Още повече изолираните психиатрични заведения не са места за лечение и грижа до степен, в която човек да повярва, че може да се възстанови. Напротив, психиатриите са изолатори, в които половината от хората живеят постоянно, защото няма къде да отидат и още повече са притиснати от обстоятелствата, че няма кой да посрещне нуждите им в общността. Общността като цяло вярва погрешно, че тези хора са опасни, че са непредсказуеми и тази стигма тежи със страшна сила. В последствие от всичко това, правото на тези хора на труд и на нормален живот в обществото е отнето, като влизайки в системата на психиатрията, не им се дава шанс за възстановяване.
В противовес на тази реалност арт ателие „Творилница“ e добрият пример в действие, като психиатричната грижа излиза от изцяло медицинския модел.
Госпожа Христакева обясни, че ателие „Творилница“ е част от програмата за осигуряване на заетост към фондация „Глобална инициатива в психиатрията – София“, където хора с психични разстройства могат да получат знания и умения за работа, както и да трупат трудов опит с адекватно заплащане.
„Трудът ни прави социални същества, дава ни възможност да допринасяме за социалния капитал, колкото и клиширано да звучи. Като че ли всеки има нужда да бъде част от общността – включване не само като ползватели на услуги, а включване чрез това да даваме на другите. В този смисъл всеки един от нас има нужда да бъде реализиран и да получава адекватно възнаграждение за това.“
На обновения уеб сайт на арт ателие „Творилница“ всеки може да се запознае с изключително богатата гама от висококачествени платове в различни дизайнерски колекции, както и с разнообразните по дизайн и функционалност ръчно изработени текстилни продукти като ленени кърпи, двулицеви чанти, декоративни възглавници, текстилни панери и салфетки, престилки с апликации, подвързии за книги и много други луксозни и за ежедневна употреба творения. Един от партньорите на „Творилница“ е популярният български фестивал Mish Mash Fest, който се грижи продуктите на ателието да достигнат до възможно най-много хора.
Всички хора, които работят в социалното предприятие, са хора със психично-здравни трудности, като „Творилница“ се превръща в споделено пространство.
„Хората се подкрепят един друг, отразяват се един друг, много по-лесно виждат когато някой има някакъв проблем – хората много бързо реагират на това. Това е лечебно – сподели Валентина. – Това да бъдеш значим за някой друг е лечебно.“
Валентина Христакева разказа, че непрекъснато получава обратна връзка, че хората се чувстват добре на това работно място, че има добри условия.
„Опитваме се, работейки в психично-здравната сфера, да се грижим за собственото си психично здраве и смятам, че това е един от добрите механизми за всеки един работодател. Всички са много вдъхновени – никой не е уморен, изтощен или обезсърчен да работи тази работа. За всеки един, който работи при нас тук, това е щастие“, споделя тя.
Хората с психична болест имат различни знания и умения, като в повечето случаи са високоинтелигентни. Огромната част от хората с психично-здравни трудности са неразпознаваеми сред обществото, като често крият своето психично страдание, за да не бъдат уволнени от работа, за да не бъдат отритнати от социалната група, на която принадлежат. В арт ателие „Творилница“ тези състояния са преодолени с чувството за принадлежност, на лична удовлетвореност и както сподели Валентина:
„Аз сега съм тук доброволец, защото ми доставя изключително удоволствие да съм в тази среда – да се занимавам с това, да произведа нещо с ръцете си, което някой ще хареса и ще купи.“
В двата клона на арт ателие „Творилница“ в София и Ловеч всички работещи над 11 човека са на трудови договори, като в творческия екип има специализиран технолог, завършил Технически университет – София, специалност “Техника и технология на облеклото” и дизайнер, завършил Националната художествена академия, специалност „Дизайн на детската среда“. 100% от печалбата на арт ателието се инвестира в програми за заетост за хора с психични разстройства и обучение на общността по проблемите на психичното здраве.
За заетите в проекта Валентина Христакева споделя: „Работата прави ежедневието им нормално – да стават сутрин, да отиват на работа, да изработват необходимите продукти и да получават възнаграждение за това. Заплащането, което хората получават, освен за покриване на основни нужди, служи и за такива неща, които ни правят щастливи – да пътуваме, да си позволим малко лукс по време на празниците, да купуваме подаръци.“
Заетите в „Творилница“ създават своя уникална работна среда, в която всеки иска да дава всеотдайно на другите. Тази потребност, обединяваща хората в социалното предприятие, се проявява най-ярко по време на честването на рождените дни в колектива, които винаги са придружени от много подаръци. И както каза Валентина: „Не съм виждала друг такъв колектив, който толкова много да празнува малки празници и да си подарява подаръци. Мисля, че това е възможно благодарение на факта, че са заедно, че са тук и че могат да полагат труд и да получават пари за него.“
След всичко споделено от Валентина Христакева екипът на „Епок Таймс“ приветства посланието ѝ, че медиите трябва да са по-отговорни към начините, по които третират проблемите на психичното здраве, тъй като те са основен източник на информация в обществото.
И всеки би се съгласил, че огромният стрес, който пандемията причини, както и ежедневните източници на напрежение, засягат все повече хора, като повишават тревожните разстройства и паническите състояния в цялото общество. В тази връзка всеки, който е съпричастен към каузата, може да стане доброволец , като се свърже с „Творилница“ на имейл адрес sales@tvorilnica.bg. Магазинът с арт ателието се намира на ул. „Поп Богомил“ № 31 в София, а детайли за дейността и продуктите можете да намерите на интернет сайта им.
Фондация „Глобална инициатива в психиатрията – София“ е инициатор и координатор на изграждането на първия в България комплекс за психично-здравни услуги в общността, като се предлагат услугите „Защитено жилище“, „Дневен център“ и „Информационен център за психично здраве за подпомагане на адаптацията и реинтеграцията в обществото на хора с психични заболявания“. Повече информация за социалните услуги защитени жилища и дневни центрове за възрастни с психични увреждания в град София, които се управляват понастоящем от ГИП – София, можете да намерите тук.