Getting your Trinity Audio player ready...
|
Изборът на Тръмп е сигнал за твърд подход на бъдещата му международната дипломация
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп посочи сенатора от Флорида с три мандата Марко Рубио за свой кандидат за държавен секретар, задавайки тон за по-ястребова администрация по отношение на външната политика на САЩ.
„Той ще бъде силен защитник на нашата нация, истински приятел на нашите съюзници и безстрашен воин, който никога няма да отстъпи пред нашите противници. Очаквам с нетърпение да работя с Марко, за да направим Америка и света отново безопасни и велики!“
След като бъде одобрен от Сената, Рубио ще бъде първият латиноамериканец, който ще служи като висш дипломат на САЩ.
В изявление за The Epoch Times Рубио благодари на Тръмп, че му е поверил „огромната отговорност“.
„Ще работя всеки ден, за да изпълнявам неговата външнополитическа програма“, каза той. „Ще осигурим мир чрез сила и винаги ще поставяме интересите на американците и Америка над всичко останало“.
След победата на Тръмп, на 6 ноември Рубио заяви, че Съединените щати ще водят „по-прагматична външна политика“, посочвайки нарастващата ос между Северна Корея, Иран, Китай и Русия.
Рубио ще заеме тази позиция в момент, когато Съединените щати се сблъскват с един много по-несигурен свят, в който има война между Русия и Украйна, конфликт в Близкия изток и военна агресия на комунистически Китай в Южнокитайско море.
Фокус върху Китай
Тръмп и Рубио се изправиха един срещу друг на първичните избори за президент на Републиканската партия през 2016 г. и многократно си разменяха обиди. Но след встъпването на Тръмп в длъжност през 2017 г. двамата работиха заедно по външнополитически въпроси, особено по стратегията спрямо Латинска Америка. Рубио беше един от финалистите на Тръмп за вицепрезидент до 15 юли, когато Тръмп обяви сенатора Джей Ди Ванс (R-Ohio) за свой кандидат.
Като заместник-ръководител на Комисията по разузнаване и старши член на Комисията по външни отношения, Рубио настоява за по-твърда линия спрямо нарушители на човешките права като Китай.
При изготвянето на законите си той се опира на подхода за твърдост спрямо Китай, като поставя противодействието на китайския режим като основен приоритет, като същевременно адресира амбицията на Пекин да свали от власт Съединените щати и да доминира в света чрез кражба на търговски стоки и принуда.
„Лостовете, които Китай потенциално има върху Америка и Запада, са изключителни. Те имат способността да разрушат икономиката ни в момента, защото ние зависим твърде много от тях както за основни суровини, така и за готово производство на стоки, и това само нараства“, каза Рубио в интервю за предаването „American Thought Leaders“ на EpochTV през 2022 г.
Изключително голямата роля на Китай в производството излезе на преден план по време на пандемията COVID-19, тъй като драконовските забрани на Пекин нарушиха глобалните вериги за доставки.
„Представете си, че решат да ни откажат същите неща, но не заради пандемията, а защото искат да ни заплашат, че няма да се включим в каквото и да е, което са решили да правят по света“, каза той, цитирайки зависимостта на САЩ от Китай за антибиотици, генерични лекарства, литиево-йонни батерии и текстил.
Рубио споменава пример с производител на самолети, който се оплаквал, че губи китайски клиенти заради американските мита. С такъв вид ориентиран към печалба начин на мислене в различните индустрии, икономическото влияние на Пекин върху САЩ е значително.
Но по-важна от интересите на една компания или сектор е цялостната картина, заявява той, като отбеляза, че всякакви индустрии“ се възползват от робския и принудителния труд в производствените вериги в Китай, „защото е по-евтин“.
„Нашата работа е да действаме в най-добрия интерес на Съединените американски щати“, заявява той.
В същия дух той работи с комисията за Китай към Камарата на представителите, за да предложи законопроект, забраняващ на данъчния кодекс на САЩ да възнаграждава инвестиции, насочени към Китай, и да настоява пред други федерални министерства да предприемат действия по въпроси, свързани с националната сигурност, в които участват китайски фирми.
В септемврийски доклад, озаглавен „Светът, създаден от Китай: „Произведено в Китай 2025″ девет години по-късно“, Рубио прави преглед на индустриалните политики на Китай и аргументира необходимостта от „усилия на цялото общество“ като отговор.
Член на Комисията за Китай към Конгреса от 2015 г. насам, той посочва амбицията на китайския режим да измести Съединените щати като световен лидер като една от движещите сили за неговата защита на правата на човека.
Неотдавна той обвини глобалната консултантска фирма PricewaterhouseCoopers, че „умиротворява комунистически Китай“, като предоставя услуги на властите в Синдзян на фона на продължаващите нарушения на човешките права на уйгурските мюсюлмани и подкрепя китайските геополитически амбиции, които подкопават американските интереси.
Мярката , която той ръководеше в Сената, наречена Закон за защита на Фалун Гонг, който вече премина през Камарата на представителите, има за цел да санкционира извършителите на насилствено отнемане на органи, които се насочват към практикуващите преследваната вяра.
Политическа кариера
Рубио започва политическата си кариера като градски комисар в Западен Маями през 90-те години на миналия век, преди да бъде избран в Камарата на представителите на Флорида през 2000 г. Той е председател на Камарата на представителите на Флорида от 2006 г. до 2008 г., когато ограниченията на мандатите прекратяват мандата му в щатския законодателен орган.
През двегодишния период преди да заеме ролята на говорител, той пътува из щата, организирайки срещи в стил „градска зала“, за да потърси мнението на флоридчани за това как да се изгради бъдещето на щата.
Рубио избра 100-те най-добри идеи и публикува книгата „100 иновативни идеи за бъдещето на Флорида“, която послужи за основа на политическата му платформа. Бившият председател на Камарата на представителите на САЩ Нют Гингрич нарече усилията „гениално произведение“, а щатският законодателен орган в крайна сметка предприе действия по повече от половината от изброените в него идеи.
За кратко преподава в Международния университет на Флорида, преди да спечели изборите за Сенат на САЩ през 2010 г. в тристранна надпревара – място, което заема и досега.
Непартийният Център за ефективно законотворчество през март 2023 г. оценява Рубио като втория най-ефективен сенатор републиканец в 117-ия Конгрес и третия най-ефективен в Сената като цяло. По време на 116-ия конгрес той беше класиран на първо място.
Рубио отдавна се противопоставя на финансирането на Украйна. През април той гласува против законопроект за помощ в размер на 95 млрд. долара, който включваше и 26 млрд. долара помощ за Израел и 8 млрд. долара за Тайван, с аргумента, че справянето с имиграционната криза в САЩ трябва да има по-висок приоритет.
Миналата седмица той заяви, че според него Съединените щати „финансират безизходица, която струва човешки животи“, и призова войната между Русия и Украйна да бъде прекратена.
„Китай би се радвал да сме затънали в Европа в конфликт и да не сме фокусирани върху това, което се случва в Индо-Тихоокеанския регион, където всеки ден заплашват не само Тайван, но и Филипините“, каза той каза в кабелна мрежа с католическа тематика.
Рубио вероятно ще се справи лесно с осигуряването на одобрение от Сената. Неговият колега от Пенсилвания, Джон Фетърман, беше първият демократ, който изрази подкрепа.
„Не е изненадващо, че изборът на другия отбор ще има политически различия от моя“, написа Фетърман на 12 ноември в социалната медийна платформа X. „При това положение моят колега [Рубио] е силен избор и очаквам с нетърпение да гласувам за неговото утвърждаване.“Тери Ву допринесе за този доклад.